«Ілюстровану історію України» Миколи Лазаровича перевидадуть учетверте


Микола Лазарович – доктор політичних наук, професор Тернопільського національного економічного університету, заслужений працівник освіти України. Чотири рази професор, – жартує сам про себе, бо так називаються посада, вчене і почесне звання і військовий позивний.

Микола Лазарович вважає, що наша держава перебуває на етапі становлення державної незалежності та її збройного відстоювання. Боронити Україну від російських загарбників свого часу він пішов добровільно і без вагань. Із 2015 року він – старший сержант, командир взводу 14-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України.

Ідея перевидати посібник «Ілюстрована історія України» виникла у так званій зоні АТО. Це було спільне рішення разом із директором видавництва «Джура»  Василем Ванчурою. Микола Лазарович доопрацьовував книгу упродовж 2015–2017 рр. «паралельно з низкою інших видавничих проектів, зокрема «Леґіону УСС», «Як з Бережан до кадри січовики манджали…», «Розпочали стрільці українські з москалями тан», «Російсько-українська війна (2014–2017 роки)». За словами автора, до роботи його мотивувало «прагнення продемонструвати, насамперед молоді, що іґнорування історії – небезпечна справа, адже чимало відповідей на теперішні насущні запитання – у нашій минувшині, зокрема щодо українсько-російського співжиття».

Посібник доповнений інформацією про найновіші події в історичному житті України – тут висвітлено передумови Майдану та російсько-українську війну до 2018 року, тому можна вважати, що це найактуальніше навчальне видання з історії України. Автор вважає: чим складніший період, тим частіше мають оновлюватись книги з історії.

«У посібнику теми розбито не лише на питання, а й на окремі проблеми, які позначено своєрідними «віконцями». Подано фрагменти з історичних праць, що дають змогу відчути дух тієї чи іншої епохи. Для кращого запамʼятовування у тексті виділено ключові слова. Відповідного колориту книзі надають ілюстрації», ─ розповів Микола Лазарович. Також автор відстояв «права» літери «ґ» та російське транскрибування російських прізвищ й імен, наприклад, замість Петро І – Пьотр І, Микола ІІ – Ніколай ІІ, Горбачов – Ґорбачьов тощо.

На відміну від попереднього видання, тут виокремлені пункти, присвячені культурі України різних періодів.

Студенти й учні відгукуються, що вчитись за книгою легко, бо наукові факти подано доступно. Про це Микола Лазарович зазначив: «Для того, щоб просто писати про складне, потрібно докладати значно більше зусиль». Очевидно, що на достовірність та силу цих фактів вплинула війна, а ще «усвідомлення значущості ратної справи українських вояків, котрі, образно висловлюючись, на своїх плечах тримають мирне небо над більшою частиною України».

До речі, автор та видавець презентуватимуть посібник на виставці-ярмарку «Книжковий арсенал» у Києві.

Тетяна ТЕТЕРА, студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

http://vilne.org.ua/2018/05/iliustrovanu-istoriiu-ukrainy-perevydadut-uchetverte/