Тренінг з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві»


30 листопада 2017 року студенти третього курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» ЮФ ТНЕУ відвідали Тернопільську обласну бібліотеку для молоді у рамках тренінгу з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві». Популярна у молодіжному середовищі книгозбірня є яскравим свідченням того, як сьогодні бібліотека може змінюватися, відповідаючи на виклики інформаційного суспільства.Завдяки активній діяльності керівництва і персоналу в бібліотеці проходять процеси модернізації, впроваджено інноваційні послуги і дозвіллєві програми. Інформаційна установа має позитивний імідж.

Завдяки екскурсії студенти дізналися, що бібліотека надає вільний доступ до мережі Інтернет, читачі мають можливість використовувати сучасну комп’ютерну техніку та мультимедійне обладнання. Інтернет-центр реалізує програму тренінгів із комп’ютерної грамотності для людей середнього і старшого віку під назвою «Комп’ютер доступний кожному». Інформаційно-комп’ютерний центр для незрячих і слабозорих забезпечує  без бар’єрний  доступ до інформації молоді з особливими потребами.

Сучасний адаптивний сайт бібліотеки пропонує краєзнавчі ресурси про видатних краян, туристичний потенціал Тернопільщини, обдаровану молодь, а також віртуальні послуги: електронний каталог, бібліографічну довідку, віртуальні виставки літератури тощо. Так, бібліографічна довідка – це інформаційна служба бібліотеки, черговий оператор якої допоможе знайти інформацію про книги, статті, Інтернет-ресурси, а також підібрати список літератури за конкретною темою. Бібліографічна довідка працює 5 днів на тиждень і працівники бібліотеки протягом двох діб безкоштовно виконують замовлення. Користувачі також самостійно можуть здійснювати бібліографічний пошук інформації в електронному каталозі.

Цікавим проектом сайту книгозбірні є Quester, що містить пізнавальні вікторини, ігри, мандрівки тощо. В Інтернет-центрі студентам груп ДІД-31 і ДІД-32 була запропонована вікторина «Світ книги», у якій вони зі задоволенням взяли участь, перевіривши свої знання з книгознавства.

Гордістю бібліотеки є налагодження співпраці з іноземними представництвами і культурними центрами. Так, успішно діють інформаційно-бібліотечний центр «Вікно в Америку: для майбутніх лідерів» за підтримки Посольства США в Україні та заочний абонемент у рамках проекту «Бібліотеки – партнери Goethe-Institut «Мова. Культура. Німеччина». Без сумніву, ці грантові соціальні проекти впливають на формування духовного, творчого, інтелектуального потенціалу молоді Тернопільщини.

Студенти позитивно відреагували на інформацію, що у соціокультурній установі працює мережа навчальних клубів за інтересами, зокрема, літературні, моди і стилю, фото, кулінарії та цілий ряд мовних: навчальний клуб польської мови для початківців і середнього рівня, клуб ораторської майстерності англійською мовою, клуб німецької мови для початківців, клуб інтерактивного читання для школярів тощо. Усі заняття  – безкоштовні.

Бібліотека активно підтримує європейський вибір України шляхом надання доступу до актуальних інформаційних джерел про ЄС та євроінтеграцію, консультування та проведення інформаційно-просвітницьких заходів у Пункті Європейської інформації, відкритий за підтримки Української бібліотечної асоціації та Програми Європейського Союзу «Еразмус+». Книгозбірня приєдналася до Мережі Пунктів Доступу Громадян до інформації органів державної влади (Мережа ПДГ) за підтримки Програми сприяння Парламенту України та Української бібліотечної асоціації.

Приємно здивувала студентів  мультимедійна кімната «Smartkid», яка має сучасний дизайн, книги нового покоління, інтерактивні розвиваючі ігри, сенсорні моноблоки, планшети i-Pad, електронні читанки, приставку X-BoxKinnekt. Тут молоді батьки отримують безкоштовні послуги, спрямовані на всебічний розвиток дитини, мають можливість цікаво проводити сімейне дозвілля.

У книгозбірні діє тренінговий центр, де проходять заняття з питань використання сучасних інформаційних технологій у навчанні, роботі та дозвіллі. Для бібліотекарів і тих, хто мріє опанувати цю професію у майбутньому, на базі тренінгового центру періодично відбуваються семінари, тренінги, вебінари, спрямовані на підвищення кваліфікації бібліотечного персоналу. «Швидка юридична допомога» пропонує лекції, тренінги, консультації юриста з актуальних питань. Кваліфікований психолог готовий дати відповіді на питання, що хвилюють; онлайн консультація «Запитай у психолога» є безкоштовною та ще й гарантується анонімність і конфіденційність.

Бібліотека, як сучасний соціокультурний та інформаційний заклад, використовує ефективні форми бібліотечного маркетингу: розвиває соціальне партнерство, ініціює проведення рекламних кампаній, акцій з метою просування бібліотечних послуг; організовує бібліотечні заходи за межами книгозбірні. Майбутні документознавці та менеджери інформації мали можливість переглянути цікаву презентацію про ці та інші прогресивні форми бібліотечного маркетингу, використовувані тернопільськими фахівцями бібліотечної справи.

Неабиякий акцент у своїй праці традиційно книгозбірня робить на задоволення читацьких потреб користувачів шляхом використання інформаційних ресурсів бібліотечного фонду. На це працюють сайт, довідковий апарат, окремі соціальні проекти, відділи і сектори бібліотеки. Відповідно цей напрям також не оминають інноваційні зміни.Так, відділ комплектування фондів та каталогізування документів проводить акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Відділ міського абонементу пропонує спрощену електронну форму реєстрації користувачів і буккросинг – полицю вільного книгообміну і т. д.

Це далеко не повний перелік усіх інформаційних послуг і дозвіллєвих програм, що є в арсеналі діяльності Тернопільської обласної бібліотеки для молоді та з якими бібліотекарі ознайомили допитливих студентів.

У результаті тренінгу з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві» студенти вкотре відчули, що їхні уявлення про бібліотеку як сховище творів друку, поступово зазнають глибоких змін. На жаль, такі стереотипи і досі панують у суспільній думці. Тоді як сучасна книгозбірня впевнено переростає в мультиресурсний, мультисервісний заклад, що забезпечує мультипотреби користувача. Це справді цікава соціокультурна установа, яка все більше нагадує центр спілкування, творчості, відпочинку. Це місце, куди хочеться знову і знову повертатися за новою інформацією та враженнями.