Освітня програма «Правова журналістика»


Із розвитком суспільства стрімко піднявся рівень висвітлення юридичних питань у низці бізнес- і громадсько-політичних видань. Щороку на ринку з’являється кілька юридичних видань. Все частіше журналісти освітлюють правові аспекти роботи органів влади і явищ суспільства.

ЗМІ аналізують сферу правових відносин суспільства, практику нормотворчості, судочинства, правозастосування, правореалізації тощо. Дуже часто засоби масової інформації навіть називають «четвертою гілкою влади». В цій ситуації дуже важливо, щоб журналіст, що взявся писати на юридичну тематику, мав адекватне уявлення про правові процеси, що відбуваються в країні, розумів, як будується політика держави в цій сфері, як вона відображається в результаті на житті громадян.

 

Журналістські тексти на правову тематику — це написання, редагування, збір і виробництво правових новин чи правових статей новинарного характеру в будь-якому виді засобів масової інформації. Першим типом журналістського правового тексту, що приходить у голову, є повідомлення новинарних сюжетів, що зачіпають суди та судові рішення. Хто кому пред’являє позовну заяву, які правові питання підіймаються, і яке їх значення для всіх інших. В кримінальному світі — кого заарештували або звинуватили в скоєнні якого злочину. Хотілося б підкреслити широку різноманітність типів ЗМІ у сфері юридичної журналістики. Правові журнали, що видаються адвокатськими асоціаціями і юридичними школами, є найплодючішим поприщем для використання журналістських навичок при написанні матеріалів стосовно правового світу. Бізнес-видання, що сфокусовані на окремих сферах права, — це інший шлях натрапити на юридичну журналістику. Інші види бізнес-видань також час від часу публікують журналістські статті на юридичну тематику, так як не існує такої кар’єри чи хобі, які б не регламентувались законом. Бізнес-журнали друкують матеріали про правові проблеми, що виникають у вищого керівництва, про дискримінацію працівників тощо. Релігійні інформаційні бюлетені можуть підіймати такі питання, як розділення церкви і держави, а також про можливі очікувані розгляди справ вищими судами, що стосуються церкви. Також статті на юридичну тематику можна знайти і в розважальних виданнях. Наприклад, глянцеві журнали досить часто смакують правові проблеми знаменитостей, спортивні видання пишуть про розводи та арешти відомих гравців, і навіть новини на першій сторінці іноді охоплюють юридичні проблеми широко відомих людей. Отже, потрібно наголосити, що будь-яка сфера нашого суспільства так чи інакше торкається права. Політики створюють право, міліція застосовує право, а світ бізнесу щоденно має справу з різними правовими обмеженнями, коли намагається збільшити свої прибутки.

Дуже популярними завдяки широкому використанню Інтернету стають сайти з он-лайн новинами, а також он-лайн газети, журнали та телевізійні передачі. Навіть індивідуальні блоги на правову тематику, що пишуться непрофесіоналами, регулярно відвідують тисячі людей.

Правнича ж журналістика в демократичному суспільстві відіграє вирішальну роль на всіх етапах формування громадської думки. Потрібні люди, які, вільно орієнтуючись в правовому полі, законодавстві, зможуть об’єктивно й доступно освітлювати політичні події, що відбуваються. Люди, які зможуть донести до мас, що саме народ є джерелом влади, «побудувати» міст між формальним закріпленням прав, свобод та обов’язків і свідомістю значимості й відповідальності кожного громадянина за долю його держави.