Новини


Урочиста церемонія вручення дипломів магістра

17 березня на юридичному факультеті Тернопільського національного економічного університету відбулася урочиста церемонія вручення дипломів магістра. Випускники кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства (спеціальність «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа») отримали диплом магістра ТНЕУ.

Випускників привітали декан юридичного факультету Банах Сергій Володимирович, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Гомотюк Оксана Євгенівна, спеціаліст сектору реалізації заочних факультет-програм ТНЕУ Борисова Марина Семенівна, викладачі кафедри ДІДУ.

Слова вдячності від спільноти випускників 2018 року висловила староста групи, магістр Прокопишин Мар’яна:

«Дякую всім одногрупникам за таке цікаве навчання. Хоча ми навчались на заочній формі навчання, час, проведений з Вами, – безцінний! Тому бажаю Вам знайти свою правильну дорогу в житті, реалізуватись  у цьому великому світі. Хочеться також висловити слова подяки завідувачу кафедри Оксані Євгенівні Гомотюк, викладачам кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства та всім, хто був з нами вподовж навчання! Ви розумні, талановиті, чесні, терплячі, добрі, працьовиті. Бажаємо Вам наснаги у Вашій праці, щоб з легкістю здобували нові вершини, зичимо Вам вдячних і творчих  студентів, міцного-міцного здоров’я! Ми в спогадах назавжди збережемо Ваші поради і добрі слова, які Ви сказали нам на врученні! Дякуємо Вам за Вашу турботу, доброту, терпіння та повагу!»

 


Презентація книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис»

 

Презентація книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» Книгу «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» представив сьогодні –16 березня 2018 р. – у залі засідань вченої ради ТНЕУ професор, доктор політичних наук, кандидат історичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ, заслужений працівник освіти України Микола Васильович Лазарович.

Зважаючи на те, що презентація книги відбулася напередодні 55-річчя автора, відтак і ректор ТНЕУ, професор Андрій Крисоватий, і заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик, і заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа, і заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, і завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавств, професор Оксана Гомотюк вітали Миколу Васильовича із презентованим виданням, і з ювілеєм.

«Сьогодні в нашому університеті непересічна і надзвичайно важлива подія – презентація книжки Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017): короткий нарис». Праця науковця ще раз нагадує кожному з нас, що історія України – це величні прагнення і жертовність, героїзм і відвага. Автор скурпульозно зібрав матеріали, щоб назавжди закарбувати в пам’яті події, які увійшли в історію України», – зазначив Андрій Ігорович Крисоватий.

За вагомий внесок Миколи Васильовича Лазаровича у розвиток освіти та науки краю, збереження історичної пам’яті нашого народу, патріотичного виховання молоді науковця відзначили грамотами та подяками Тернопільської обласної ради, Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської міської ради. Подяку від колективу кафедри ДІДУ науковцю вручила Оксана Євгенівна Гомотюк. Також відповідно до наказу ректора ТНЕУ Миколі Васильовичу Лазаровичу присвоєно звання «Почесний професор Тернопільського національного економічного університету».

Цікаво було слухати історика, політолога, воїна-добровольця, патріота України Миколу Лазаровича, який зумів у своєму виступі поєднати трагічність воєнних подій, біль втрати побратимів, іронію спотворення правдивої інформації про російсько-українську війну, мудрість українського народу, свідомість української молоді, єдність країни, надію на те, що війна у 2018 році завершиться, і йому уже не треба буде (як він це робить з року в рік!) переписувати дату.

До автора нововиданої книги «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» було багато запитань і від професорсько-викладацького колективу кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, і від студентів та колег з юридичного факультету, працівників ТНЕУ, на які Микола Васильович відповідав упевнено, аргументовано, чітко, час від часу пересипаючи сумні події із влучними жартами, відтак можемо назвати його ще й професійним психологом, який уміє подати інформацію так, щоби вона увійшла в серця слухачів, але не поселила тривогу і не завдала болю. Усі цифри, дати, статистичні дані, хронологія подій, імена і прізвища як позитивних, так і негативних героїв легко у потрібну мить наче виходять із потрібного файлу і Микола Васильович озвучує їх, час від часу перетинаючи ниточками сьогодення з минулим, події древньої доби з російсько-українською війною XXI століття.

Враженнями від презентації книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» діляться учасники заходу:

Василь Капустинський, другокурсник ЮФ: «У мене від презентації книги враження позитивне, а від самого автора я в захопленні. Звертаючись до студентської спільноти, хочу сказати, що мало звертатися до Миколи Васильовича: пане професоре… Миколу Васильовича Лазаровича потрібно цитувати – оце і буде конкретним підтвердженням, що ми є його учнями. Особисто я у своїй науковій роботі уже використовую наукові праці М. В. Лазаровича як джерела».

Леся Біловус, кандидат філологічних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету ТНЕУ: «Маю за велику честь працювати разом на одній кафедрі із професором Миколою Васильовичем Лазаровичем, вчитися у нього, переймати досвід викладання та досвід формування нового покоління студентської молоді. Презентація книги завжди проходить по-різному… Сьогоднішня презентація засвідчує, що успіх заходу залежить не тільки від самої теми, й від особи викладача, автора. Я в захопленні! І цим все сказано».

Роман Залубник, другокурсник ЮФ: «Мав честь бути студентом і слухати лекції професора Миколи Васильовича Лазаровича. Сьогодні я надзвичайно вражений і самою атмосферою, яка панувала під час презентації книги «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис», і словами самого професора про книгу. На жаль, поки що книгу я ще не читав, але я обов’язково придбаю, прочитаю і дуже сподіваюся на автограф автора».

Олександр Вашків, кандидат економічних наук, доцент кафедри підприємництва, торгівлі і маркетингу факультету економіки та управління ТНЕУ: «Враження сильні. Микола Васильович Лазарович – людина чесна, сумлінна, віддана, у першу чергу – відповідальна. А відповідальність – це любов. Це людина, яка живе з любов’ю до усіх нас».

Володимир Томахів, кандидат політичних наук, доцент: «Чудова презентація. Чудові виступи. Пізнавально. Дуже цікаво».

У день презентації книгу «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» з автографом автора отримала від Миколи Лазаровича мама військовослужбовця – кандидат економічних наук, доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту Вінницького навчально-наукового інституту та економіки ТНЕУ Інна Миколаївна Сисоєва.

«Мені дуже сподобалася презентація книги, і сама книга, яку я обов’язково прочитаю. Мій син – Роман Юрійович Мед – три роки був на війні, і я знаю цю ситуацію з іншого боку, навіть трішки зсередини, як мама військовослужбовця… Я дуже багато пережила… Скажу: небо над нами тримають наші діти і нам треба дуже шанувати наше мирне життя», – говорить Інна Миколаївна.

Презентація книги закінчилася, але слухачі не розходилися… Майже кожен із присутніх у залі засідань вченої ради ТНЕУ намагався якнайближче підійти до Миколи Васильовича Лазаровича, потиснути йому руку і сфотографуватися на згадку про зустріч з легендарним Професором Тернопільського національного економічного університету.

Розпитувала Марія Баліцька, головний редактор газети ТНЕУ «Університетська думка»


Маріанна Міллер – переможець в обласному етапі XVIII Міжнародного конкурсу української мови ім. П. Яцика

17 лютого відбувся фінальний етап XVIII Міжнародного конкурсу української мови ім. П. Яцика. Диплом І ступеня за перемогу в обласному етапі отримала Міллер Маріанна, студентка третього курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» (група ДІД-32).


Зустріч з письменницею Надійкою Гербіш

1 лютого в літературно-мистецькій вітальні Тернопільської обласної бібліотеки для молоді відбулася зустріч з українською письменницею, журналісткою, перекладачкою Надійкою Гербіш.

Коротко про авторку: Надійка Гербіш народилася в місті Збараж, там провела дитинство. В Тернополі закінчила класичну гімназію, гуманітарний ліцей при Тернопільському експериментальному інституті педагогічної освіти. Вищу освіту здобула в Київському національному лінгвістичному університеті за спеціальністю «Англійська мова та література». З 17 років почала роботу журналісткою в одному із регіональних журналів. Була учасником американської місіонерської групи «Helping Hands». Працювала перекладачкою, телеведучою, прес-секретарем, фотографом, редактором видавництва, викладачем, менеджером. Велику популярність здобула після видання книжок «Теплі історії до кави» та «Теплі історії до шоколаду», які високо оцінили шанувальники слова.

Творча зустріч з читачами розпочалась з невеликого концерту студентів Тернопільського музичного училища ім. С. Крушельницької: струнний квартет зіграв улюблені мелодії, які створили чарівний настрій у стінах бібліотеки.

За словами письменниці, теми для написання творів приходять залежно від того, над чим автор працює в конкретний період часу. Саме переклади стали першою сходинкою до літератури. Зокрема, серія книг «Теплі історії» з’явилась після того, як авторка перекладала книгу мемуарів Джорджа Буша. Це був складний текст і складні теми, тому їй захотілось протиставити щось тому світу тепле та світле.

Письменниця презентувала свою останню книгу «Мене звати Мар’ям» (2017), у якій провела паралель між біблійними подіями народження Ісуса і сучасними біженцями. Ця книжка про те, коли в місто приходить війна, тим, хто зумів вижити, залишається небагато: пам’ять, любов і болюче бажання вберегти найдорожчих. На думку авторки, це книжка «для батьків, щоб вони читали її зі своїми дітьми й переставали боятися. І для дітей, щоб читали її своїм батькам і самі не розівчилися любити». Головною у збірці стала історія маленької дівчинки-біженки, яка розчулює читача аж до сліз. Не дарма книга «Мене звати Мар’ям» отримала нагороду «Соціальна книжка року» від простору української дитячої книги «Барабука».

«Книжка – це не просто сторінки у палітурці, а спілкування з читачем. Людина, яка читає мої твори, буде відчувати те, що твориться у моєму серці», – поділилась Надійка Гербіш.

У зустрічі з письменницею взяли участь доценти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Білик Надія Іванівна та Конопліцька Олена Ігорівна.

 

 У Тернополі колядує патріотичний вертеп

У Тернополі такий вертеп виступає вперше. Організував його Молодіжний Націоналістичний Конгрес. «Свято Різдва в нас символізує відродження України», – розповідає організатор вертепу Микола Мисак. – «Вертеп є символічним, тож натомість звичних персонажів – історичні постаті: замість Ірода – Сталін, царі – повстанці, а втіленням чорта є НКВДист. Також є Жиди та Янгол. Кілька років тому схожий вертеп робили наші друзі зі Львова, ми в них позичили текст постановки, в Тернополі виконуємо її вперше. Кожен отримав свою роль, і шукав собі костюм, де міг. Колядки адаптовані на повстанський манер  – колись хлопці співали їх на Різдво в криївках, в лісах… Збереглись вони до сьогодні».

Вертеп, у якому задіяний і студент групи МСД-21 Василь Капустинський, зібрав на Театральній площі Тернополя чимало глядачів.

Посилання на джерело: https://te.20minut.ua/Podii/u-ternopoli-kolyadue-patriotichniy-vertep-stalin-zamist-iroda-povstant-10665138.html


Презентація книги «Філософія АТО»

14.12.2017 р. на юридичному факультеті відбулася спільна зустріч викладачів і студентів кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, кафедри економічної безпеки та фінансових розслідувань з радником директора Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, кандидатом юридичних наук, доцентом Григорієм Костянтиновичем Дорожком, на якій було презентовано останню книгу автора — збірку оповідань «Філософія АТО».


Всеукраїнська науково-практична конференція «Документно-інформаційний простір: історія, теорія, практика»

П’ятого грудня 2017 року з ініціативи колективу кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Документно-інформаційний простір: історія, теорія, практика» з участю делегацій із Республіки Польща, Словаччини і Молдови.

Організаційний комітет із проведення конференції очолив ректор університету, доктор економічних наук, професор А. І. Крисоватий. Учасників наукового заходу привітали проректор із наукової роботи ТНЕУ, доктор економічних наук, професор Зеновій-Михайло Васильович Задорожний та завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету ТНЕУ Оксана Євгенівна Гомотюк.

У роботі конференції взяли участь науковці Державного університету телекомунікацій (м. Київ), Донецького національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця), Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, а також колеги з Державного архіву Тернопільської області, Обласної бібліотеки для молоді (м. Тернопіль) і бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля». Активними учасниками наукового заходу стали магістранти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність».

Упродовж пленарного засідання колеги обговорювали такі теми: використання сучасних інформаційних технологій для збереження соціальної пам’яті суспільства, поняття національної ідентичності у сучасній гуманітарній науці, історичний складник документознавчої освіти.

Під час наукового заходу було репрезентовано арт-бук «Богдан Лепкий — велет українського духу» (автор — Оксана Миколаївна Лехіцька, провідний бібліотекар бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»).

Після завершення пленарного засідання учасники конференції розпочали роботу в секціях, проведення яких відбулося на базі юридичного факультету університету. У рамках заходу працювало п’ять секцій:

– Секція № 1 «Теоретико-методологічні засади документознавства» (Модератор – Гомотюк Оксана Євгенівна, доктор історичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 2 «Актуальні питання сучасних комунікацій» (Модератор – Шкіцька Ірина Юріївна, доктор філологічних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 3 «Соціокультурні аспекти інформаційної діяльності» (Модератор – Щербяк Юрій Адамович, доктор педагогічних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 4 «Бібліотеки, архіви, музеї в інформаційному суспільстві» (Модератор – Білик Надія Іванівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 5 «Підготовка фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи, соціальної сфери в умовах інформаційного суспільства» (Модератор – Біловус Леся Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ).

Зміст тематичних секцій конференції вирізняється актуальністю, науковою новизною, практичною цінністю, повною мірою розкриває стан проблем у кожному з напрямів, а представницький склад учасників дозволяє дослідити ці проблеми на найвищому науковому та практичному рівні.

Організаційний комітет конференції відзначив своєчасність та актуальність її проведення за визначеними у назві заходу напрямом і завданнями, науково-теоретичну і практичну значущість розглянутих питань, високий науковий та організаційний рівень.

Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Документно-інформаційний простір: історія, теорія, практика» стануть у нагоді науковцям, викладачам, аспірантам, здобувачам вищої освіти та іншим зацікавленим особам у подальших дослідженнях з питань європейської інтеграції України.

 


Тренінг з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві»

30 листопада 2017 року студенти третього курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» ЮФ ТНЕУ відвідали Тернопільську обласну бібліотеку для молоді у рамках тренінгу з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві». Популярна у молодіжному середовищі книгозбірня є яскравим свідченням того, як сьогодні бібліотека може змінюватися, відповідаючи на виклики інформаційного суспільства.Завдяки активній діяльності керівництва і персоналу в бібліотеці проходять процеси модернізації, впроваджено інноваційні послуги і дозвіллєві програми. Інформаційна установа має позитивний імідж.

Завдяки екскурсії студенти дізналися, що бібліотека надає вільний доступ до мережі Інтернет, читачі мають можливість використовувати сучасну комп’ютерну техніку та мультимедійне обладнання. Інтернет-центр реалізує програму тренінгів із комп’ютерної грамотності для людей середнього і старшого віку під назвою «Комп’ютер доступний кожному». Інформаційно-комп’ютерний центр для незрячих і слабозорих забезпечує  без бар’єрний  доступ до інформації молоді з особливими потребами.

Сучасний адаптивний сайт бібліотеки пропонує краєзнавчі ресурси про видатних краян, туристичний потенціал Тернопільщини, обдаровану молодь, а також віртуальні послуги: електронний каталог, бібліографічну довідку, віртуальні виставки літератури тощо. Так, бібліографічна довідка – це інформаційна служба бібліотеки, черговий оператор якої допоможе знайти інформацію про книги, статті, Інтернет-ресурси, а також підібрати список літератури за конкретною темою. Бібліографічна довідка працює 5 днів на тиждень і працівники бібліотеки протягом двох діб безкоштовно виконують замовлення. Користувачі також самостійно можуть здійснювати бібліографічний пошук інформації в електронному каталозі.

Цікавим проектом сайту книгозбірні є Quester, що містить пізнавальні вікторини, ігри, мандрівки тощо. В Інтернет-центрі студентам груп ДІД-31 і ДІД-32 була запропонована вікторина «Світ книги», у якій вони зі задоволенням взяли участь, перевіривши свої знання з книгознавства.

Гордістю бібліотеки є налагодження співпраці з іноземними представництвами і культурними центрами. Так, успішно діють інформаційно-бібліотечний центр «Вікно в Америку: для майбутніх лідерів» за підтримки Посольства США в Україні та заочний абонемент у рамках проекту «Бібліотеки – партнери Goethe-Institut «Мова. Культура. Німеччина». Без сумніву, ці грантові соціальні проекти впливають на формування духовного, творчого, інтелектуального потенціалу молоді Тернопільщини.

Студенти позитивно відреагували на інформацію, що у соціокультурній установі працює мережа навчальних клубів за інтересами, зокрема, літературні, моди і стилю, фото, кулінарії та цілий ряд мовних: навчальний клуб польської мови для початківців і середнього рівня, клуб ораторської майстерності англійською мовою, клуб німецької мови для початківців, клуб інтерактивного читання для школярів тощо. Усі заняття  – безкоштовні.

Бібліотека активно підтримує європейський вибір України шляхом надання доступу до актуальних інформаційних джерел про ЄС та євроінтеграцію, консультування та проведення інформаційно-просвітницьких заходів у Пункті Європейської інформації, відкритий за підтримки Української бібліотечної асоціації та Програми Європейського Союзу «Еразмус+». Книгозбірня приєдналася до Мережі Пунктів Доступу Громадян до інформації органів державної влади (Мережа ПДГ) за підтримки Програми сприяння Парламенту України та Української бібліотечної асоціації.

Приємно здивувала студентів  мультимедійна кімната «Smartkid», яка має сучасний дизайн, книги нового покоління, інтерактивні розвиваючі ігри, сенсорні моноблоки, планшети i-Pad, електронні читанки, приставку X-BoxKinnekt. Тут молоді батьки отримують безкоштовні послуги, спрямовані на всебічний розвиток дитини, мають можливість цікаво проводити сімейне дозвілля.

У книгозбірні діє тренінговий центр, де проходять заняття з питань використання сучасних інформаційних технологій у навчанні, роботі та дозвіллі. Для бібліотекарів і тих, хто мріє опанувати цю професію у майбутньому, на базі тренінгового центру періодично відбуваються семінари, тренінги, вебінари, спрямовані на підвищення кваліфікації бібліотечного персоналу. «Швидка юридична допомога» пропонує лекції, тренінги, консультації юриста з актуальних питань. Кваліфікований психолог готовий дати відповіді на питання, що хвилюють; онлайн консультація «Запитай у психолога» є безкоштовною та ще й гарантується анонімність і конфіденційність.

Бібліотека, як сучасний соціокультурний та інформаційний заклад, використовує ефективні форми бібліотечного маркетингу: розвиває соціальне партнерство, ініціює проведення рекламних кампаній, акцій з метою просування бібліотечних послуг; організовує бібліотечні заходи за межами книгозбірні. Майбутні документознавці та менеджери інформації мали можливість переглянути цікаву презентацію про ці та інші прогресивні форми бібліотечного маркетингу, використовувані тернопільськими фахівцями бібліотечної справи.

Неабиякий акцент у своїй праці традиційно книгозбірня робить на задоволення читацьких потреб користувачів шляхом використання інформаційних ресурсів бібліотечного фонду. На це працюють сайт, довідковий апарат, окремі соціальні проекти, відділи і сектори бібліотеки. Відповідно цей напрям також не оминають інноваційні зміни.Так, відділ комплектування фондів та каталогізування документів проводить акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Відділ міського абонементу пропонує спрощену електронну форму реєстрації користувачів і буккросинг – полицю вільного книгообміну і т. д.

Це далеко не повний перелік усіх інформаційних послуг і дозвіллєвих програм, що є в арсеналі діяльності Тернопільської обласної бібліотеки для молоді та з якими бібліотекарі ознайомили допитливих студентів.

У результаті тренінгу з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві» студенти вкотре відчули, що їхні уявлення про бібліотеку як сховище творів друку, поступово зазнають глибоких змін. На жаль, такі стереотипи і досі панують у суспільній думці. Тоді як сучасна книгозбірня впевнено переростає в мультиресурсний, мультисервісний заклад, що забезпечує мультипотреби користувача. Це справді цікава соціокультурна установа, яка все більше нагадує центр спілкування, творчості, відпочинку. Це місце, куди хочеться знову і знову повертатися за новою інформацією та враженнями.


Тренінг з дисципліни «Корпоративна культура» для майбутніх менеджерів культури та документознаців

30 листопада студенти 2-го курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» взяли участь у тренінгу з дисципліни «Корпоративна культура». За сприяння керівника курсу кандидата історичних наук, доцента Надії Іванівни Білик захід відбувся у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» (бібліотеці №2 для дітей м. Тернополя).

Провідний бібліотекар установи Оксана Миколаївна Лехіцька презентувала унікальний авторський проект – арт-бук «Андрей Шептицький Митрополит Галицький». З її розповіді другокурсники довідались про маловідомі сторінки життя та діяльності Митрополита Української Греко-Католицької Церкви. Студенти були щиро захоплені правдивою та змістовною розповіддю про подвижництво глави УГКЦ, про його душпастирську місію на благо українського народу.

Під час тренінгу майбутні менеджери культури та документознавці навчились не лише добирати інформацію для створення арт-буку, а й репрезентувати культурно-мистецький і просвітницький проект для широкого загалу.

Пізнавальна презентація арт-буку запам’яталась гостинністю працівників культурної установи м. Тернополя. Під час заходу всі присутні взяли участь у фотосесії.


Тренінг з ораторської майстерності

Тренінг з ораторської майстерності для студентів спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» провела засновник Школи фінансового успіху «Rich and Happy» Наталія Орищак. Присутні студенти працювали у командах, виконували різні завдання. Одним із завдань, зокрема, було презентувати себе, вклавшись у хвилину. Після цього Наталя Орищак аналізувала виступи та вказувала на помилки, які допустили студенти. Тренер також продемонстувала серію слайдів про пози, жести, міміку, а також уривки із фільмів, де герої показують себе у різних ситуаціях.

Ось кілька думок студентів після тренінгу:

«Дуже цікавий і пізнавальний тренінг! А головне – практичний до застосування. Дає краще розуміння себе та людей довкола, і мотивує вдосконалюватись далі. Сподобалося те, що дали змогу висловитися та проаналізували наші помилки, поведінку під час публічного виступу». (Віта Чумак, група ДІД-31).

«Сьогодні мені випала нагода побувати на тренінгу дуже цікавої особистості Наталії Орищак, вражень від почутого і побаченого безліч. Насамперед хочу відзначити професіоналізм у сфері ораторської майстерності цієї жінки, дійсно її хочеться слухати і слухати. Тренінг тривав приблизно дві години, але було таке відчуття ніби п’ять хвилин, дружня і доброзичлива атмосфера панувала в аудиторії. Також хочу подякувати викладачам кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства за те, що організували нам зустріч з пані Наталею. Це не перша людина, яка ділиться своїм досвідом і знаннями зі студентами нашої спеціальності. Сподіваюся і надалі на зустрічі з такими яскравими людьми, які будуть давати нам максимум знань в тій чи іншій сфері людської діяльності. Дякую за набуті знання та чудовий настрій на весь день!» (Марія Косяк, група ДІД-31)

Захід відбувся в рамках діяльності Школи ділової комунікації, яка діє на кафедрі документознавства, інформаційної діяльності та українознавства.

 


Вистава «Мазепа» на тернопільській сцені: інтерпретація історичної епопеї Богдана Лепкого про Україну та українців

«Хто минувшини не знає, той про будучність не дбає» (Богдан Лепкий)

21 листопада на сцені Тернопільського обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка було поставлено п’єсу «Мазепа: сповідь перед людьми і часом», у якій автори Богдан Мельничук та Олег Мосійчук зуміли вдало відобразити сюжетну лінію історичної епопеї Богдана Лепкого «Мазепа». Було майстерно інсценізовано події, які несуть символічне значення в романі. Водночас, головні герої п’єси теж є глибоко символічними. Образи персонажів – не просто історичні постаті, а взірці певної поведінки (Іван Мазепа – приклад державного діяча, Іван Чуйкевич – відданого підлеглого, Пилип Орлик – послідовника гетьмана, Мотря – української жінки-патріотки, подружжя Кочубеїв – уособлення домінування особистих інтересів над державними). Тим самим розкрито ідеологічний аспект лепківського твору.

Значимість інтерпретації роману Б. Лепкого полягає в тому, що автори п’єси відобразили ідеї мазепинства в історії України ХХІ ст. Оригінальне завершення вистави – заперечення безповоротності історичної катастрофи, якою була битва під Полтавою, наголошення на тому, що поразки стають найкращими уроками.

Глядачі, серед яких були студенти другого курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» разом із куратором Надією Іванівною Білик, вдячні О. Мосійчуку за проникливе й сміливе режисерське трактування української класики, всім акторам театру за чудову гру, за можливість побачити на сцені великого гетьмана Івана Мазепу, що уособлює для українців ідею соборної держави.

Захід було приурочено до Дня національної гідності та з нагоди 145-ої річниці від дня народження письменника Богдана Лепкого.

 

 


Зустріч з письменником Богданом Мельничуком

15 листопада 2017 р. у читальному залі бібліотеки ім. Л. Каніщенка ТНЕУ за ініціативи кандидата історичних наук, доцента Надії Іванівни Білик відбулася зустріч студентів І-го курсу факультету обліку та аудиту з відомим тернопільським письменником, членом національних спілок журналістів, письменників, краєзнавців України та Наукового товариства імені Шевченка, редактором часопису «Літературний Тернопіль» Богданом Івановичем Мельничуком. Захід було приурочено Дню української писемності та мови.

Богдан Мельничук, автор чисельних книжок, які вийшли друком не лише в Тернополі, розповів студентам про генезис своїх творів. Першокурсники почули цікаві факти з життя митця, які стали поштовхом до написання маленьких ліричних шедеврів.

Модератором заходу виступив директор бібліотеки ім. Л. Каніщенка кандидат економічних наук, доцент К. З. Возьний. Працівники читального залу у рамках заходу підготували літературну виставку творів Богдана Мельничука «Його душа співає скрипкою…».

Про важливість таких зустрічей із відомими діячами культури Тернопільщини свідчать відгуки студентів першого курсу:

«Зустріч з Богданом Івановичем Мельничуком справила на мене неймовірне враження. Це настільки талановита людина, що слухати його розповіді, вірші було одне задоволення. Ми з одногрупниками отримали не лише позитивні емоції від спілкування з письменником, а й винесли для себе певний урок, адже Богдан Іванович розповідав життєві та надзвичайно повчальні історії. Я переконана, що ця зустріч запам’ятається нам на все життя. Такі зустрічі варто проводити якомога частіше, адже нам, молодому поколінню, необхідно зустрічатися із такими видатними людьми. Це ніби мотивація робити щось важливе для своєї країни, творити, а не проводити своє життя марно» (Олена Бондарук, ст. гр. ОПД–11).

«Богдан Мельничук – це людина з особливим характером і унікальним поглядом на світ. Це особливо помітно в його творчості, в спілкуванні з ним» (Сергій Грошко, ст. гр. ОПД–11)

«Був радий зустрічі з Богданом Мельничуком, відомим краєзнавцем, драматургом, поетом та просто хорошою людиною, його творчість – унікальна!» (Віктор Мульський ст. гр. ОПД–11).


Віват першокурсник!

9 листопада в рамках щорічного святкування Дня української писемності та мови на юридичному факультеті ТНЕУ відбулася символічна посвята у студенти першокурсників спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності».

Студентська «корпорація» поповнилася здібними, активними, свідомими молодими людьми, сповненими мрій та сподівань, а професорсько-викладацький колектив кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства отримав «свіжий ґрунт» для засівання «розумного, доброго, вічного».

Крок за кроком, наполегливо й успішно студенти груп ДІД-11 і МСД-11 проходять нелегкі етапи соціально-психологічної адаптації першокурсників до навчання у виші. Проте їм на допомогу завше готові прийти старші й досвідченіші друзі-студенти та викладачі-наставники.

У вітальному слові-зверненні куратори груп МСД-11 і ДІД-11 – доценти Марків Інна Степанівна і Мукомела Ірина Богданівна підкреслили, що майбутнє належить молодим. Отже, варто сміливо ставити цілі, незважаючи на перешкоди наполегливо працювати і це обов’язково гарантуватиме юним серцям високі результати. Будьте щасливими, наші дорогі першокурсники! Нехай успіх супроводжує вас не тільки у навчанні, а й в особистому житті, а згодом – у професійній і творчій реалізації.

Свято гордості, інтелекту і таланту вдалося на славу та вкотре засвідчило невичерпний ідейний і творчий потенціал майбутніх документознавців та менеджерів соціокультурної діяльності, помножений на мудрість і ентузіазм викладачів кафедри. А студенти-першокурсники у повній мірі відчули себе членами єдиної дружньої «кафедральної родини».


У ТНЕУ проведено диктант Національної єдності

9 листопада кафедра документознавства, інформаційної діяльності та українознавства виступила організатором проведення на юридичному факультеті радіодиктанту Національної єдності, у якому взяли участь викладачі  кафедри та ін. структурних підрозділів, студенти ЮФ.


День української писемності та мови

7 листопада у бібліотеці юридичного факультету університету відбулася  зустріч, приурочена до Дня української писемності і мови, на якій були присутні студенти груп  ДІД-31, ДІД-32 і МДС-31. Учасники цього заходу впродовж двох годин розповідали, ділилися інформацією про значний внесок у розвиток української мови, зокрема, наукового стилю, відомих учених-мовознавців, істориків. Чимало нового і цікавого дізналися про напрацювання в галузі мовознавства Агатангела Кримського, Івана Франка, Пантелеймона Куліша та інших.

Надзвичайно пізнавальними були виступи Мирослави Ядчишин та Юлії Калін про художників – уродженців нашого краю – Олега Шупляка та Івана Марчука; дехто вперше відкрив для себе їхню творчість.

У своїх виступах Алла Петровська, Вероніка Холопова, Галина Коломієць, Катерина Савчук, Люба Далевська, Ірина Ропецька, Тетяна Хомчин та інші наголошували про те, що для народу, який упродовж століть прагнув визнання, – мова не просто засіб спілкування, а найголовніша форма ідентифікації, винищити генетичний код українця неможливо, але це не привід для того, щоб продовжувати нехтувати своєю мовою та культурою… Разом зі студентами готувала цей захід і брала участь в обговоренні виступів старший викладач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Теофілія Вількова.


Науково-практичний круглий стіл «Українознавство: стан, проблеми і перспективи розвитку»

7 листопада на історичному факультеті Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка відбувся науково-практичний круглий стіл «Українознавство: стан, проблеми і перспективи розвитку», у якому взяли участь д. іст. н., професор, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Гомотюк О. Є., а також доцент цієї кафедри, к. філол. н. Біловус Л. І.

На розгляд виносились питання тенденцій розвитку українознавства у сучасному світі, його актуальності та ролі у національно-культурному відродженні. Окремо обговорювали різноманітні аспекти українства, зокрема української діаспори, чинників збереження національної ідентичності, геополітику та зовнішню політику України. Круглий стіл завершився обговоренням та ухваленням рекомендацій із покращення щодо вивчення і дослідження українознавчої проблематики.


Семінар «Україна–НАТО: формула безпеки»

3 листопада в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка відбувся семінар «Україна–НАТО: формула безпеки». Модератором заходу була Ірина Фріз, народний депутат України, голова Постійної делеґації України у Парламентській Асамблеї НАТО.

Доктор політичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Микола Васильович Лазарович виголосив доповідь у контексті проблематики семінару. Основний месидж виступу: вступ до НАТО як найефективнішої структури колективної безпеки в світі, крім оборонної складової, дасть змогу Україні дистанціюватися від РФ, встановити цивілізаційні межі для української влади, реформувати Збройні сили України тощо.


В етногалереї «Спадок» відбулась презентація арт-буку «Наречена», найкращої книги Форуму видавців 2017 року

3 листопада в етногалереї «Спадок» (ТЦ Атріум) відбулась небуденна подія – презентація арт-буку «Наречена», найкращої книги Форуму видавців 2017 року. Під час заходу авторка Ярина Винницька розповіла тернополянкам (на зустрічі переважала прекрасна частина файного міста) не лише про давні українські звичаї, а й про те, як бути щасливою.

Учасники презентації – доценти кафедри ДІДУ, викладачі дисципліни «Українознавство» Надія Іванівна Білик та Олена Ігорівна Конопліцька з донечкою Марічкою – мали змогу заглянути в бабусину скриню скарбів, де віками збиралося («ладувалося») придане, пізнати красу й магію автентичного весільного вбрання (вишитих сорочок, вінків і прикрас) з різних регіонів України.

На «дівочих посиденьках» присутні довідалися про неймовірну красу речей, які творили українські селянки в минулому столітті.

Учасники презентації були вдячні пані Ярині за можливість пізнати нове про унікальну українську культуру.

Особливо всім запали в душу такі слова авторки арт-буку «Наречена»:

«Селянка без освіти та світла робила унікальні речі, які гідні бути виставленими в паризьких будинках моди».

«Кожне село мало свій канон».

«Слід зберігати канон у музеях, але треба взаємодіяти з традицією».

«Бути щасливою – це як вишити сорочку своїми руками».

На згадку про подію всі мали можливість взяти участь у фотосесії, зазнимкуватись з авторкою й отримати автограф-побажання.

 


Міжнародна наукова конференція «Богдан Лепкий у полікультурному дискурсі Європи та Америки»

2 листопада в ТНПУ ім. В. Гнатюка відбулась Міжнародна наукова конференція «Богдан Лепкий у полікультурному дискурсі Європи та Америки», приурочена 145-річниці від дня народження Богдана Лепкого.  У роботі пленарного засідання взяли участь не лише доценти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Н. І. Білик та О. І. Конопліцька, а й студенти другого курсу В. Капустинський і В. Гурзель.

У доповіді кандидата історичного наук, доцента Надії Іванівни Білик «Публіцистика Богдана Лепкого як історичний документ» об’єктом дослідження стало відображення лепківського погляду на події початку ХХ століття в історії України. Лепкознавець акцентувала увагу на рецепції публіцистом подій Першої світової війни, державотворчої місії Українських Січових Стрільців, трагічних моментів втрати національної незалежності, провела вслід за Б. Лепким паралелі з минулим – добою гетьманів Б. Хмельницького, І. Виговського, І. Мазепи  та сьогоденням.

Кандидат філологічних наук, доцент Олена Ігорівна Конопліцька виголосила доповідь «Твори Б. Лепкого в авторських жанрових означниках», у якій наголосила на різноманітті літературознавчих термінів, використаних письменником для позначення своїх творів.

Учасники конференції отримали сертифікати про участь у науковому заході.

 


«Сакура» як часточка Японії в Тернополі

26 жовтня 2017 року студенти першого курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» відвідали мистецьку виставку доктора економічних наук, професора кафедри міжнародної економіки Ірини Олегівни Іващук «Ханамі, з якого все почалося», яка демонструвалася у виставковій залі ТНЕУ.

На вернісажі студенти ознайомилися з картинами, що несуть у собі не лише особливе авторське світосприйняття (адже кожна з них має власну історію), а й якусь особливу енергетику щирої та світлої жіночої душі.

Студенти були вдячні Ірині Олегівні за чудові емоції та можливість поринути у світ прекрасного. За словами Христина Симчишин, «біля кожного з експонатів хотілося затриматись, спинитись, побути наодинці».

Модератором заходу виступила куратор групи ДІД-11, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Ірина Богданівна Мукомела.


За ідею не помирають, за ідею треба жити!

21 жовтня студенти та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства побували на премʼєрі у ТНЕУ гостросюжетного українського бойовика «Червоний».

Фільм затягує у моторошну атмосферу післявоєнного ГУЛАГу, вивертає назовні людські душі, показуючи справжнє єство. Стрічка несе ідею: за будь-яких умов треба лишатися Людиною, не відхрещуватися від своїх національних коренів, бо без них ти — манкурт.
Приємно тішить, що автори фільму не закладають у свій твір одвічне питання поразки та меншовартості українців. Ми знаємо історію свого народу, знаємо, чим закінчилося протистояння УПА, однак тут Данило Червоний — не просто не гине, він — переможець, ватажок, який веде свій «ключ» на волю.

 


З нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці відбувся корпоративний захід для студентів групи ДІД-21 в етногалереї «Спадок» родини Демкур

13 жовтня студенти другого курсу спеціальності «Документознавтво та інформаційна діяльність» відвідали знану в Тернополі етногалерею «Спадок» родини Демкур. Захід було приурочено одному з найбільших християнських свят в Україні – Покрові Пресвятої Богородиці.

У колекції відомих меценатів Тараса та Ірини Демкур зібрано не лише унікальні зразки українського народного одягу з різних етнографічних регіонів, а й представлено давні українські ікони Богородиці.

З розповіді куратора етногалереї пані Анни студенти довідалися про своєрідність жіночого та чоловічого народних строїв, специфіку виготовлення жіночих прикрас і домотканного полотна для сорочок. Водночас, детально було висвітлено значення символічних зображень в орнаментах вишиванок загалом та борщівської вишивки, зокрема.

На завершення екскурсії студенти з великим задоволенням взяли участь у фотосесії, обравши для себе народний одяг гуцулів.

Про важливість таких заходів свідчать відгуки студентів. Зокрема, Вікторія Хомякова наголосила на тому, що «Етногалерея – неймовірне колоритне місце, яке вражає різноманітністю експонатів. Кожен з них настільки унікальний, що виникає бажання детальніше розглянути його та більше дізнатися про всі культурні надбання колекції. Після відвідування галереї розумієш, що українська культура є неповторна».

Влад Гурзель зазначив, що «Етногалерея – це захоплива місцина, де ти з головою поринаєш у світ давнього гуцула. Різноманіття вишитих сорочок, їх геометричні орнаменти вражають. Одягнувши стрій гуцула, взявши в руки люльку, якій понад сто років, ти миттєво починаєш почувати себе тим давнім українцем. Бажаю всім відвідати етногалерею «Спадок» родини Демкур».

Модератором заходу виступила куратор групи ДІД-21, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Надія Іванівна Білик


Студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» майстерно зіграли у виставі «Кайдашева сім’я», приуроченій 20-річчю юридичного факультету

6 жовтня в рамках святкування ювілею юридичного факультету ТНЕУ на сцені Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Шевченка представлено виставу «Кайдашева сім’я».

У головних ролях були задіяні студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності». Зокрема роль Карпа зіграв Василь Капустинський (гр. МСД-21), Лавріна – Роман Залубник (гр. МСД-21), Мелашку – Зоряна Гонзуля (гр. МСД-31), Долю  – Мирослава Ядчишин.

Роль Кайдаша зіграв завідувач кафедри психологічних та педагогічних дисциплін Анатолій Вихрущ, Кайдашиху – завідувач кафедри міжнародного права, міжнародних відносин та дипломатії Наталія Кравчук.

На сцені нашого театру виставу грали сотні разів, однак, п’єса у виконанні викладачів та студентів ЮФ ТНЕУ  надовго запам’ятається всім оригінальною інтерпретацією, харизматичними акторами та креативним підходом. Вдячні глядачі після фінальної сцени ще довго аплодували та просили акторів про вихід «на біс».

Колектив кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства щиро вітає своїх студентів із дебютом.

 


Міжнародна наукова студентська конференція «Новації та виклики юридичної освіти»

4 жовтня 2017 р. відбулася Міжнародна наукова студентська конференція «Новації та виклики юридичної освіти». У науковому заході з нагоди 20-ліття юридичного факультету ТНЕУ взяли участь студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність».

Мартинюк Оксана (ст. гр. ДІД-31) виступила з доповіддю на тему «Специфіка поведінки молодих людей в Інтернет-соцсередовищі». У дослідженні виявлено ставлення українців молодого віку до соціальних Інтернет-мереж, показано та проаналізовано шляхи самопозиціонування і самоствердження молоді в Інтернет-просторі, з’ясовано причини, що зумовлюють певний тип поведінки у віртуальному середовищі. Науковий керівник – д.філол.н., професор кафедри ДІДУ Шкіцька Ірина Юріївна.

Холопова Вероніка (ст. гр. ДІД-32) виступила з доповіддю на тему «Особливості медійної Інтернет-реклами». У дослідженні мережа Інтернет розглядається як платформа для реалізації бізнес-проектів, зокрема розміщення реклами. Серед різновидів Інтернет-реклами виокремлено медійну рекламу, що має вигляд текстово-графічного подання інформації. З’ясовано особливості медійної Інтернет-реклами, показано шляхи підвищення ефективності рекламних Інтернет-повідомлень, окреслено репрезентовані в них принципи здійснення маніпулятивного впливу. Науковий керівник – д.філол.н., професор кафедри ДІДУ Шкіцька Ірина Юріївна.

Коломієць Галина (ст. гр. ДІД-32) виступила з доповіддю на тему «Графічні засоби підвищення емоціогенності Інтернет‑повідомлень». У доповіді розглянуто графічні засоби підвищення емоціогенності Інтернет-повідомлень, що слугують компенсації відсутності невербального складника в опосередкованому спілкуванні: виокремлено й проаналізовано основні види графічних засобів, з’ясовано їх функції. Графічний складник Інтернет-повідомлення показано не тільки як засіб передачі емоцій, а й гармонізатор спілкування, маркер грамотності та соціального статусу комунікантів. Науковий керівник – д.філол.н., професор кафедри ДІДУ Шкіцька Ірина Юріївна.

Ваврикович Катерина (ст. гр. ДІД-32) виступила з доповіддю на тему «Медіаграмотність: правила користування Facebook». У виступі зосередилася на розгляді проблеми медіаграмотності та її основних завдань, компетентностей, та найновіших висновків опитаних експертів. Дослідницею запропоновано п’ять головних принципів медіаграмотності. Студентка зробила висновок про те, що медіаграмотність – основна властивість соціальних мереж, яка допомагає користувачам помічати цензуру, пропаганду або однобокість новин. Особливу увагу приділено шведському педагогу Йорану Андресу, який сформулював кілька порад безпечної поведінки у популярному Facebook, що стали визначальними для медіаосвіти.

 

 

 

 

 


У рамках діяльності Школи ділової комунікації студенти спеціальності «Документознавтво та інформаційна діяльність» відвідали тренінг «Як започаткувати власну справу: юридичні аспекти»

4 жовтня в рамках діяльності Школи ділової комунікації студенти спеціальності «Документознавтво та інформаційна діяльність» відвідали тренінг «Як започаткувати власну справу: юридичні аспекти». Захід проводив Тернопільський осередок Української Галицької партії.

Юридичні моменти започаткування бізнесу, досвід започаткування стартапу, сприяння розвитку підприємництва у Тернополі. Про все це розповідали досвідчені юристи, спеціалісти-практики й успішні малі підприємці.

Координатор економічної групи Партії Галина Васильченко представила промовців.

Першою виступала Катерина Сойко – юрист, адвокат, тренер у справах реєстрації підприємницької діяльності. Вона детально охарактеризувала усі нюанси підприємницької діяльності.

Далі слухали Сергія Зварича. Підприємець з 15-річним досвідом. Керівник та засновник центру «Комфорт Оптика» та майстерні швейного обладнання «Шпулька». «Комфорт-Оптика» одна із спеціалізованих оптик в Тернополі, яка пропонує послуги на основі передових технологій та за доступною ціною. Мета центру – допомогти клієнтам з легкістю і комфортом потурбуватись про очі. Майстерня «Шпулька» надає широкий спектр ремонтно-налагоджувальних та інших послуг, пов’язаних з обслуговуванням швейних машин. Підприємець цікаво розповів про свій шлях у бізнесі, неодноразово наголошуючи, що потрібно вкладати душу у те, що робиш, тоді можна віддатися роботі сповна.

Ще один підприємець, який ділився досвідом з тернополянами – Ярослав Філіц. Підприємець вже понад 15 років. Почав працювати й заробляти з 13 років, адже так склались сімейні обставини. Наразі створює перехід від підприємництва до системного бізнесу. Є власником двох мереж роздрібних магазинів – магазини з продажу брендового жіночого одягу та салони з продажу вікон, дверей, меблів. Є проекти по будівництву. Створює проект мережі бістро української кухні. Зізнається, що коуч-сесії з підприємцями та людьми, які хочуть особисто розвиватись на тему бізнесу, фінансів, продажів, управління, проводить для душі, адже це йому дуже подобається.

Розповіді викликали безліч запитань, починаючи від «Який потрібен стартовий капітал і звідки його брати?» до «Чи доводилося звільняти людей і за що?».

Присутні отримали довідник, де зібрано основну первинну інформацію, необхідну для реалізації власної бізнес-ідеї. У підсумку зустрічі організатори висловили думку, що поради успішних підприємців стануть безцінними для підприємців-початківців, а також тих, хто лише збирається розпочинати власну справу.


«Кайдашева сім’я» у виконанні студентів і викладачів ЮФ

З нагоди відзначення 20-річчя юридичного факультету ТНЕУ професорсько-викладацький колектив і студенти ЮФ запрошують усіх на музичну комедію (за мотивами п’єси І. Нечуя-Левицького на лад юридичного факультету ТНЕУ) «Кайдашева сім’я».

У головних ролях виступатимуть викладачі та студенти ЮФ, зокрема студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності».

Дійство відбудеться 6 жовтня 2017 року о 18.00 год. у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Шевченка.


Місце зустрічі – сучасна бібліотека

Упродовж  років кафедру документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ЮФ університету  єднають дружні та ділові стосунки  з Тернопільською обласною бібліотекою для молоді. Особливо пишаємося тим, що у бібліотеці працюють випускники нашої кафедри.

28 вересня 2017 року студенти кафедри (групи ДІД-21, МСД-21, ДІД-31, ДІД-32) взяли участь у ярмарку бібліотечних послуг, який організувала і провела згадана установа в рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек та приуроченого йому єдиного в Україні літературного фестивалю «БібліофестVII: Бібліотечний тренд Файного міста». Організатори таких заходів популяризують відомих і невідомих авторів, читання книг, бібліотечну систему у цілому, а також порушують проблему реформації бібліотечних закладів в умовах розвитку сучасного інформаційного суспільства.

Урочистості розпочала директор бібліотеки Леся Степанівна Гук. Зі словами привітань виступили почесні гості – представники міської та обласної влади. Опісля учасники бібліотечного свята, зокрема студенти кафедри ДІДУ, побували на   ярмарку, що відбувався у дворі бібліотеки.

Так, у локації «Бібліотека open air» студенти ознайомлювалися з новинками художньої, науково-популярної, довідкової літератури, аудіо- та електронними книгами українською та іноземними мовами. Виставки «Віртуальна реальність» презентувала послуги бібліотеки з використанням сучасних інформаційних технологій, проведенням віртуальних вікторин, виставок; «Арт-простір» зацікавила гостей свята книгами, журналами, альбомами з різних напрямів мистецтва. Несподіванкою для гостей та учасників було  «Подвір’я дитинства», яке представило послуги для батьків і дітей: вікторини, конкурси, настільні та комунікативні ігри, презентації Pop-up книг, мультимедійні казки. Студенти, звісно ж, не оминули фотозони «Бібліотека по-домашньому», фотографуючись у незвичайному форматі. Упродовж ярмарку відбувалися цікаві майстер-класи від умільців народної творчості, особливо сподобалися красуням-студенткам уроки з бісероплетіння. Акцію увінчав пізнавальний тренінг з ділового костюма.

Без сумніву, студенти вкотре переконалися, що зовсім поруч є місця, де безкоштовно можна знайти будь-яку інформацію, поспілкуватися, обмінятися думками, подискутувати, зустрітися з цікавими людьми та просто корисно провести час. А ще подібні заходи розвінчують поширені стереотипи про книгозбірні як заскурузлі радянські рудименти, а навпаки, сприяють реформуванню бібліотек у сучасні європейські центри спілкування, творчості та відпочинку.

Радість бібліотечного свята розділили з улюбленими студентами і їх викладачі – доценти кафедри: Наталя Мирославівна Ліщинська, Олена Ігорівна Конопліцька, Інна Степанівна Марків.


Святкування Всеукраїнського дня бібліотек

27 вересня 2017 року з нагоди святкування Всеукраїнського дня бібліотек студенти групи ДІД-11 спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету відвідали Тернопільську обласну універсальну наукову бібліотеку, де працівники розповіли про історію її створення, ознайомили із відділами та секторами.

Студенти дізналися, що наукова бібліотека була заснована 15 листопада 1939 року на основі приватних колекцій. Це була перша державна бібліотека на території області.

Сьогодні – це головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення регіону, обласне книгосховище, обласний депозитарій краєзнавчої літератури, центр книгообміну і міжбібліотечного абонемента. Щорічно тут обслуговуються майже 24 тисячі читачів.

Працівники бібліотеки розповіли студентам про головні відділи установи, а саме: інформаційно-бібліографічний, міський абонемент, відділи технічної літератури, літератури іноземними мовами, літератури з мистецтва і питань культури, краєзнавчої літератури та бібліографії, автоматизації та механізації бібліотечних процесів, а також з роботою у читальному залі.

Студенти відвідали кожний із відділів, де їм було продемонстровано різноманітну літературу для їх розвитку і навчання, а також дізналися, що фонд бібліотеки – універсальний, тобто, тут представлені монографії та зібрання праць видатних вчених, письменників, класиків світової літератури та сучасна художня література українських  і зарубіжних авторів; енциклопедичні та довідкові видання, навчальна література.

Приємною несподіванкою для студентів стала інформація про бібліотечний ресурсно-інформаційний центр «Вікно в Америку», який надає вільний доступ до ексклюзивних книг, журналів і дисків англійською мовою з усіх галузей знань, клуб вивчення англійської мови за участю волонтерів та ін.

Водночас, у бібліотеці відбуваються цікаві виставки нової літератури, вечори-зустрічі з відомими людьми «Знайомство зблизька», щорічний рейтинг популярних художніх книг «Бестселер року».

Наприкінці  екскурсії усі студенти із задоволенням зареєструвалися читачами  бібліотеки, ознайомилися із особливими  правила та зробили фото на згадку.


Студенти другого курсу побували на «Тернопільських театральних вечорах»

22 вересня студенти другого курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» побували на «Тернопільських театральних вечорах», які цього року було приурочено 130-річниці від дня народження Леся Курбаса. Шостого дня XV Всеукраїнського фестивалю сцена належала Чернівецькому академічному обласному музично-драматичному театру ім. Ольги Кобилянської. На суд поважного журі, очолюваного народним артистом України, знаним режисером Федором Стригуном, чернівчани представили Love-story з антрактом «Сяй, мій божевільний діаманте!» за мотивами п’єси відомого сценариста і продюсера Айвона Менчелла «Бабине літо».

На понад дві години глядачі наче перенеслися у Нью-Йорк, адже саме там живуть головні героїні Доріс, Люсіль та Іда, ролі котрих блискуче виконали заслужені артистки України Діна Анепська, Лариса Попенко та Наталія Гунда. Вони зачепили серця глядачів, змусили їх думати, шукати паралелі із сьогоденням, адже, коли падає завіса, життя продовжується. І в ньому вирує танго пристрасті чи вальс кохання.

Студенти ДІД-21 та МСД-21 вдячні акторам із Чернівців за чудову виставу.


Студенти Влад Гурзель і Василь Капустинський взяли участь у спортивно-патріотичній тереновій грі «РЕВИН ЯР»

Студенти другого курсу Влад Гурзель (гр. ДІД-21) і Василь Капустинський (гр. МСД-21) подолали непростий шлях на північний схід України, щоб на власні очі побачити сумських націоналістів і назавжди зруйнувати стереотип про «східняків». Юнаки стали учасниками спортивно-патріотичної теренової гри «РЕВИН ЯР», яка відбувалася впродовж 14-17 вересня 2017 р. на Сумщині.

Усі учасники гри були поділені на дві команди «жовті» та «червоні», які змагалися за прапори одна одної. Перемогу здобули ті, хто захопив прапор суперника та відстояв свій. З кожним роком це робити складніше, адже командири «куренів» досконало вивчають терен гри, вдосконалюють свою тактику й стратегію.

Наші студенти були приємно вражені гостинністю сумчан, знайшли нових друзів та побратимів по духу, а, головне, переконалися, що, попри всі негаразди, український народ – єдиний!


Музей ТНЕУ в контексті корпоративної культури закладу відвідали студенти другого курсу

15 вересня 2017 року студенти-другокурсники спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» відвідали музей історії Тернопільського національного економічного університету. Захід було приурочено вивченню дисципліни «Корпоративна культура» під керівництвом кандидата історичних наук, доцента кафедри ДІДУ Білик Надії Іванівни.

Усіх вразила розповідь директора музею Віталія Григоровича Михайлиці про яскраві речові та документальні матеріали, що відображають історію та основні етапи діяльності вищого навчального закладу. Молодь ознайомилась із основними віхами становлення альма-матер за 50 років: від невеличкого філіалу Київського інституту народного господарства до звання Тернопільського національного економічного університету. Нині в університеті функціонують 9 факультетів, 6 навчально-наукових інститутів, 4 коледжі та 4 філії, де навчаються студенти з 23 областей України.

ТНЕУ гордиться своїми випускниками, адже багато відомих політиків, економістів, банкірів, фінансистів, юристів закінчили наш навчальний заклад. Серед них В. А. Ющенко – президент України (2004–2010 рр.). Усім присутнім було цікаво побачити оригінальний підпис Віктора Андрійовича у книзі відвідувачів музею, який політик залишив з нагоди ювілею університету.

Кожен, хто відвідає музей, з гордістю буде називати себе студентом Тернопільського національного економічного університету, який має таку славну історію розвитку.


Як випускниця ТНЕУ по-новому відкрила для себе університет: актуальне інтерв`ю

Чорнобривцями барвистими в обіймах сонця заквітчав вересень початок нового навчального року в Україні, у Тернополі і у Тернопільському національному економічному університеті першокурсникам, які не встигнуть й оком моргнути, як у них виникне питання працевлаштування…

Будь, як улюблений викладач

Відтак, засвічуємо малесенький Промінчик Надії тим, хто хоче бути схожим на улюбленого викладача і мріє поєднати свою долю з рідним вищим навчальним закладом, як це свого часу зробили десятки успішних випускників нашого університету – нинішні кандидати і доктори наук, численні висококваліфіковані працівники, серед яких випускниця юридичного факультету за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність», інженер І категорії відділу інформації та зв’язків з громадськістю ТНЕУ Анна КІСЬ.

– Аню, чи могли Ви собі уявити, вступаючи на юридичний факультет Тернопільського національного економічного університету, що залишитеся працювати у рідній Альма-матер і будете інформувати Світ про університетське життя?

– Звісно, при вступі я й подумати не могла, що навчання у ТНЕУ стане для мене доленосним… Але коли наближалося до завершення навчання в університеті, про своє працевлаштування думала все частіше і частіше… До речі, я впевнена, що саме ще під час навчання кожен студент починає шукати найкращі можливості для власної самореалізації, будує певні плани. Говорячи про робоче місце, маю на увазі серйозну постійну роботу. Звісно, до своєї сьогоднішньої роботи, навчаючись в університеті, я працювала багато де, адже переконана, що студент – це така особистість, яка просто не може спокійно всидіти на місці, постійно перебуває в русі. Однак зрозуміло, що всі ці роботи були для мене тимчасовими. І вже коли я поступила на 5 курс і стала студенткою магістратури, мені запропонували спробувати себе у прес-службі університету.

Чесно кажучи, спочатку я довго вагалася – адже нелегко отак одразу залишати бурхливе студентське життя, а також переповнювали переживання стосовно насправді серйозної роботи і чи впораюся я з нею, а ще чи зможу поєднати з роботою навчання, написання магістерської роботи… Однак ще під час випробувального терміну робота буквально захопила мене з головою. Я заново відкрила для себе університет! А ще здається, що такого шаленого ритму і насиченості подіями не зустріну більше в жодному місці. Робота мені дуже полюбилася… Зараз я дуже рада бути частиною університету і, як Ви кажете, інформувати Світ про його діяльність, адже життя у нас настільки насичене, що справді вистачить на цілий Світ!

«Університетом керували студенти!»

–  У  ТНЕУ завжди багато заходів, у яких беруть участь не лише студенти і викладачі університету, а й гості різного посадового рівня, інколи і найвищого державного… Аню, чи можете пригадати, коли, готуючись до інтерв’ю, Ви хвилюватися найбільше?

– Справді, ТНЕУ – це освітній заклад, який завжди відкритий до зустрічі з цікавими особистостями, партнерами, готовий до реалізації нових проектів. Упродовж трьох років роботи доводилося брати інтерв’ю і в активних громадських діячів, і державних службовців, політиків, і українських та зарубіжних науковців… Та найбільше хвилювалася, напевне, вперше. І це було інтерв’ю не з відомою особистістю, а з нашими студентами. Це були перші дні моєї роботи на посаді фахівця відділу інформації та зв’язків з громадськістю ТНЕУ. Саме тоді, у жовтні, в університеті був день студентського самоврядування, який багатьом запам’ятався таким гаслом: «Університетом керували студенти!». У цей день молодь ТНЕУ зайняла робочі місця ректора, проректорів, деканів, керівників структурних підрозділів…, а я, як представник прес-служби, завітала до кожного «у їхній» кабінет і спілкувалася про плани «на новій посаді», враження і т.д. Чомусь це інтерв’ю зі своїми ровесниками запам’яталося найбільше. Можу сказати, що хвилювання присутнє і досі, при кожній підготовці до інтерв’ю чи зустрічі. Але воно не таке, під яким розуміють страх, а те, яке змушує хвилюватися за справді якісний і хороший результат роботи.

Підтримка ректора

– Спілкування є основою роботи у відділі інформації та зв’язків з громадськістю. Не секрет, що постійне живе спілкування з людьми забирає багато сили, інколи навіть виснажує… Але наступного дня маємо бути знову бадьорими у спілкуванні, привітними до людей і усміхатися… Кожен має власні методи самовідновлення… Все ж цікаво, що Вас надихає на подальшу активну діяльність, нові плани, відкриття?

– Так, за понад два роки роботи я уже переконана, що спілкування є основою нашої роботи, адже доволі часто потрібно супроводжувати організацію різного роду заходів – від фотовиставок і арт-вечорів до всеукраїнських і міжнародних конференцій, симпозіумів, змагань… У даному випадку дуже важливою є злагоджена робота команди. Впевнена, що відділ інформації та зв’язків з громадськістю є саме тією командою, яка допомагає реалізувати усі найцікавіші та найкреативніші ініціативи.

Керівник відділу Олена В’ячеславівна Васильків вміло гуртує навколо себе талановиту молодь університету, яка часто виступає генератором цікавих ідей. Нещодавно усі ми мали нагоду переглядати фотовиставку «Поет живе у кожному», присвячену Всесвітньому дню поезії, де студенти на фото перевтілювалися у відомих митців – схожість більшості насправді вражала!

Також молодь і викладачі, працівники вишу мали чудову нагоду взяти участь у виставці-антистрес «Надай малюнку життя», розфарбовуючи картини у холі центрального корпусу ТНЕУ, забуваючи про буденні проблеми і поринаючи у світ мистецтва. Таких проектів є багато. Приємно, що усі ці ініціативи – від мистецьких виставок до масштабних міжнародних заходів – знаходять підтримку в адміністрації університету. Ректор нашого вишу Андрій Ігорович Крисоватий завжди готовий підтримати молодь, професорсько-викладацький колектив університету у втіленні в життя найсміливіших ідей та проектів. Це справді надихає на подальшу активну діяльність, нові плани та відкриття.

Той момент, коли справа, яку робиш, — потрібна

– Аню, яка подія у ТНЕУ вплинула на Вас настільки, що захотілося жити по-новому?

– Важко одразу сказати, адже подій насправді дуже багато. Кожна додає нового досвіду, завжди маєш нагоду розвиватися, удосконалюватися. Заставляє жити і рухатися далі саме усвідомлення того, що справа, яку ти робиш, є потрібною.

Якщо говорити про щось дійсно особливе, то для мене цікавим досвідом була організація майстер-класу з писанкарства, який я проводила для діток військовослужбовців-учасників проекту «Україна–Норвегія», що реалізовується в університеті.
Це справді було незвичайно, адже потрібно було працювати навіть не зі студентами, а значно молодшими учнями (наймолодшому учаснику майстер-класу було всього три рочки!). Спершу навіть трішки розгубилася, зустрівшись з аудиторією, але це тривало недовго. Наша зустріч пройшла пізнавально і просто чудово. Адже, коли бачиш оченята, які горять цікавістю, маленькі ручки, які, не важливо вміло чи не вміло, але із захопленням пишуть свої перші у житті крашанки, а пізніше з гордістю і дитячою радістю дарують їх батькам – забуваєш про все на світі, навіть про те, що ти вже майже на годину запізнюєшся на наступну зустріч.

Це був надзвичайно позитивний день, після якого мені захотілося жити по-новому, адже він допоміг відкрити багато нового у собі, додав безліч хороших емоцій і вражень.

“Ми працювали і вдень, і вночі (справді вночі!)”

– Яка подія у Вашій роботі була наймасштабнішою?

– Наймасштабнішою та найграндіознішою у моїй роботі було святкування 50-річного ювілею нашого рідного Тернопільського національного економічного університету. Підготовка до цього дня була справді шаленою. Об’єм роботи просто неможливо описати! Це був період, коли ми працювали і вдень, і вночі (справді вночі!); період коли здавали і нерви, і техніка; період безлічі напрацювань, ідей і багато-багато-багато іншого. Чого варта лише одна підготовка книги про історію університету! Але ми це зробили! І це було насправді феєричних два дні, які не залишили байдужим жодного. Незважаючи на неймовірну втому та все інше, я була рада і горда тим, що є частинкою величезного і потужного механізму – Тернопільського національного економічного університету!

Відзначення 50-річчя ТНЕУ ще раз підкреслило і нагадало нам про те, що ми – одна університетська спільнота, якій є чим пишатися, яка впевнено прямує у майбутнє, яка здолає усі перешкоди і виклики сьогодення. Цей день справив на мене найбільший вплив за усі роки навчання та роботи у нашому вищому навчальному закладі.

Університет — світ пошуків, перемог, досягнень і здійснених мрій

– Аню, Ви – творча і різностороння особистість, яка бачить у студентській молоді їхні найкращі риси, йде стежиною життя з усмішкою, впевнено долаючи перепони на шляху, – що побажаєте студентам нашого університету, особливо першокурсникам, які довірили свою Долю ТНЕУ?

– Дякую за чудові слова (усміхається – примітка ред.) і бажаю кожному із нас вдалого нового навчального року! А тепер хочу звернутися до студентів і сказати: не зважаючи на те, чи Ви старшокурсник, чи лише вступили на перший курс не важливо якого факультету, маєте знати, що перед Вами у нашому університеті відкривається цілий світ пошуків, перемог, досягнень і здійснених мрій. Якщо Ви ще не знайшли себе сьогодні, то обов’язково знайдете завтра, головне – працювати над собою, ставити мету і йти до неї, не зважаючи на те, що говорять інші і які виникають перешкоди на Вашому шляху до мрії…

Тільки від Вас залежить те, яким буде Ваше завтра. Життя в університеті – це не тільки наполегливе навчання. Серед Вас немає успішних і неуспішних, сильніших і слабших – кожен з Вас унікальна і неповторна особистість зі своїми сильними сторонами. Якщо Вам не вдається підкорити усі закони вищої математики – не біда. Впевнена, що натомість Ви маєте активну життєву позицію, або вмієте прекрасно співати, драйвово танцювати, або малюєте прекрасні картини чи кумедні карикатури; можливо, бачите себе у спорті, можливо – ведучим радіоефіру чи на студентському телебаченні, можливо, у вас відмінні організаторські здібності… і, переконана, багато-багато іншого. Не бійтеся показати себе! Тернопільський національний економічний університет – це саме те місце, де вам допоможуть реалізуватися, розкрити усі грані власного таланту і, можливо, з часом Ви також станете працівником рідної Альма-матер. Заявляйте про себе, мрійте, і нехай кожна ваша мрія блискуче здійсниться!

– Дякую Вам, Аню, за щирість спілкування, адже саме Ваша відвертість і є Промінчиком Надії для тих, хто забажає поєднати своє життя з Альма-матер і набутими знаннями, власною креативністю та ерудованістю в галузі економіки, правознавства чи інформаційною діяльністю примножуватиме славу рідного Тернопільського національного економічного університету!

Розпитувала Марія Баліцька, головний редактор газети ТНЕУ «Університетська думка», член Національної спілки журналістів України.


1 вересня - День знань у ТНЕУ відсвяткували студенти та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства!

День знань у ТНЕУ — це завжди свято, сповнене усмішками першокурсників. Студентська родина кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства гостинно прийняла у свої ряди дівчат і хлопців, які вирішили пов’язати своє професійне майбутнє зі спеціальностями кафедри «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» (спеціалізація «Документознавство та інформаційна діяльність») й «Менеджмент соціокультурної діяльності». Нехай їм щастить у здобутті актуального для сьогодення фаху.


Похід до театру першокурсників юридичного факультету

Завершення навчального року першокурсники спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Політологія» відзначили переглядом вистави «Як наші діди парубкували».

В основі сюжету п’єси – взаємини дівчини Олени та парубка Тимоша, які вирішили поєднати свої долі. Почуття закоханих, безумовно, були близькі і сучасній молоді.

Режисер-постановник Олег Мосійчук підібрав вдалу команду акторів тернопільського обласного театру (Євген Лацік, Наталя Олексів, Михайло Безпалько, Ігор та Оксана Сачко) для втілення на сцені музичної комедії Володимира Канівця. Вони зуміли відтворити неймовірну атмосферу українського народного побуту, насичену жартами та сміхом.

Організували захід куратори груп Білик Надія Іванівна та Гурик Мирослава Іванівна.


Workshop «Погляд у майбутнє»

13 червня 2017 року студенти-старшокурсники спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» і викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства провели перший workshop під назвою «Погляд у майбутнє».

Workshop – колективний навчальний захід, учасники якого отримують нові знання і навички у процесі динамічної групової роботи. Його мета – допомогти ініціативним людям писати успішні проекти, втілювати свої ідеї, знайти себе в житті.

Захід відбувся в актовій залі юридичного факультету за участю відомих людей Тернопільщини, які досягли успіхів у різних сферах діяльності.

Серед них – головний редактор редакції інформаційних програм Тернопільської державної телерадіокомпанії Ігор Бенцал, завідувач кафедри психологічних і педагогічних дисциплін, доктор педагогічних наук, професор Анатолій Вихрущ, арт-директор нічного клубу «Алюр», власник кафе «Лампа» Олесь Зіньків, комерційний директор поліграфічної компанії «Zaza Print» Юлія Чемерис, успішна тернопільська блогерка Аліна Френдій.

Захід, що відбувся, став справжньою «майстернею, де твориться успіх». Гості ділилися своїми життєвими історіями, рецептами успіху, порадами тим, хто вагається і ще не знайшов свою дорогу в житті.

Позитивні враження захід залишив у студентів. Вони зазначили, що «цікаво було познайомитися з успішними людьми, послухати їхні життєві історії, поради, що в житті повинна бути ціль, якої потрібно досягати, набиратися знань, досвіду, крок за кроком будувати власне життя», що «потрібно вірити у власні сили, завжди вчитися нового, розвиватися і вдосконалюватися», що «просто треба любити те, що робиш».

Найбільше студентам та присутнім запам’яталися слова професора Анатолія Вихруща «Пізнай самого себе». Тоді людина зрозуміє, яким шляхом далі йти. А кожен день варто починати зі слів «Я здорова!», «Я гарна!», «Я сильна!».

З неабиякою цікавістю присутні слухали Аліну Френдій, яка продемонструвала особливості представлення аканту в мережі Instagram.

Шоумен Лесик (як він сам одразу себе назвав) ділився історіями зі свого життя, дав конкретні поради, з чого починати певну справу, адже він досяг вже чималого. Його настанови: починати з малого, виробити звичку закінчувати справу, не опускати руки після невдач, потрібно використовувати усі шанси в житті, перемоги досягаються через невдачі.

Комерційний директор Юлія Чемерис захопила присутніх своєю життєвою історію, як досягти успіху, маючи перед собою мрію та йти до неї. Зі свого досвіду вона розказала студентам, на що треба звернути увагу при написанні резюме та проходження співбесіди. Основна думка: «не має таких слів «не можу» і « не знаю», є тільки бажання і віра у власні сили».

Захід пройшов у дружній атмосфері, дав можливість учасникам збагатитися новими знаннями, обмінятися нестандартними ідеями. Сподіваємося, проведення подібних заходів допоможе багатьом молодим людям стати успішними і буде доброю традицією для кафедри й факультету.


У Житомирському державному університеті імені Івана Франка відзначили переможців Всеукраїнської студентської олімпіади з історії України

Нещодавно на базі історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка відбувся заключний етап Всеукраїнської студентської олімпіади з історії України. У змаганнях за звання найкращого знавця історії української державності взяли участь 94 студента з різних навчальних закладів країни. Нарівні змагалися учасники від профільних і непрофільних (технічних, економічних) вузів.  Тернопільський національний економічний університет представляли студенти юридичного факультету, першокурсники Василь Капустинський (спеціальність «Менеджмент соціокультурної діяльності») та Владислав Гурзель (спеціальність «Документознавство та інформаційна діяльність»).

У роботі журі брала участь доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Гомотюк О.Є.

Члени журі відзначили, що всі учасники олімпіади показали ґрунтовні знання з історії України. Високі результати у тестуванні та виконанні творчого завдання показали студенти, які навчаються на історичних спеціальностях у класичних університетах  (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка). Але студенти економічних і технічних спеціальностей також посіли призові місця. Зокрема студент ТНЕУ Василь Капустинський був нагороджений грамотою за здобуте IV місце. Цей результат підтвердив, що в нашому університеті на належному рівні викладається історія України.

 


Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Сучасні тенденції розвитку інформаційно-комунікаційного простору»

Студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавста долучилися до Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Сучасні тенденції розвитку інформаційно-комунікаційного простору» (27-28 квітня 2017 р., Київ).


«Стежинами Тарасового слова»: конкурс на краще прочитання поетичних творів

9 березня у виставковій залі ТНЕУ відбувся конкурс на краще прочитання поетичних творів Т. Г. Шевченка та творів, присвячених генію України під назвою «Стежинами Тарасового слова». Захід проводився між факультетами, інститутами, коледжами з метою спонукання студентів ТНЕУ до глибшого прочитання творів Т. Г. Шевченка в рамках загальноуніверситетського тижня Шевченкіани. Переможцем став студент юридичного факультету, спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» Василь-Яків Капустинський. Диплом 3 ступеня виборола студентка спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» Наталія Безушко. Колектив кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ щиро вітає переможців!


Наукова конференція «Освітній простір ХХІ століття: реалії, новації, перспективи»

23 лютого 2017 року в Тернопільському національному економічному університеті відбулася науково-практична конференція «Освітній простір ХХІ століття: реалії, новації, перспективи». Професорсько-викладацький колектив вищого навчального закладу разом з директорами і вчителями шкіл міста Тернополя й області обговорили проблеми й перспективи розвитку освітньої галузі в Україні.

Відкрила роботу учасників пленарного засідання завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, доктор історичних наук, професор Гомотюк Оксана Євгенівна.

Викладачі кафедри ДІДУ взяли участь у роботі секційних засідань.                                                                               Зокрема доктор політичних наук, професор Лазарович Микола Васильович розповів про створення Українських Січових Стрільців та їх значення в розбудові української державності. У презентації доктора педагогічних наук, професора Щербяка Юрія Адамовича йшлося про проблему сучасної молоді – комп’ютерну залежність. Цікавою була розповідь кандидата історичних наук, доцента Білик Надії Іванівни про особовий фонд Богдана Лепкого та його збереження в музеї письменника в м. Бережани.

У виставковій залі ТНЕУ вперше в Тернополі для освітян та студентів було представлено виставку художника Олега Кіналя «Князі Галицькі-Острозькі – будівничі держави». Наталія Теодозіївна Кутна-Кіналь розповіла про історію створення портретів княжої династії України-Русі.

Особливістю науково-практичної конференції стало те, що її учасниками також були учні 10-11 класів шкіл м. Тернопіль та області.


Українознавчі студії в ТНЕУ

Серед обов’язкових гуманітарних дисциплін, які викладаються в ТНЕУ, особливе місце посідає «Українознавство». Мета вивчення курсу – сформувати в студентів відчуття причетності до тисячолітньої історії та культури українського народу; пізнати себе як національну спільноту, вслід за Т. Шевченком дати відповідь на питання: «Хто ми, чиїх батьків ми діти?» Таким чином, дисципліна спрямована на відродження історичної пам’яті.

— Коли з’явився термін «українознавство» і хто був фундатором українознавства як науки? Із таким запитанням я звернулася до Надії Іванівни Білик – доцента кафедри Документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету.

Термін «українознавство» з’явився в ХІХ ст., коли постала потреба утвердити українське на противагу російській імперській ідеології. Фундатором українознавства як науки став відомий український вчений і політичний діяч Михайло Грушевський. Українознавство репрезентує сукупність знань про Україну як частину світової цивілізації. Предметом українознавчих студій є феномен українства.

В умовах російсько-української війни, окупації Криму, освіта в Україні має бути національною. Вищі навчальні заклади повинні не тільки навчати майбутніх фахівців, а й виховувати свідомих громадян української держави. З цією метою запроваджено в ТНЕУ нову дисципліну «Українознавство», серед основних завдань якої варто виділити: дослідження генезису України та українства, історії формування української нації; визначення основних рис ментальності українця; пізнання унікальної культурної спадщини українства, популяризація національних традицій, виховання поваги до творців української культури.

У ХХІ ст. гостро постала проблема збереження національної ідентичності. Сучасний світ визначається процесами глобалізації, наслідком чого є втрата культурної самобутності народів. Поняття «самобутність» тісно пов’язане з поняттям «незалежність», оскільки без усвідомлення власної самобутності не можна бути незалежним.

Про актуальність вивчення дисципліни «Українознавство» свідчать такі відгуки студентів-першокурсників ТНЕУ:

Ілона Ляхович, ЕЕП–11: «На жаль, у сучасному світі чимало людей позбавлені пам’яті про своє культурне минуле, молодь не пам’ятає свою історію. Це і є головною проблемою культурної ідентифікації в ХХІ ст. Як на мене, завжди потрібно пам’ятати своє минуле, свої сімейні традиції і передавати їх з покоління в покоління, незважаючи на міграцію за кордон.

Місце проживання не змінює того, ким ти є за національністю в світі. Тому потрібно чим більше дізнаватись про культуру українського народу, своєї сім’ї».

Аліна Сторожук, ПТБД–11: «Дисципліна «Україно-знавство» відіграє важливу роль у теперішній час. Вона показує історичне та культурне життя України, а також української діаспори за кордоном. Закріплює в людини відчуття патріотизму, любові до національних цінностей і традицій. Нагадує нам, якою ціною ми маємо нашу незалежну Україну і ще як багато ми маємо зробити для її розквіту».

Надія Гавор, ПТБД–11: «Завдяки курсу «Україно-знавство» я простежила генезис рідного народу, нашої мови, а особливо культури. На основі цих фактів я зробила висновок про місце, роль та історичну місію України та світового українства».

Тарас Гаврилишин, ЕМЕ–11:  «Для себе з курсу українознавства я дізнався багато цікавої інформації, яку має знати кожен свідомий українець. Наприклад українські знаки-символи. До вивчення цієї дисципліни я не знав значення багатьох символів, а тепер з легкістю можу сказати, що означає символ квітки мак або символ того чи іншого дерева, чи символ тої чи іншої тварини. Загалом мені було дуже цікаво вивчати цей предмет, адже це те, про що має знати кожен громадянин України».

Марія Баліцька, член НСЖУ

Грудень 2016 р.


ТРЕНІНГ ІЗ ДИСЦИПЛІНИ «Теорія і практика референтської та офісної діяльності»

28 листопада 2016 року студенти 3-го курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» взяли участь у тренінгу  з дисципліни «Теорія і практика референтської та офісної діяльності». Метою заходу була підготовка студентів до співбесіди з роботодавцем. Консультантами виступили працівники Центру працевлаштування та зв’язків з випускниками ТНЕУ: директор Зеновій Іванович Кривий і провідний спеціаліст Олена Володимирівна Борисяк.

Варто зазначити, що сьогодні ринок праці характеризується широким спектром нових професій і форм зайнятості. Наслідком цього є зміна підходів до пошуку та підбору персоналу, водночас зростають вимоги до кандидатів на вакантні посади. За таких умов молодий фахівець повинен бути обізнаним із тенденціями ринку праці, володіти відповідними компетенціями, вміти їх презентувати роботодавцю.

Під час тренінгу студенти ознайомились із можливостями працевлаштування за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність». Зокрема О. В. Борисяк відзначила, що на підприємствах великого значення набуває посада висококваліфікованого офіс-менеджера, робота якого спрямована на забезпечення життєдіяльності офісу, формування позитивного іміджу компанії як бізнес-партнера. Водночас, все більше роботодавців звертають увагу на кандидатів, які володіють іноземними мовами й можуть на належному рівні виконувати обов’язки референта.

Студенти дізнались про основні джерелами пошуку роботи, як аналізувати оголошення про вакансії, зацікавити роботодавця та отримати запрошення на співбесіду.

Під час тренінгу документознавці презентували свої професійні досягнення, вчились писати резюме, взяли участь у фотосесії для резюме.

З. І. Кривий запросив студентів до участі в конкурсі на найкраще резюме, який проводиться за сприяння Центру, наголосив, що переможці будуть нагороджені цінними подарунками.

Пізнавальною та захоплюючою для майбутніх документознавців стала презентація доцента кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ Надії Іванівни Білик на тему: «Вимоги до зовнішнього вигляду професіонала». Учасники тренінгу отримали рекомендації щодо формування іміджу фахівця.

Студенти були вдячні модераторові тренінгу, доценту Н. І. Білик за організацію заходу, який був спрямований на побудову їх успішної професійної кар’єри в майбутньому.


ІІ Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Документно-інформаційні комунікації в умовах глобалізації: стан, проблеми і перспективи»

23 листопада 2016 р. у м. Полтава відбулась ІІ Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Документно-інформаційні комунікації в умовах глобалізації: стан, проблеми і перспективи». У конференції взяли участь викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ д. і. н. Гомотюк О. Є., к. філол. н. Біловус Л. І., к. і. н. Недошитко І. Р.

Науковий захід присвячено актуальним питанням сучасного документознавства, інформаційної діяльності, соціальних комунікацій, окреслено проблеми маркетингу інформаційних продуктів і послуг, прикладні аспекти застосування сучасних інформаційних технологій.


У МАЙСТЕРНІ ХУДОЖНИКА ЯРОСЛАВА ОМЕЛЯНА ПОБУВАЛИ ДОКУМЕНТОЗНАВЦІ

Осінь була щедрою на різноманітні культурно-мистецькі акції для студентів спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність». Йдеться про виставку малярських робіт київських художників у ТНЕУ, презентацію нової книги письменника Андрія Любки в книгарні «Є», участь у віртуальній мандрівці «Книжкові храми світу» (за сприяння Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки), зустріч з тернопільським художником Ярославом Омеляном. Кожна подія стала пам’ятною для документознавців, оскільки репрезентувала багатогранність української культури в наш час.

23 листопада у контексті вивчення дисципліни «Теорія і практика референтської та офісної діяльності» студенти третього курсу побували у майстерні Ярослава Омеляна. Вони мали змогу оглянути твори знаного тернопільського художника, познайомитись із його здобутками в галузі станкової та прикладної графіки, акварелі й рисунка. Студенти були захоплені неповторними українськими пейзажами, краєвидами міста Тернополя, портретами сучасників, чисельними екслібрисами митця. Майбутні офіс-менеджери та референти переконались, наскільки оригінальними можуть бути мистецькі роботи в контексті оформлення сучасного офісу.

Юні шанувальники творчості Ярослава Омеляна були вражені непростою долею митця, якому довелося відбути дев’ять років заслання в Сибіру за часів тоталітарного режиму. Водночас, студенти були захоплені неймовірною людяністю пана Ярослава у житті та творчості. Мистецька спадщина художника – це своєрідна школа духовності, адже в ній представлено світоглядні цінності української культури, що визначають її унікальність.

Майбутні документознавці довідались про створення особового фонду Ярослава Омеляна в Державному архіві Тернопільської області та підготовку до друку бібліографічного покажчика творчості митця.

На згадку про зустріч кожному студентові групи ДІД-31 Ярослав Омелян презентував відкритку із ліногравюрою «Шевченко в Кременці». Для наукової бібліотеки ТНЕУ художник передав альбом «Екслібриси пам’яти» (Тернопіль, 2016), у якому надруковано понад 100 книжкових знаків, присвячених визначним представникам українського народу.

Модератором заходу виступила Білик Надія Іванівна, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства.


НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ЧИТАЧІВ ЯК СКЛАДОВА ВИХОВНОЇ РОБОТИ БІБЛІОТЕКАРЯ

17 листопада за сприяння Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу спільно з бібліотекою-музеєм «Літературне Тернопілля» проведено семінар-практикум для бібліотекарів шкіл м. Тернополя.

У рамках заходу, приуроченому виховній роботі бібліотекаря в школі, виступила лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана і Левка Лепких, доцент ТНЕУ, кандидат історичних наук Надія Іванівна Білик. Лепкознавець ознайомила присутніх з постаттю діяча українського національно-культурного відродження Богдана Лепкого, презентувала впорядковані нею видання творів митця та монографію «Культурологічна спадщина Богдана Лепкого».

Про значимість Богдана Лепкого говорили лауреати Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана і Левка Лепких режисер Орест Савка, директор ЗОШ №14 м. Тернополя Олег Тернопільський, ін.

На завершення семінару-практикуму виступили актори Тернопільського народного драматичного театру-студії «Сузір’я», які представили фрагмент з вистави «Сотниківна» за повістю Б. Лепкого. Твори письменника прозвучали у майстерному виконанні учнів 6–9 класів ЗОШ №14 м. Тернополя.

На згадку про захід гості свята сфотографувались із колективом бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля».

Інформацію про подію представлено на сайті установи: http://librarymuseum.blogspot.com/2016/11/17-2016.html

 


Відбулося святкування Дня спеціальності Ділових, Ініціативних, Дружніх!

     9-10 листопада на кафедрі документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ відбулися урочистості з нагоди Дня спеціальності. Атмосфера родинного тепла, щирість, посмішки, радість, професіоналізм, відчуття гордості та покликання до нових звершень – усе поєдналося в одному часовому просторі – на святі Дня спеціальності.

     Щирі слова вітань на адресу студентства та професорсько-викладацького колективу кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства від імені ректора вищого навчального закладу, доктора економічних наук, професора Андрія Ігоровича Крисоватого висловив проректор з науково-педагогічної роботи ТНЕУ, доктор економічних наук, професор В. Я. Брич. Василь Ярославович подякував працівникам кафедри за сумлінну працю та побажав творчих успіхів, сміливих проектів і здійснення задумів. Проректор вручив професорсько-викладацькому колективу та найуспішнішим студентам грамотами від ректора.

     Цьогоріч День спеціальності кафедри ДІДУ співпав з Днем української писемності та мови. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народжується те, чим може пишатися народ.

     До вітальних слів долучився декан юридичного факультету ТНЕУ, кандидат юридичних наук Сергій Володимирович Банах, побажавши спільноті кафедри натхнення, цілеспрямованості, ніколи не зупинятися на досягнутому й підкорення найвищих вершин.

    Куратор груп ДІД-11 та МСД-11 доцент Білик Надія Іванівна вручила першокурсникам посвідчення студента кафедри ДІДУ, корпоративні символи кафедри ДІДУ, пам’ятний плакат про святкові заходи на ЮФ упродовж вересня-жовтня, у яких студенти брали участь, ювілейну газету ТНЕУ, диск випускника університету Едуарда Романюти.  Студентська молодь була приємно вражена.

    У цей святковий день юнаки та дівчата теж не залишилися осторонь. Піснею привітала викладачів і студентів третьокурсниця Божена Сердюк, проникливий вірш прозвучав від студентки групи ДІД-31 Ірини Щурко. Музичне вітання подарувала доцент кафедри Наталя Мирославівна Ліщинська. Від імені п’ятикурсників щиро та з гумором привітали присутніх Роман Шкрибайло та Діана Чемера.

     Завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ Оксана Євгенівна Гомотюк подякувала усім за надзвичайну атмосферу свята, цінні подарунки, привітальні слова та побажала нових звершень, творчого пошуку, удосконалення та професійного розвитку. «Світ наповнений словами, які доносять до кожного з нас найрізноманітнішу інформацію. Ми живемо в час інформаційного суспільства, а хто володіє інформацією, той володіє світом», – підкреслила Оксана Євгенівна.

     Ще однією цікавинкою зустрічі стати презентації груп старшокурсників. Молодь доклала максимум зусиль, щоб креативно, весело та цікаво презентувати себе, показати свої вміння, захоплення та найяскравіше розповісти про життя студентів спеціальності.

     Сьогодні перед молодими людьми стоїть дуже важливе завдання: відродити, внести в життя, повернути в повсякденність рідну мову. Зробити це під силу молодим людям, котрі повні сил та енергії. Під час зустрічі кожен мав нагоду переконатися, що саме такими є студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність», які щороку приєднуються до лав Ділових, Ініціативних, Дружніх!

     На завершення свята гості подарували колективу кафедри солодкий сюрприз.  На жаль, швидко промайнула щаслива мить свята, котра, безперечно, залишиться у серці кожного надовго. Однак потрібно не зупинятися на досягнутому, головне пам’ятати, що тільки спільними зусиллями, прагненням до знань і самореалізації можна стати корисним для своєї країни, своєї альма-матер та своєї родини!


Посвята студентів першого курсу

8 вересня 2016 року першокурсники кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства склали присягу студента юридичного факультету ТНЕУ. За традицією, основну частину дійства було організовано на даху корпусу ЮФ, куди студенти груп ДІД-11 та МСД-11 піднялися разом зі своїм куратором Надією Іванівною Білик. У святковій атмосфері декан юридичного факультету Сергій Володимирович Банах разом із заступниками та студентським активом гучними оплесками вітали новобранців на червоній доріжці. Старости груп Тетяна Кирилюк та Василь Капустинський зачитали урочисту обітницю, а молодь дружно присягнула бути вірними обраній справі. Згодом кожен першокурсник мав нагоду скріпити слова присяги своїм підписом на прапорі юридичного факультету і стати учасником колективного фото. Корпоративний захід було продовжено під стінами факультету, де старшокурсники підготували для новобранців не лише різноманітні конкурси, а й святкове пригощення.


Стажування та практика в Akademia Pedagogiczna CONVIVENTIA (Варшава, Польща)

З 25 квітня по 8 травня 2016 р. у рамках проекту «Електронна адміністрація в органах місцевого самоврядування», обміну досвідом, проведення презентації щодо наукових інтересів, можливості налагодження наукових зв’язків між навчальними закладами студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» (Ковальчук М., Макогон І., Міноцька Л., Порохняк В.) із керівником Біловус Л. І. проходили стажування та практику в Akademia Pedagogiczna CONVIVENTIA (м. Варшава, Польща). Ними було відвідано і прослухано лекції «What is Europe? Identity though Diversity» в Університеті кардинала Степана Вишиньського, «Електронний обіг документації», студенти-документознавці мали візити до Urząd Marzałkowski, Польського Сейму, Бібліотеки Варшавського університету, Експертно-апеляційної ради Варшави, Kancelaria Radcowska Sp.K. “Chmaj I Wspólnicy” з метою знайомства з роботою цих органів та набуття практичних навичок. Студенти отримали можливість ознайомитись із інноваційними методами електронного адміністрування різних органів місцевого самоврядування Польщі та практичної роботи з документами на основі платформи ELDOC; отримання відомостей про роботу інформаційної установи та практичних занять у Бібліотеці Варшавського університету; знайомства з державними органами влади Польщі, інноваційними методами їх функціонування.

У результаті стажування усіма учасниками отримано Сертифікати засвідчення його успішного проходження.