Новини


Тренінг з дисципліни «Мистецтвознавство»

Для студентів групи МСД-31 вивчення дисципліни «Мистецтвознавство» завершилось презентацією власних студій про образотворчу колекцію Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Майбутні менеджери культури підготували есе про унікальні твори живопису, графіки та скульптури, що зберігаються в експозиції установи. Об’єктом вивчення стали шедеври знаних митців, які народились на Тернопіллі. Йдеться про Івана Марчука, Якова Гніздовського, Михайла Мороза, Івана Богиню, Михайла Паращука, Андрія Ткаченка, Степана Шевчука та Антіна Монастирського.

Водночас, студенти відвідали виставку американського фотохудожника Стівена Раяна, що нині діє в Арт-галереї Тернополя. Модератором заходу стала керівник курсу — доцент Білик Н.І.


Зустріч із Миколою Зубковим у Тернопільській бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля»

Микола Зубков – заслужений працівник освіти України, знаний мовознавець Харківської лінгвістичної школи, який мешкає зараз у Львові, працює в єдиному в Україні Технічному комітеті стандартування науково-технічної термінології при НУ «Львівська політехніка». Автор близько 70-ти праць, серед яких понад 20 підручників, посібників і довідників з української мови, понад 30 словників, що мали вже понад 10 перевидань. Упродовж року у нього особлива місія – він презентує Україні, а через неї – світові «Первозданне Кобзареве слово», яке й сам упорядкував. Цікава, змістовна та велелюдна зустріч із п. Миколою відбулась у Тернопільській бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля».

На зустрічі на запрошення працівника бібліотеки Оксани Лехіцької побували студенти 2 і 3 курсів спеціальності «Документознаство та інформаційна діяльність». Презентація унікального і найповнішого видання «Кобзаря» нікого не залишила байдужим. Присутні познайомились із словом Шевченка без будь-яких цензурних купюр і перекручень, та ще й виданим зрепресованим Харківським правописом (скрипниківка). Микола Зубков Шевченкознавцем себе не вважає, каже, що він Шевченколюб.

Щоб зібрати докупи і видати найповніше зібрання поетичних творів Шевченка, пан Микола затратив десять років копіткої і ретельної праці. Це був повсякчасний пошук матеріалів у діаспорних часописах, які йому передавали, в архівах. Ще раніше зумів здійснити п’ять  видань невеличкого за об’ємом «Забороненого Кобзаря». До нового презентованого видання (маляр-дизайнер Олег Панченко, ВД «Школа») окрім поетичних творів увійшли фотокопії ориґінальних документів поетової доби – автографи, вибране з його листування, світлини, малярський доробок, життєпис та власна передмова. Перед нами постає досі незнаний Шевченко! Модерний, із  неповторним віршуванням. Сторінки рясніють  авторськими примітками, тлумаченнями, додатковою інформацією.

— Можливо ми Шевченка до кінця не знаємо, я його не ідеалізую, – каже п. Микола, – але він виразник народного болю тогочасних подій. До слова. Він ніколи не писав «Заповіт», це була думка без назви. Це був тільки 1845 рік. Він ще був занадто молодим, щоб збиратись помирати. Заповіти пишуть на порозі смерті. У цьому вірші нам подали перекручені рядки. Поет ніколи не писав «… а до того, я не знаю Бога». Це штучно приписаний за вказівкою рядок. Замість цього рядка був «… повставайте, кайдани порвіте».


Проект «Перезавантаження»

Викладачі кафедри  документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ доктор педагогічних наук, професор Щербяк Юрій Адамович, кандидат історичних наук, доцент Мукомела Ірина Богданівна, кандидат економічних наук, викладач Патряк Олеся Тарасівна беруть участь у інноваційному проекті  «ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ» – тренінг-інтенсиві розвитку soft- та hard-skills у викладачів, який стартував 28 листопада 2018 р. на  юридичному факультеті. Проект передбачає проведення 4-х модулів навчання загальною тривалістю 120 год.

Завдяки тренерам Оксані Коваль, Марії Бригадир та Ларисі Овчарук вони познайомились із навичками невербальної комунікації, захисту від маніпуляцій, алгоритмом побудови особистого та професійного бренду, розробкою власної бренд-стратегії, механізмами просування власного бренду як у віртуальному просторі, так і в реальному житті. Викладачі щиро вдячні тренерам за професіоналізм, позитивні емоції та натхнення у процесі саморозвитку.


Тренінг з дисципліни "Культура наукової мови"

30 листопада студенти групи ДІД-31 працювали над організацією наукової конференції на тренінгу з дисципліни «Культура наукової мови». Крок за кроком вони роз’яснили цікаві моменти щодо проведення подібних наукових заходів. Модератором тренінгу виступив старший викладач кафедри ДІДУ Теофілія Теофілівна Вількова.


Тренінг з «Документаційного забезпечення діяльності організацій»

На тренінгу з «Документаційного забезпечення діяльності організацій» студенти 3 курсу ознайомилися із внутрішньою роботою бібліотеки юридичного факультету. Леся Мар’янівна, спеціаліст високої кваліфікації, розповіла про те, як ведеться електронний облік (опис) книг,  охарактеризувала поділ їх за тематикою, а також особисті електронні картки студентів.  Майбутні документознавці розглянули ведення журналів обліку відвідування бібліотеки  та особистий журнал бібліотекаря про надходження книг.

У читальному залі  працюють спеціалісти, які виконують надважливу роботу. Серед великої кількості книг і журналів вони для студентів миттєво знаходять потрібну інформацію і завжди порадять, із якими джерелами слід ознайомитися.


Тренінг з дисципліни «Теорія та практика референтської та офісної діяльності»

29 листопада 2018 року студенти групи ДІД-21 взяли участь у тренінгу з дисципліни «Теорія та практика референтської та офісної діяльності», модератор якого була доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, кандидат історичних наук Білик Надія Іванівна. Метою заходу була підготовка студентів до співбесіди з роботодавцем, вдосконалення навичок самопрезентації, формування персонального бренду. Консультантом виступила завідувач лабораторії проектного менеджменту Інституту регіонального розвитку ТНЕУ, рекрутер-практик Борисяк Олена Володимирівна.

Сьогодні ринок праці характеризується широким спектром нових професій і форм зайнятості. Однак, сучасними викликами для вітчизняних підприємств є посилення міграційних процесів робочої сили, інтенсивний розвиток цифрових технологій, вихід на ринок праці працівників покоління Z. Як зазначила Олена Борисяк, менеджери підприємств звертають увагу на актуальність застосування принципу клієнтоорієнтованості у системі управління персоналом.

Під час тренінгу студенти ознайомились із можливостями працевлаштування за спеціальністю, основними вимогами до фахівця. Зокрема, було наголошено, що сучасний офіс-менеджер чи помічник керівника повинен бути уважним, відповідальним, комунікабельним, мобільним, гнучким, стресостійким тощо. При підборі персоналу на такі посади роботодавець звертає увагу не лише на фахові компетентності, а й на рівень володіння іноземними мовами, а також на готовність працівника навчатися.

Молодому фахівцеві слід бути обізнаним з сучасними тенденціями ринку праці, прагнути оволодіти технологіями формування персонального бренду, зокрема, навичками представлення своїх професійних досягнень під час співбесіді з роботодавцем.

Олена Борисяк ознайомила учасників із видами резюме (хронологічне, функціональне, відеорезюме), особливостями їх написання, наголосила на ролі мотиваційного листа.

Під час тренінгу студенти презентувати свої інтереси, досягнення та мрії у рамках гри «Дарунок серця». Також пізнавальною була рольова гра «Інтерв’ю з роботодавцем». Навички роботи в команді, лідерства другокурсники розвивали під час інтеграційного танцю.

Студенти вдячні модераторові тренінгу, доцентові Н. І. Білик та консультантові О. В. Борисяк за організацію заходу, який був спрямований на формування персонального бренду, що сприятиме побудові успішної професійної кар’єри в майбутньому.


Тренінг з дисципліни "Українознавство"

26–28 листопада 2018 року студенти першого курсу Факультетів економіки та управління, обліку та аудиту, комп’ютерних та інформаційних технологій, Навчального-наукового інституту міжнародних економічних відносин імені Б. Гаврилишина взяли участь у тренінгу з дисципліни «Українознавство». За сприяння канд. іст. наук, доцента Мукомели Ірини Богданівни захід відбувся у Тернопільському обласному художньому музеї.

Студенти дізналися історію музею, який був заснований в 1991 році на базі колишньої картинної галереї – одного з відділів краєзнавчого музею. Експозиція розміщена у трьох музейних залах: «Мистецтво України», «Зарубіжне мистецтво», «Меморіальна зала Д. Шолдри». Студенти ознайомилися з оригінальними творами українського бароко середини XVIII ст.: різьблені барельєфи Й.-Г. Пінзеля («Подорож до Еммаусу», «Царські врата»), дерев’яна пластика А. Осинського («Св. Апостоли Петро і Павло»), парсунний «Портрет Миколая Потоцкого», «Св. Миколай», стародруки з гравюри Й. та А. Гочемських, Н. Зубрицького, А. Козачківського. Як зазначили студенти, барельєфи Пінзеля – справжні музейні перлини світового значення.

Після розповіді екскурсовода студенти по-іншому сприйняли полотна С. Васильківського, П. Левченка, М. Глущенка, М. Пимоненка, І. Труша, М. Хана, дізналися про відомих українських художників із світовим іменем – Марію Примаченко, Тетяну Яблонську, Якова Гніздовського, Олександра Лопухова – та із захопленням оглянули їхні роботи. Неабияке зацікавлення викликало полотно Д. Нарбута «Сорочинський ярмарок» за М. Гоголем. Також студенти відкрили для себе Івана Марчука, українського художника родом із Тернопільщини, якого Британія внесла до списку ста геніїв світу. Не менше враження справили і твори зарубіжного мистецтва, а саме західноєвропейська графіка. Також студенти відзначили технічну досконалість творів релігійного і світського живопису невідомих майстрів Австрії, Німеччини, Італії, Франції. Студенти щиро подякували екскурсоводові пані Марії за час, протягом якого вони поринули у світ прекрасного.


Студенти та викладачі ТНЕУ поспілкувалися з старшокласниками під час «TNEU Education EXPO 2019»

25 листопада професорсько-викладацький колектив та студентство Тернопільського національного економічного університету організували  День відкритих  дверей «TNEU Education EXPO 2019». До закладу вищої освіти завітали старшокласники із шкіл Тернополя та району та  їх батьки.

Кожен навчальний підрозділ організовував виставку-представлення, де молодь розповіла про історію та досягнення, програми та можливості міжнародної співпраці, обміну студентами, а також дарувала маленькі приємні подарунки з емблемами факультету, інституту, коледжу.

Юні гості мали нагоду взяти участь у  «ярмарку професій», під час якого  представники усіх навчальних підрозділів детально розповідали про кожну спеціальність, а також про можливості подальшого працевлаштування. Крім цього, студенти ділилися розповідями про цікаве та веселе дозвілля: щорічний фестиваль-конкурс «Студентська ліра», дні спеціальностей, спільні туристичні поїздки Україною і Європою, які організовують адміністрація та викладачі закладу вищої освіти.

Також школярі та їх батьки мали можливість взяти участь у екскурсії аудиторіями ТНЕУ, під час якої дізналися про матеріально-технічну базу університету.

Аби забезпечити присутнім гарний настрій, було організовано концертну програму: студенти співали, танцювали, грали на музичних інструментах, показуючи різноманіття своїх талантів. Не зважаючи на несприятливі погодні умови, всі отримали безліч позитивних емоцій та море задоволення.

«Кожен факультет має свій колір та емблемку – це дуже круто!», «Є можливості брати участь у міжнародних конференціях та програмах обміну студентами!», «Тут є саме та спеціальність, на яку планую вступати!», – ділилися враженнями школярі.

Майбутні абітурієнти мали нагоду поспілкуватися не лише зі студентами, а й ректором університету Андрієм Ігоровичем Крисоватим. Ректор поспілкувався із старшокласниками про основні аспекти вступної компанії 2019 року, а також про пріоритетність вибору спеціальностей при вступі.

«Будемо раді бачити вас серед першокурсників ТНЕУ. Бажаємо вам впевненості у власних силах, наснаги, знакових досягнень і перемог», – завершив Андрій Ігорович.


День української писемності та мови

Українська мова, як музика, як шепіт осіннього листя…

Упродовж тижня, що минає, на юридичному факультеті ТНЕУ викладачі випускової кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства разом зі студентами спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» та «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» організували і провели чимало заходів з нагоди Дня української писемності і мови, Дня спеціальності, Дня працівника культури.

По-особливому сьогодні збиралися усі охочі, як викладачі, так і студенти,  для написання Всеукраїнського радіодиктанту об 11.00 год. в читальному залі бібліотеки юридичного факультету.  Усі присутні перевірили свої знання з української мови, а також зробили фото на згадку.


Свято кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ

8 листопада на юридичному факультеті ТНЕУ відбулося традиційне свято кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, приурочене Дню української писемності та мови та Дню працівників культури в Україні.

На урочистій частині свята викладачів і студентів привітали декан юридичного факультету Банах Сергій Володимирович, завідувач кафедри Гомотюк Оксана Євгенівна, студенти та випускники спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності». Кращі студенти були нагороджені грамотами та цінними подарунками від адміністрації ТНЕУ.

Кожна академічна група мала нагоду презентувати свою візитівку у форматі студентського TV. Всім присутнім запам’ятався креативний виступ Василя Капустинського та Романа Залубника, які відтворили у форматі ток-шоу студентські будні та оригінальні портрети улюблених викладачів.

Свято вдалося! Всі отримали позитивні емоції!

Дякуємо студентам за їх креативність, сміливість, оригінальність!


Майбутнє належить молодим, сильним, креативним, дружнім!

7 листопада викладачі та студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства вітали на юридичному факультеті ТНЕУ учнів загальноосвітніх шкіл і студентів коледжів м. Тернополя. Захід відбувся в рамках презентації спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» й був приурочений Дню працівника культури.

Майбутні абітурієнти мали нагоду взяти участь у різноманітних тренінгах, поспілкуватись з успішними людьми. Гостям було запропоновано обрати наступні локації: «Феномен Instagram: нова ера персонального бренду»; «Youtube та Instagram очима професіоналів»; «Імідж ділової людини»; «Як вдало виходити на фото і ефективно співпрацювати з фотографом»; «Ангелик»; «Арт-терапія»; «Крізь терни до зірок» – студія Кирила Богданюка; «Креативний менеджмент» тощо.

Наталія Заставецька – співзасновник і керуючий партнер комерційного бренду ZINET – поділилась маркетинговими ідеями щодо формування особистого бренду крізь призму відеоконтенту.

«Youtube та Instagram очима професіоналів» – локація Олеся Зіньківа. «В Інтернеті вплив блогерів тільки посилюється. Люди довіряють таким же людям, як вони, а не корпораціям. Instagram – найпопулярніша соціальна мережа у світі, з допомогою якої тисячі людей змогли показати свій внутрішній світ, власні індивідуальні переконання та почуття», – ось так говорить про блогерську діяльність Лесик. Його виступ містив наступні рекомендації:  що потрібно знати про роботу найбільшої соціальну мережу у світі; способи розвитку власного бренду та  напрямів блогів; як заявити про себе за допомогою Instagram. Олесь Зіньків виділив 5 найпопулярніших різновидів блогів:

1. Lifestyle blog. Мабуть, один із найпоширеніших. Вважаєш, що у тебе досить цікаве життя, і хочеш ділитися своїми історіями та досвідом з іншими? Що ж, цей варіант саме для тебе.

2. Travel blog. Те, чого всі хочуть, але, на жаль, не всі втілюють у життя – подорожі! Катаєшся автостопом по світу? Чи знаєш, як бюджетно провести незабутній вікенд у Європі? Теж любиш «Орел і решка» та переконаний, що можеш краще? Тоді – вперед до вершин!

3. Кулінарний блог. До речі, майже не розвинений на теренах українського блогінгу. Тож є всі шанси підкорити своєю фірмовою пастою цілий інстаграм.

4. Книжковий блог. Вважаєш себе книжковим черв’ячком, можеш «проковтнути» книгу за вечір і хочеш ділитися враженнями з цілим світом? Тоді це для тебе! Сміливо неси культуру в маси.

5. Відеоблог. Не писати, а говорити; не emoji, а живі емоції; не слова, а музика. Це все про тебе? Тоді тобі у відеоблогінг – і розвивати україномовний YouTube та ламати стереотипи.

Діана Чемера презентувала локацію «Імідж ділової людини». У цьому контексті вона зазначила: «Імідж ділової жінки повинен відповідати серйозному настрою. Кожна цінує свій час і не розтрачує його даремно». Саме тому майстер підібрала  look, що стане у нагоді та підкреслить статус на бізнес-зустрічах. Учні сперечалися про складові іміджу, що впливає на нього, як він формується. Дійшли висновку, що важливим є все: Про що говоримо! Як говоримо! Як виглядаємо! Як рухаємось! Чим займаємось! З ким спілкуємось! Як спілкуємось! Вміння робити макіяж  ніколи не нашкодить справжнім дівчатам, особливо таким, що ведуть публічний спосіб життя. Це був не тільки професійний макіяж – слухачі  отримали індивідуальні поради та нанесли косметику під пильною увагою Діани.

Юрій Зелененький провів майстер-клас на тему «Як вдало виходити на фото і ефективно співпрацювати з фотографом».

Студенти Галицького коледжу ім. В. Чорновола взяли участь у майстер-класі з виготовлення ангелика. Всім присутнім цей день запам’ятався позитивними емоціями, адже кожен створив свій оберіг завдяки вмілим рекомендаціям  майстрині Ані Буяк.

Марія Білас провела заняття з арт-терапії, приурочене пізнанню давньої української культури. Трипільські символи, їх трансформація й інтерпретація стали основою для духовного відчуття єдності з предками. Учасники заходу створювали  орнаменти, як символічні знаки свого роду.

Арт-терапія від талановитого студента юридичного факультету Кирила Богданюка теж не залишила нікого байдужим. Юнак познайомив присутніх з мистецтвом енкаустики, особливість якої полягає в створенні пейзажу за допомогою воскових олівців і розпеченої праски.

«Креативний менеджмент» – локація тернопільської ведучої Світлани Гасай, яка поділилася з учнями своїми знаннями та практичним досвідом.  Вона розповіла, що багато людей мріють розпочати свій бізнес. «Розпочати власну справу – це кинути виклик усьому, що тебе оточує. Для того, щоб її розпочати потрібна рішучість. Вона береться з вашої самоорганізації, внутрішньої впевненості та кола однодумців. Знайдіть тих, хто буде вас підтримувати. Головне – вірити в те, що у Вас обов’язково все вийде!», – переконана пані Світлана.

Спілкування з професіоналами були змістовним і креативним. Подібні заходи вже стали традиційними на юридичному факультеті ТНЕУ.

 

 


Майстер-клас з виготовлення ангелика

7 листопада студенти Галицького коледжу ім. В. Чорновола взяли участь у майстер-класі з виготовлення ангелика. Всім присутнім цей день запам’ятається позитивними емоціями, адже кожен створив свій маленький оберіг. Дякуємо майстрині Ані Буяк за нагоду створити таке диво своїми руками. Захід відбувся на юридичному факультеті ТНЕУ в рамках презентації спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності». Модератором заходу виступила доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, кандидат історичних наук Надія Білик.


Науково-практичний семінар «Інноваційні підходи в освіті» для вчителів тернопільських освітніх закладів

7 листопада 2018 року колективом кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ було організовано і проведено науково-практичний семінар «Інноваційні підходи в освіті» для вчителів тернопільських освітніх закладів І-ІІІ рівня акредитації.

Доктор філологічних наук, професор кафедри Шкіцька Ірина Юріївна виступила з доповіддю на тему «Використання кейс-методу в освітньому процесі», показала його переваги та недоліки, виокремила типові помилки, яких припускаються викладачі під час укладання ситуаційних завдань, поділилась своїм досвідом застосування кейс-технологій під час викладання документознавчих і лінгвістичних дисциплін.

Доктор політичних наук, професор кафедри Лазарович Микола Васильович під час свого виступу показав значущість патріотичного складника у вихованні сучасної молоді, окреслив шляхи підвищення національної свідомості та пізнавальної активності учнів на заняттях із курсів «Історія України» та «Українознавство».

Після обговорення доповідей учителі взяли активну участь у круглому столі, присвяченому актуальним питанням шкільної освіти. Особливу дискусію викликали питання використання методу проектної роботи в школі, залучення школярів до наукової роботи, використання новітніх інформаційних технологій в освіті.


Унікальний арт-бук про Митрополита Андрея Шептицького презентовано для студентів першого курсу ТНЕУ

5 листопада для студентів першого курсу Факультетів економіки та управління, обліку та аудиту, комп’ютерних та інформаційних технологій, Навчального-наукового інституту міжнародних економічних відносин імені Б. Гаврилишина було презентовано унікальний арт-бук про Митрополита Андрея Шептицького, подвижника українського національно-культурного відродження в ХХ ст. Оксана Лехіцька, працівник бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля» розповіла першокурсникам про рід Андрея Шептицького, його сім’ю, монаший та єпископський періоди життя. Присутні дізналися про митрополичу діяльність глави Української Греко-Католицької Церкви, який опікувався сиротами, займався меценатством, об’єднував українську діаспору, зустрічався зі світовими лідерами. Захід відбувся в рамках вивчення дисципліни «Українознавство» (керівник курсу – кандидат історичних наук, доцент Білик Н. І.).


«Здибанка файних викладачів» у ТНЕУ

4 листопад у ТНЕУ відбулась «Здибанка файних викладачів», у якій активну участь взяли викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства: кандидат історичних наук, доцент Надія Іванівна Білик, старший викладач Теофілія Теофілівна Вількова, кандидат філологічних наук, доцент Олена Ігорівна Конопліцька, кандидат історичних наук, старший викладач Ірина Романівна Недошитко.

На заході, що був організований ГО «СД Платформа» були присутні 53 викладачі з тернопільських вишів.  Кожен прийшов з метою почерпнути щось нове про покоління Z, представники якого нині вступили на перший курс університетів.

Спікерами у цьому просвітньому проекті виступили: Валентина Лєснова (розповіла про ефективну комунікацію зі студентами та залучення молоді у різні проекти), Юлія Богоявленська (познайомила з інформацією щодо розширення зв’язків науки та практики), Ольга Бершадська (говорила про роль креативних ідей у процесі навчання), Ігор Ільто (розповів про різницю між поколіннями та характерні ознаки «мілленіалів»).

Тішить, що наші викладачі не зупиняються на досягнутому,  а продовжують далі навчатись, щоб, навчати інших.


Відкриття виставки "Листопадовий зрив" (до 100-річчя проголошення Західно-Української Народної Республіки)

1 листопада минуло 100 років від часу проголошення Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Цій пам’ятній даті було приурочено відкриття виставки документів «Листопадовий зрив» у Державному архіві Тернопільської області.

У заході активну участь взяли студенти 1-2 курсів спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» разом з доцентом кафедри ДІДУ Білик Надією Іванівною. Присутні мали нагоду почути виступи відомих істориків, учасників національно-визвольних змагань про значення цієї події в контексті боротьби за українську незалежність.


Мандрівка до унікального храму Тернополя

31 жовтня студенти 2-3 курсу спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» здійснили мандрівку до унікального домініканського храму Тернополя — Архикатедрального собору, збудованого в стилі бароко.

Цікавою була екскурсія до підземелля-крипти Катедри, де розміщено експозицію «Тернопіль сакральний». Студенти довідались про історію тернопільської парафії та долю найвідоміших сакральних пам’яток міста. Особливі емоції викликала панорама Тернополя, що відкрилася присутнім з оглядового майданчика на вежі Катедри. Змістовною була розповідь отця про подвижників відродження Української Греко-Католицької Церкви в Галичині.

До заходу долучились доценти кафедри ДІДУ Надія Білик, Олена Конопліцька й Олена Стефанишин.


Творча зустріч студентів третього курсу з Олександром Смиком

31 жовтня студенти спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» та «Менеджмент соціокультурної діяльності» відвідали творчу зустріч з поетом, драматургом, письменником, бардом – Олександром Смиком, яка відбулася у мистецькій світлиці Тернопільської обласної бібліотеки для молоді.

Очільник Тернопільської обласної організації НСПУ ділився з присутніми тим, що болить, що хвилює, що тішить, чого не можна замовчувати та як остаточно не знищити культуру України. Одним словом, було щире й відверте спілкування, були пісні, поетично-ліричні відступи. Навіть відповіді до очікуваних майбутніх запитань були вже закладені у поезії та піснях автора, які він виконував. Може й тому зустріч вийшла цікавою й незаангажованою.

Сьогодні Олександр Смик поєднує державницьку роботу (начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради) і творчу. «Це дуже не просто, – зізнається письменник, бо робота службовця – це відповідальність, а творча – це свобода».

Студентів вразила кількість пісень Олександра Смика – 800! 37 аудіо-дисків. Це справді вражає, адже за цими звичайними цифрами титанічна праця, якої «не творчим» людям ніколи не видно.


IV Міжнародна наукова конференція «Україністика вчора, сьогодні, завтра»

Професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Тернопільського національного економічного університету Шкіцька Ірина Юріївна взяла участь у IV Міжнародній науковій конференції «Україністика вчора, сьогодні, завтра», що відбулася із 24-27 жовтня 2018 року в Університеті ім. Адама Міцкевича в Познані, Інституті російської і української філології (Республіка Польща), і пройшла науково-педагогічне стажування на тему «МОВА Й ОСВІТА» за напрямом «Філологічні науки».

Ірина Юріївна була членом президії ІІ секції наукової конференції «Інтерпретація проблематики нових лінгвістичних напрямів» та виступила з науковою доповіддю на тему «Реалізація регулятивних комунікативних тактик у сфері торгівлі». Доповідачка описала прояви комунікативної поведінки українців у ситуаціях неопосередкованої торгівлі. Зупинившись на комунікативних прийомах і мовних засобах з яскраво вираженим маніпулятивним потенціалом, вона виокремила та проаналізувала використовувані продавцями й покупцями конструктивні та деструктивні регулятивні комунікативні тактики.


Зустріч молоді з Миколою Лазаровичем

16 жовтня в актовому залі ТНЕУ відбулася презентація книги Миколи Васильовича Лазаровича «Душу й тіло ми положим за нашу свободу: Україна в боротьбі проти збройної агресії Російської Федерації 2014-2018 рр.» та четвертого видання «Ілюстрованої історії України».

Справжні українці ніколи не залишаються осторонь подій сьогодення. Саме таким патріотом своєї держави є доктор політичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ, заслужений працівник освіти України, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана і Левка Лепких, автор сотень наукових праць, Людина року – 2015, а ще – захисник України, боєць-доброволець, котрий воював на Східному фронті з 2015 року у складі 14-ої окремої механізованої бригади оперативного командування «Захід» Микола Васильович Лазарович.

Перший проректор ТНЕУ Микола Іванович Шинкарик подякував М. В. Лазаровичу за подвижницьку працю на ниві національних звитяг, культури та науки.

Молодь пишається такими наставниками, як Микола Васильович, адже його наукові дослідження надихають її своєю національною свідомістю утверджувати одвічні прагнення Героїв України  і залишатися небайдужими до подій сьогодення. Творча молодь ТНЕУ створила відеоролик, який був презентований під час зустрічі.

Приємно, що наші краяни, видавці не залишаються осторонь подій, які відбуваються у нашій країні. Зворушливим був виступ директора видавництва «Джура», видавця Ванчури Василя Львовича.

Своїм прекрасним співом полонив присутніх вокальний гурт «Галичанка» ТНЕУ,  а хореографічною композицією «Сильні духом» – учасники студії сучасної хореографії «Танго dance company».

Ми переконані у тому, що майбутнє України – у надійних руках національно свідомих українців. Щиро віримо: закінчиться війна, Україна розправить свої дужі крила і усміхнеться до Господа зі щирою подякою за мир і волю.

Слава Україні! Героям слава!


Комедія за мотивами п’єси Г. Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці» в творчій обробці ЮФ

8 жовтня колектив юридичного факультету ТНЕУ вразив своєю майстерною грою на сцені Тернопільського драматичного театру ім. Т. Шевченка. Постановка комедії за мотивами п’єси Г. Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці» була приурочена до святкування дня юриста. У ролі акторів виступили викладачі та студенти юридичного факультету. Зокрема, головні ролі майстерно виконали студенти третього та четвертого курсів спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності»: Василь Капустинський, Роман Залубник і Зоряна Гонзул. Образ Одарки втілила на сцені старший викладач кафедри ДІДУ Недошитко Ірина Романівна. Щиро дякуємо всім причетним до організації цього благочинного дійства.


"Ярмарок дієвого креативу" від Тернопільської обласної бібліотеки для молоді

27 вересня відбувся «Ярмарок дієвого креативу» від Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, на який були запрошені студенти груп ДІД-11, ДІД-21 та МСД-21. Разом з доцентами кафедри ДІДУ Білик Н.І., Конопліцькою О.І. та викладачем Патрям О.Т. майбутні менеджери культури та документознавці познайомилися з історією та структурними підрозділами бібліотеки, взяли активну участь у відкритті мультимедійної лабораторії «Медіа Старт» при Тернопільській обласній бібліотеці для молоді, долучилися до проведення різноманітних локацій,  сфотографувалися у фотозоні в стилі еко. Захід було приурочено Всеукраїнському дню бібліотек.


Студенти пишуть Вікіпедію

27 вересня в комп’ютерному залі бібліотеки ТНЕУ ім. Л. Каніщенка відбулося нестандартне заняття –  підготовка КПІЗ з дисципліни «Архівний та бібліотечний менеджмент» у формі ВікіСтудій під керівництвом доцента Возьного К. З. Студенти групи ДІД-41 мали змогу на практиці ознайомитися з Освітньою програмою Вікіпедії, вправляючись у створенні авторських статтей чи доповненні їх на базі вільної енциклопедії. Такі інноваційні технології навчання є новітньою альтернативою написання традиційних рефератів.


55-річчя з часу створення Меморіального музею Соломії Крушельницької

26 вересня студенти 2-4 курсів спеціальностей «Інформаційна,бібліотечна та архівна справа» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» разом із викладачами кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Т.Вільковою, О.Конопліцькою, О.Стефанишин побували у Меморіальному музеї Соломії Крушельницької. Змістовну, пізнавальну, надзвичайно цікаву та емоційну розповідь про «найпрекраснішу Соломію» присутні почули від екскурсовода. Слухачі торкнулися минувшини, культури, історії Галичини, а також оцінили та зрозуміли, скільки ще потрібно докладати зусиль, вмінь і знань у музейну справу.

Старший викладач Т.Вількова про талант Соломії Крушельницької зазначила: «Велич особистості! Голос історії! Голос, який підкорив світ… Усі слова про вродливу жінку з величезним талантом і неперевершеним голосом, який полонив Європу і Південну Америку і залишався в пам’яті тих, хто її слухав, назавжди».


Творча зустріч із журналісткою та поетесою Зоряною Замковою

25 вересня у тернопільській обласній бібліотеці для молоді відбулась творча зустріч із журналісткою, поетесою Зоряною Замковою. Студенти спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» ТНЕУ (викладач Олена Конопліцька) відкривали для себе неповторний поетичний світ талановитої краянки. Розмова вийшла напрочуд теплою і щирою. Юнаки і дівчата гортали сторінки нової збірки вибраного Зоряни – «Маленька крапка знаку запитання» і залюбки (на вибір) читали ті твори, які їм найбільше припали до душі. А таких виявилось чимало. Читала їх і сама авторка.

На думку Зоряни Замкової, творчістю можна рятувати власну уяву. Бо наша уява – це як освітлення на театральній сцені. Коли увага, уява розвинуті, людина легко вдосконалюється і споглядає тоді поезію навіть… під ногами. «Клопоти з ідеалом» – друга поетична збірка. Сьогодні Зоряна Замкова працює у прес-службі управління ВД Фонду соціального страхування України у Тернопільській області.


Молодь Калуського коледжу завітала до ТНЕУ

21 вересня 2018 р. кафедра документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету ТНЕУ приймала гостей – талановиту молодь з Калуського коледжу культури і мистецтв. Програма свята була насиченою – чудовий концерт, підготовлений колективом відділу гуманітарної освіти та виховання, за участі солістів і творчих колективів ТНЕУ (П. Тютюнник, О. Скрепицька, А. Фарійон, Р. Залізняк, Ірина і Тетяна Шарган, Т. Гриник, Д. Худик, Г. Шевчук, гурти «Галичанка» , «Кралечки», «ТАНГо dance company»), флешмоб на Майдані знань створили атмосферу гостинності, де панує українське слово, пісня, що єднають усіх.

Також було знайомство з юридичним факультетом під керівництвом декана С. Банаха, можливість поспілкуватися із завідувачем кафедри ДІДУ О. Гомотюк, викладачами і студентами, відвідини Збаразького замку.


Мистецтво у музеї вивчали студенти спеціальності "Менеджмент соціокультурної діяльності"

21 вересня відбулася культурна акція, приурочена знайомству студентів третього курсу (спеціальність «Менеджмент соціокультурної діяльності») з українським мистецтвом, представленим у збірці Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Майбутні менеджери культури мали нагоду ознайомитися з колекцією образотворчого мистецтва, що є складовою експозиції музею в м. Тернополі. Серед робіт визначних художників увагу студентів привернули живописні та графічні композиції Івана Марчука, Якова Гніздовського, Ярослава Омеляна, Богдана Ткачика, які є уродженцями Тернопілля.

Захід відбувся в рамках вивчення дисципліни «Мистецтвознавство». Модератором виступила керівник курсу, кандидат історичних наук, доцент Білик Надія Іванівна.


Заняття з дисципліни «Архівний та бібліотечний менеджмент»

20 вересня у приміщенні бібліотеки ТНЕУ ім. Л.Каніщенка було проведено інтегровану пару з дисципліни «Архівний та бібліотечний менеджмент». Завдяки пізнавальним та інформативним розповідям лектора – директора бібліотеки, доц. Возьного Казимира Зіновійовича, та завідувачів структурних підрозділів бібліотеки ТНЕУ, студенти групи ДІД-42 мали змогу усвідомити суть бібліотечної справи зсередини, простежити процес накопичення, збереження й організації інформаційних ресурсів, збагнути нові технології навчально-методичних та інформаційно-пошукових сервісів.


"Знати свою історію - це впевнено дивитися у майбуття!"

20 вересня студенти другого курсу спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» познайомилися з історією ТНЕУ в експозиції музею університету. Директор установи Віталій Михайлиця цікаво й змістовно розповів про основні віхи становлення та розвитку альма-матер, презентував найвідоміших особистостей — ректорів, викладачів, випускників, — які стали гордістю ТНЕУ.

Студенти були захоплені розповіддю директора музею про минуле міста Тернополя, переглянули старі світлини з альбому.

Як слушно відзначив ректор ТНЕУ Андрій Ігорович Крисоватий: «Знати свою історію — це впевнено дивитися у майбуття!»

Захід відбувся у рамках вивчення дисципліни «Корпоративна культура» (керівник курсу — кандидат історичних наук, доцент Білик Н.І.).


Майстер-клас з енкаустики для студентів третього курсу

Мистецтво – унікальний феномен, що змінює життя кожного, хто прилучається до його творення. Сьогодні в цьому переконались студенти третього курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» та «Документознавство та інформаційна діяльність», які взяли активну участь у майстер-класі талановитого студента юридичного факультету ТНЕУ Кирила Богданюка.

Юнак познайомив присутніх з мистецтвом енкаустики. Кожен, хто приєднався до корпоративного заходу, мав нагоду створити свій маленький шедевр за допомогою воскових олівців і розпеченої праски. Виявляється, у кожному з нас живе митець. Всі студенти відкрили у собі нові таланти.

Модератором заходу виступила Надія Іванівна Білик.


Великий світ студенського життя тепер належить і ВАМ!!!

14 вересня відбулася урочиста посвята першокурсників юридичного факультету ТНЕУ спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» та «Менеджмент соціокультурної діяльності».
Бажаємо нашим студентам бути веселими, активними, впевненими, наполегливими та успішними.
Великий світ студенського життя тепер належить і ВАМ!!!


Круглий стіл «Україна – Ізраїль: історична пам'ять та міжкультурний діалог»

13 вересня викладачі та студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства взяли активну участь у засіданні круглого столу «Україна – Ізраїль: історична пам’ять та міжкультурний діалог», метою якого було заохочення дискусії щодо участі єврейського населення в житті Тернопільщини зокрема та України загалом й вироблення рекомендацій із викладання та популяризації цієї теми.

Учасники зустрічі обговорювали такі питання: проблеми та перспективи пізнання історії українсько-єврейських взаємин у сучасній Україні; виклики та підходи до вивчення міжкультурних комунікацій міжвоєнної та повоєнної Галичини; місця пам’яті єврейства та їх збереження в Україні; внесок євреїв в українську культуру.

Привітала учасників засідання проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародна та інноваційна діяльність) Оксана Миронівна Десятнюк, модератором зустрічі виступила завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Оксана Євгенівна Гомотюк.

З цікавими доповідями виступили Галина Подольська – доктор філологічних наук; Наталія Цимбал – директор Українсько-Ізраїльського центру освіти, науки і культури, завідувач кафедри практичного мовознавства Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини, кандидат філологічних наук, професор; Ігор Дуда – директор Тернопільського обласного художнього музею, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України; Михайло Андрейчин – голова Тернопільського обласного осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка, доктор медичних наук, професор Тернопільського державного медичного університету, заслужений діяч науки і техніки України; Федір Полянський – директор Державного архіву Тернопільської області, кандидат історичних наук, доцент; Ігор Банзерук – голова обласної організації «Єврейська община» та єврейської релігійної громади Тернопільської області; Степан Колодницький – екс-мер м. Підгайці, краєзнавець; Тетяна Федорів – молодший науковий співробітник Національного заповідника «Замки Тернопіля»; журналістка Ірина Небесна; а також науковці кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства.


Відкриття виставки картин «Перехрестя культур. Ізраїль – Україні»

13 вересня студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства були присутні на відкритті виставки картин «Перехрестя культур. Ізраїль – Україні» у Тернопільському обласному художньому музеї. Захід зреалізовано у рамках співпраці Міжнародного центру культури і розвитку ТНЕУ з Україно-Ізраїльським центром освіти, науки і культури.

Доктор філологічних наук, мистецтвознавець, академік Ізраїльської незалежної академії розвитку наук, член правління Об’єднання професійних художників Ізраїлю Галина Подольська презентувала 28 творів живопису і графіки кращих художників Ізраїлю. Це твори, що пов’язані з тематикою взаємозв’язку різних культур, світобачень та епох. Святі місця паломництв іудаїзму, християнства і мусульманства, ландшафтні пейзажі, портрети та натюрморти демонструють сутність Ізраїлю, що втілює в собі поняття «Перехрестя культур». З іншої сторони, ці картини пов’язані з українською культурою, культурою Тернопілля як мультинаціонального регіону.

Глядачі мали нагоду більше дізнатись про унікальне місто Єрусалим, сюжети якого домінують у пейзажах митців. Завдяки куратору виставки Галині Подольській студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» здійснили «віртуальну» мандрівку вулицями древнього міста, наблизились до розуміння духовної місії народу, який дав світовові Біблію та Спасителя. Свята Земля, духовна столиця трьох релігій стала ближчою всім завдяки мистецьким роботах ізраїльських художників.

 


День знань відсвяткували студенти та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства

Першого вересня на Майдані знань ТНЕУ зібралася велика університетська спільнота, аби урочисто розпочати новий навчальний рік.

Студенти, професорсько-викладацький колектив, батьки і гості гучними оплесками вітали на червоній доріжці ректора ТНЕУ, доктора економічних наук, професора Андрія Ігоровича Крисоватого, голову Тернопільської обласної державної адміністрації Степана Степановича Барну, міського голову Сергія Віталійовича Надала, заступника начальника Тернопільської митниці ДФС Андрія Любомировича Саварина, Архієпископа Тернопільського і Кременецького УПЦ КП Нестора, священика парафії святого Пантелеймона Цілителя УГКЦ отця Василя Чамарника, проректорів університету, деканів факультетів і директорів інститутів, коледжу ТНЕУ.

Особливим цей день був для першокурсників, які вперше зустрілися зі своїми одногрупниками, викладачами-наставниками, адміністрацією університету. Надзвичайно цінними стали для нових членів університетської родини настанови ректора ТНЕУ.

Особливою частиною свята стало складання присяги студента Тернопільського національного економічного університету. Приємним подарунком для колективів факультетів, інституту, коледжу стали подарунки від ректора – прапори та герби, які є основною символікою навчальних структурних підрозділів.

На завершення урочистостей відбулось знайомство студентів кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства з керівництвом юридичного факультету, із завідувачем кафедри, доктором історичних наук, професором Гомотюк Оксаною Євгенівною, викладачами та кураторами груп ДІД-11 та МСД-11.


Набір на спеціальності "Документознавство та інформаційна діяльність" і "Менеджмент соціокультурної діяльності" триває

Шостого липня кафедра документознавства, інформаційної діяльності та українознавства вітала в Тернополі випускників Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу, які мають змогу продовжити навчання на третьому курсі за спеціальностями «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності».

У рамках співпраці з майбутніми студентами відбулась екскурсія на юридичному факультеті ТНЕУ. Також абітурієнти оглянули чарівні куточки файного міста. Їм надовго запам’ятається прогулянка на катері тернопільським ставом і вулицями міста Тернополя.

Слід відзначити, що впродовж багатьох років триває співпраця кафедри ДІДУ з Вінницьким гуманітарно-педагогічним коледжем. Випускники закладу мають змогу здобути вищу освіту на денній та заочній формах навчання в ТНЕУ.


Студенти першого курсу відзначили закінчення навчального року

Студенти першого курсу спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» разом із кураторами доцентами Мукомелою Іриною Богданівною та Марків Інною Степанівною відзначили завершення 2017–2018 навчального року.

Вивчення трендів сучасної освіти показує, що передача знань «за вертикаллю» (від викладача до студента в аудиторії) неефективна, якщо не підкріплена спілкуванням між студентами, зокрема, і в режимі «онлайн» (передача знань «за горизонталлю»). Позааудиторна комунікація між студентами і викладачами теж має неабияке значення.

У неформальній атмосфері студенти груп ДІД-11 і МСД-11 розповідали про те, як у них минув навчальний рік і що найбільше запам’яталося, висловлювали побажання щодо вдосконалення навчального процесу, ділилися планами на літо. Першокурсники підкреслювали, що за успішне навчання студента не може бути відповідальним ніхто, крім нього самого, тому йому не можна «розслаблятися». Із приємністю студенти відзначали, що студентське життя, як вони мали можливість переконатися, передбачає насичене дозвілля у вигляді відзначення свят, екскурсійних поїздок, відвідування закладів культури, спортивних змагань та інших соціокультурних заходів. У свою чергу куратори запевнили першокурсників, що завжди готові допомогти вирішити будь-яку проблему, пов’язану з навчанням, і відкриті для зворотного зв’язку.


Незабутня подорож у рідні Карпати

15-17 червня 2018 року студенти спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» разом з викладачами кафедри ДІДУ Лесею Біловус та Іриною Недошитко здійснили незабутню подорож у рідні Карпати!

Музей гуцульської магії та Музей гуцульського побуту, етнографії й музичних інструментів у Верховині, гостини у вівчаря на полонині залишили яскраві враження від колориту побуту та вірувань гуцулів. Підкорення вершини гори Хом‘як показало силу духу та витривалості нашої команди. А отриманні позитивні враження від перебування на Прикарпатті вчергове здружили студентську родину.


Студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» побували в Києві

31 травня і 1 червня разом із викладачами кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету ТНЕУ Біловус Л. І., Патряк О. Т. студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» побували в Києві на Національній кіностудії імені О. Довженка, в Мистецькому арсеналі, Верховній Раді України, Державному університеті телекомунікацій, Молодому театрі. Море вражень, спогадів. Дякуємо усім, хто зумів створити цю поїздку цікавою, насиченою.


«Університетська миля» об’єднала студентів і викладачів юридичного факультету ТНЕУ

1 червня 2018 року академічна спільнота Тернопільського національного економічного університету вже традиційно пробігла «Університетську милю». Захід відбувся у рамках Всеукраїнського забігу «Зелена миля 2018». На старті, біля Церкви Воздвиження Чесного Хреста (вул. Над Ставом, 1), чисельно зібралися найактивніші студенти ТНЕУ, спортсмени університету, викладачі, працівники, слухачі Центру підготовки офіцерів запасу… Загалом спортивна акція об’єднала більше 3 000 учасників!

Учасники заходу бігли вулицями Руська, Гетьмана Мазепи, Майдан Перемоги, Львівська до центрального корпусу закладу вищої освіти, де усіх чекав невимовний позитив, радісні вітання, щирі посмішки, а також яскравими барвами майоріли прапори усіх факультетів Тернопільського національного економічного університету.

На Майдані Знань ТНЕУ усіх привітав ректор закладу вищої освіти, доктор економічних наук, професор Андрій Ігорович Крисоватий: «Надзвичайно приємний і незабутній початок літньої пори! Сьогодні кожен із нас досягнув маленької перемоги, адже підтвердив, що у єдності – сила, що разом ми сильний і потужний колектив, який може подолати все. Бажаю усім великих і малих перемог у кожному дні нашого життя, а також нових здобутків і звершень нашому Тернопільському національному економічному університету!».

Варто відзначити, що серед учасників легкоатлетичного забігу спільнота юридичного факультету була відзначена у номінації за найяскравіше представлення факультету в акції «Університетська миля».

У спортивному заході взяли участь студенти та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства.


Тренінг з дисципліни «Електронний документообіг»

30 травня 2018 року в контексті вивчення дисципліни «Електронний документообіг» для студентів другого курсу спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» відбувся тренінг «Автоматизація документообігу».

У заході взяв участь Олег Кнол – менеджер з продажів компанії «Волошин». Студенти ознайомились із функціоналом програми «1С: Документообіг», її перевагами та недоліками, мали змогу вдосконалити свої практичні навички, розвинути здібності та проявити ініціативу.


Тематична екскурсія в державному архіві Тернопільської області

23 травня 2018 року в державному архіві Тернопільської області проведено тематичну екскурсію до Дня Героїв на тему: «Матеріали про українських героїв у фондах держархіву» для студентів-документознавців юридичного факультету ТНЕУ. В рамках екскурсії студенти ознайомились із експозиціями архівних виставок: «Рабів до раю не пускають» (пам’яті Героїв Небесної Сотні), «Голос пам’яті» (про втрати та жертви другої світової війни), «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!» (пам’яті жертв політичних репресій), «Життя, віддане науці» (про трагічну долю академіка Степана Рудницького).

Також студенти мали змогу ознайомитись з архівними документами із Колекції документів і матеріалів служби безпеки ОУН-УПА на Тернопільщині (Озернянський архів), з документами про героїв Небесної Сотні та про воїнів, які загинули в зоні АТО.

Оксана Сулима, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів ДАТО


День Європи в Україні святкували студенти кафедри ДІДУ

Вже 15 років у третю суботу травня Україна святкує День Європи. У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

Тернопільський національний економічний університет є активним суб’єктом єдиного європейського наукового та освітнього простору.

19 травня ТНЕУ з нагоди урочистої події запросив усіх охочих на святковий концерт, який відбувся на Театральному майдані за підтримки Тернопільської обласної державної адміністрації та Тернопільської міської ради.

Серед глядачів були студенти та викладачі кафедри ДІДУ, які щиро підтримують і популяризують європейські цінності.


Вишиванка з бабусиної скрині

17 травня викладачі та студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ взяли активну участь у святі з нагоди Дня вишиванки.

У контексті заходу на кафедрі ДІДУ було репрезентовано давні вишиванки з родинних колекцій. Всі присутні змогли довідатись про особливості вишивки з різних регіонів України. Зокрема, для вишиття Полтавщини характерна вишивка білими нитками, для центральної України (Черкащина та Київщина) — чорно-червоними, для Чернігівщини — червоними, для Буковини та Галичини — різнокольоровими нитками. Особливий інтерес викликала давня вишиванка з Борщівського району, що є унікальною візитівкою Тернопільщини. Згідно давніх українських традицій, у борщівській вишивці домінує чорна нитка, що зумовлено трагічною історією краю, який упродовж століть потерпав від татарської навали. Як спомин про загиблих українців вишивали чорними нитками впродовж семи поколінь.

Сьогодні намагаються відродити давні техніки вишиття, щоб зберегти для нащадків вишивку — генетичний код української нації.

Таким оригінальним заходом колектив кафедри підтримав інформаційний проект «Звідки ТВОЯ?».

Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент кафедри ДІДУ

 


СВЯТО ВИШИВАНКИ НА ЮРИДИЧНОМУ ФАКУЛЬТЕТІ ТНЕУ

Гарною традицією на юридичному факультеті ТНЕУ стало пошанування вишиванки. 17 травня відбулася велелюдна акція, приурочена Всесвітньому дню вишиванки, який започатковано в 2006 році.

Вишита сорочка – це оберіг українців, успадкований від предків-хліборобів. Таїну та дивоцвіт народної творчості відкривають для себе українці, коли вдягають вишиванку. Через символіку геометричних і рослинних орнаментів, що домінують у вишивці, різноманіття ниток з різних регіонів України, вони збагачують свій духовний світ глибинною народною мудрістю й естетичним сприйняттям навколишньої природи, тим самим пізнають феномен українства.

Кожен, хто в цей святковий день одягнув вишиванку, відчув чар української культури, водночас, проявив власну національну ідентичність, чим вразив сотні студентів і викладачів. Мені запали в душу слова однієї зі студенток: «Я ніколи не думала, що мені буде так добре у вишиванці». Вони свідчать про спадкоємність українських традицій і збереження національної тотожності в ХХІ столітті.

Неймовірно приємно, що традиційний український одяг — вишиванка — повертається на вулиці міста Тернополя, зокрема, в стіни нашого університету.

Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент кафедри ДІДУ


Зустріч у рамках Школи ділової комунікації

17 травня на юридичному факультеті відбулась зустріч, організована Біловус Л. І. у рамках Школи ділової комунікації для студентів спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» з Наталією Заставецькою — співзасновником і керуючим партнером комерційного бренду ZINET. Студенти та викладачі мали змогу зануритись в атмосферу креативу та маркетингових ідей щодо формування особистого бренду крізь призму відеоконтенту.


Колектив кафедри ДІДУ підтримує інформаційний проект «Звідки ТВОЯ?»

Щороку в третій четвер травня відзначають Всесвітній день вишиванки. У 2018 році цей день припадає на 17 травня.

З нагоди події викладачі та студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ візьмуть участь у святі з нагоди Дня вишиванки. У контексті заходу буде презентовано давні вишиванки з родинних колекцій. Всі зможуть дізнатись про особливості вишивки різних регіонів України, а Галичини зокрема.

Колектив кафедри підтримує інформаційний проект «Звідки ТВОЯ?», таким чином поширює українські традиції.

Запрошуємо всіх студентів і викладачів юридичного факультету взяти участь у СВЯТІ ВИШИВАНКИ!

 


Європейські дні молодіжної культури у Стальовій Волі (Республіка Польща)

Упродовж 6-10 травня 2018 року студенти спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» разом з викладачами кафедри д.пед.н., проф. Ю.А.Щерб’яком та к.іст.н., ст. викладачем І.Р.Недошитко у складі делегації юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету взяли участь у Європейських днях молодіжної культури у Стальовій Волі (Республіка Польща), організатором яких виступив Люблінський католицький університет Івана Павла ІІ. Участь у заході взяли також делегації з Польщі, Словаччини та Угорщини.

Сьомого травня 2018 року наші студенти достойно виступили на Міжнародних спортивних змаганнях, здобувши ІІ місце: настільний теніс (Ядчишин І.), біг 100 метрів (Довган С.), ІІІ місце: волейбол (Гановський Ю.).

Восьмого травня 2018 року відбулася Міжнародна наукова конференція «Через спорт до інтеграційного розвитку суспільства». З доповідями виступили студенти: Доган С., Гонзул З, Кирилюк Т. Усі доповідачі отримали відповідні сертифікати.

Дев’ятого травня 2018 року всі учасники Європейських днів молодіжної культури у Стальовій Волі разом з професором отцем Яном Зімним відвідали Краків. Під час відвідин студенти та викладачі були присутніми на Святій Месі у Санктуарії Божого Милосердя в Лагевніках, який є одним із найбільших паломницьких центрів Європи. Також для присутніх було організовано екскурсію найстарішою частиною Кракова – Старим Містом.

Своїми враження від подорожі до Польщі поділились другокурсники:

«Вечорами у Боянові ми збиралися і весело проводили час разом з іноземцями. Ділилися своїми враженнями і розповідали цікаві історії. Також ми відвідали Краків, гуляли вуличками старовинного міста, розглядали місцеву архітектуру, фотографувалися  та  намагалися знайти спільну мову з містянами. Я дуже рада, що отримала можливість відвідати Польщу, взяти участь у міжнародній конференції. Завдяки цій поїздці отримала цінний досвід у спілкуванні з іноземцями, а також багато позитивних емоцій» (Кирилюк Тетяна, ст. гр. ДіД-21).

«Після поїздки в мене лише хороші враження. Я отримала море позитивних емоцій і знайомств. Надзвичайно захопливо було гуляти вулицями Кракова та милувалися величезними спорудами міста, від яких перехоплювало подих» (Хомякова Вікторія, ст. гр. ДіД-21).

«Мені було надзвичайно цікаво спілкуватися із студентами з Словаччини, Польщі та Угорщини на тему важливості спорту в сучасному інформаційному суспільстві. Я б з радістю знову відвідала подібні заходи» (Дмитришин Тетяна, ст. гр. ДіД-21).

Студенти та викладачі кафедри ДІДУ висловлюють щиру вдячність польським друзям із Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ за цікаво організований захід, теплі й щирі емоції.


«Ілюстровану історію України» Миколи Лазаровича перевидадуть учетверте

Микола Лазарович – доктор політичних наук, професор Тернопільського національного економічного університету, заслужений працівник освіти України. Чотири рази професор, – жартує сам про себе, бо так називаються посада, вчене і почесне звання і військовий позивний.

Микола Лазарович вважає, що наша держава перебуває на етапі становлення державної незалежності та її збройного відстоювання. Боронити Україну від російських загарбників свого часу він пішов добровільно і без вагань. Із 2015 року він – старший сержант, командир взводу 14-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України.

Ідея перевидати посібник «Ілюстрована історія України» виникла у так званій зоні АТО. Це було спільне рішення разом із директором видавництва «Джура»  Василем Ванчурою. Микола Лазарович доопрацьовував книгу упродовж 2015–2017 рр. «паралельно з низкою інших видавничих проектів, зокрема «Леґіону УСС», «Як з Бережан до кадри січовики манджали…», «Розпочали стрільці українські з москалями тан», «Російсько-українська війна (2014–2017 роки)». За словами автора, до роботи його мотивувало «прагнення продемонструвати, насамперед молоді, що іґнорування історії – небезпечна справа, адже чимало відповідей на теперішні насущні запитання – у нашій минувшині, зокрема щодо українсько-російського співжиття».

Посібник доповнений інформацією про найновіші події в історичному житті України – тут висвітлено передумови Майдану та російсько-українську війну до 2018 року, тому можна вважати, що це найактуальніше навчальне видання з історії України. Автор вважає: чим складніший період, тим частіше мають оновлюватись книги з історії.

«У посібнику теми розбито не лише на питання, а й на окремі проблеми, які позначено своєрідними «віконцями». Подано фрагменти з історичних праць, що дають змогу відчути дух тієї чи іншої епохи. Для кращого запамʼятовування у тексті виділено ключові слова. Відповідного колориту книзі надають ілюстрації», ─ розповів Микола Лазарович. Також автор відстояв «права» літери «ґ» та російське транскрибування російських прізвищ й імен, наприклад, замість Петро І – Пьотр І, Микола ІІ – Ніколай ІІ, Горбачов – Ґорбачьов тощо.

На відміну від попереднього видання, тут виокремлені пункти, присвячені культурі України різних періодів.

Студенти й учні відгукуються, що вчитись за книгою легко, бо наукові факти подано доступно. Про це Микола Лазарович зазначив: «Для того, щоб просто писати про складне, потрібно докладати значно більше зусиль». Очевидно, що на достовірність та силу цих фактів вплинула війна, а ще «усвідомлення значущості ратної справи українських вояків, котрі, образно висловлюючись, на своїх плечах тримають мирне небо над більшою частиною України».

До речі, автор та видавець презентуватимуть посібник на виставці-ярмарку «Книжковий арсенал» у Києві.

Тетяна ТЕТЕРА, студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

http://vilne.org.ua/2018/05/iliustrovanu-istoriiu-ukrainy-perevydadut-uchetverte/


Василь Капустинський взяв участь у тереновій грі «Гурби-Антонівці»

28 квітня – 1 травня відбулася теренова гра «Гурби-Антонівці 2018». Захід організовано за підтримки Міністерства молоді і спорту України та Тернопільської ОДА у партнерстві з Молодіжним Націоналістичним Конгресом. «Гурби-Антонівці» – це найбільша щорічна теренова гра для молоді зі всієї України. Протягом трьох діб близько 400 учасників живуть в лісі та відтворюють партизанську боротьбу на місці найбільшого бою УПА проти НКВС, змагаються за перемогу та набувають неоціненний досвід командної роботи та поводження в екстремальних умовах.

На Гурби молодь їде за неймовірними емоціями, тут знаходять найкращих друзів, нове розуміння героїчної історії своєї країни і бажання діяти. Ставши учасником гри «Гурби-Антонівці”», хлопці та дівчата бачать світ по-іншому.

Щоб цьогорічна гра пройшла на найвищому рівні, організатори доклали неабияких зусиль. Над проектом працювала ціла команда людей. Регіональним координаторам виступив Василь Капустинський, студент групи МСД-21.

Своїми враження від участі в тереновій грі поділився студент Василь Капустинський:

«Основна ціль гри – вшанування та збереження пам’яті про найбільший бій повстанців з НКВС. Крім того, за шістнадцять років проведення найбільша теренова гра в Україні стала чимось більшим, ніж просто активне дозвілля і цікавий досвід для патріотичної молоді. Ця унікальна атмосфера боротьби та незабутні емоції назавжди єднають людей з різних куточків України і роблять їх друзями назавжди. Насправді, про гру не варто говорити. На ній слід хоч би раз побувати! Впевнений, що жоден учасник не пошкодував і не пошкодує про цей крок за межі комфорту та буденності, крок до глибшого розуміння багатьох речей, крок до свого, роками цілеспрямовано знищеного, дещо призабутого, але досі живого, могутнього та славного коріння.

Для мене це були другі «Гурби». Я кандидат в дійсні члени Молодіжного Націоналістичного Конгресу і цього разу був ройовим (керівником невеликого підрозділу), а це накладає відповідальність за себе, рій і результат, а ще вп’ятеро збільшує «вартість життя». Цього року гра була дуже інтенсивною, скупою на сон, багатою на бої, полювання, пошуки левів і їхнього прапора. Враження від гри вартують прикметників з найвищим ступенем порівняння. Рекомендую всім юнакам і юнкам приєднуватись до гурбівської сім’ї. Слово честі, не пошкодуєте!»

Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент кафедри ДІДУ


Еко-десант юридичного факультету здійснено на території Вишнівецького палацу

 

Вишнівецький палац — виняткова історична перлина і пам’ятка архітектури національного значення. Ця унікальна резиденція за архітектурною неповторністю важлива для України так само, як палац князів Радзивіллів у Білорусії, королівський Вавель у Польщі або Версаль у Франції. Така краса не може обійтися без гідної оправи. Навколо фамільної резиденції розлогу тінь і тихий затишок для відвідувачів створюють 370 вікових дерев в обрамленні сосен і ялин, лісових буків та ясенів, каштанів, сріблястих тополь, дубів і кленів. Вишневецький парк — колиска спокою і затишку — навряд чи когось залишить байдужим.
Задля збереження належного вигляду культурної спадщини національного масштабу зовнішній вигляд палацово-паркового комплексу постійно намагаються підтримувати коштом меценатів та спонсорів.
Колектив юридичного факультету ніколи не залишався осторонь збереження та облагородження історико-архітектурних пам’яток. Тому 26 квітня 2018 року 78 студентів та 7 викладачів юридичний факультет ТНЕУ  відгукнулись на запрошення генерального директора Національний заповідник «Замки Тернопілля»Анатолія Вікторовича Маціпури допомогти прибрати територію Вишневецького парку.
Щоб зробити довкілля чистішим, а простір довкола себе приємним і комфортним усі волонтери ЮФ дружно і завзято взялися за віники і граблі й облагородили місце локації. Активісти згрібали торішнє листя, траву, підмітали, збирали сміття. В кінцевому результаті усе сяяло чистотою та ошатністю.
Також усі бажаючі змогли поєднати благородну корисну справу із приємним духовним та культурним збагаченням, а саме — відвідати овіяний легендами і славою палац, погуляти по тінистих доріжках чисто прибраних галявин.
Потрудилися всі на славу, і, як відомо, фізична праця пробуджує неабиякий апетит. Тож, інтенсивна трудова терапія на лоні природи завершилася неперевершеним імпровізованим барбекю від декана юридичного факультету Сергія Володимировича Банаха. Окрім того, що навели чистоту та затишок паркового комплексу, уся факультетська родина наповнилася позитивними емоціями, гарним настроєм та неймовірними відчуттями.


Зустріч Ірини Юріївни Шкіцької з філологами м. Тернополя

Створення системи професійного та особистісного розвитку вчителя неможливе без тісної співпраці закладів загальної середньої освіти із науково-педагогічними установами та університетами.

Традиційно плідною є творча співпраця кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства  Тернопільського національного університету із професійною спільнотою вчителів української мови і літератури.

26 квітня 2018 року професор кафедри, доктор філологічних наук  Ірина Юріївна Шкіцька виступила з доповіддю «Сучасна мовна комунікація: функціональний аспект» в актовій залі управління освіти і науки Тернопільської міської ради на засіданні акмеоклубу вчителів-словесників міста. Ірина Юріївна висвітлила низку актуальних для сучасного вчителя-словесника проблем, а саме: тенденції розвитку сучасної комунікації, шляхи підвищення грамотності учнів, розвиток культури мовлення школярів,  залучення учнів до  творчої, проектної та науково-пошукової  діяльності.

Учителі словесності виявили щире зацікавлення і взяли активну участь в обговоренні доповіді.


Урочисте вручення дипломів магістрам юридичного факультету в стінах старовинного Збаразького замку

21 квітня відбулось вручення дипломів магістрам юридичного факультету в стінах старовинного Збаразького замку. В урочистостях взяли участь ректор Тернопільського національного економічного університету, доктор економічних наук, професор А.І.Крисоватий, декан юридичного факультету, кандидат юридичних наук С.В.Банах, завідувачі кафедр юридичного факультету та запрошені гості.

Ректор ТНЕУ Андрій Ігорович Крисоватий побажав молодим людям гордо нести звання випускника Тернопільського національного економічного університету, а отримані дипломи, запевнив, безперечно стануть для них запорукою досягнення вагомих успіхів. «Нехай ваші кроки будуть впевненими, мрії мають міцні крила, а серце залишається гарячим, бо ви – майбутнє нашої держави!»

Декан юридичного факультету Сергій Володимирович Банах побажав кожному реалізуватися в обраній професії, ніколи не зупинятися у осягненні нових горизонтів та щодня перевершувати самих себе.

З вітальними словами на урочистій церемонії вручення дипломів також виступили начальник Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Едуард Станіславович Кольцов, голова апеляційного суду Тернопільської області Богдан Ориславович Гірський, директор Департаменту соціального захисту населення в Тернопільській області Вадим Андрійович Боярський, почесний доктор, професор Ягеллонського університету (Польща) та Оснабрюцького університету (Німеччина), член Польської кодифікаційної комісії приватного права Фридерик Цолль, професор Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ Ян Зімний (Польща), професор Батумського державного університету ім. Шота Руставелі Анзор Макхарадзе (Грузія).

Кращі магістри отримали подяки та подарунки від ректора за досягнення у навчанні, активну життєву позицію та збереження славних традицій університету.

Особливий настрій гостям свята подарували учасники Національного хору Грузії «Тбілісі», талановиті учасниці тріо «Ренесанс». Завершальним акордом церемонії був вальс, подарований талановитими студентами першого курсу юридичного факультету.

Родзинкою святкового дійства стала присутність на заході справжніх лицарів Збаразького замку, які влаштували колоритні поєдинки на честь випускників.

 


Освітня програма «Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики»

16 квітні 2018 року в ТНЕУ розпочато реалізацію проекту «Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики», який реалізовує громадська організація «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад» спільно з Тернопільським національним економічним університетом, Міністерством молоді та спорту України, Комітетом Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму за підтримки «U-LEAD з Європою». Представник програми «U-LEAD» Астрід Коль підкреслила важливість та значення реформи децентралізації, а також звернула увагу на майбутнє об’єднаних територіальних громад і роль молоді у процесах змін.

Автор проекту Максим Черкашин, керівник ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громад», про ідею освітньої програми зазначив наступне: «Так, одним із значних поштовхів став величезний брак кадрів у громадах. В Україні створено понад 700 об’єднаних громад. І децентралізація – це шанс залишити молодь в Україні».

Учасниками проекту стали 20 представників восьми об’єднаних громад Заходу України, 50% з них представляють органи місцевого самоврядування, а 50% є лідерами громадських організацій. Базовий принцип 50 на 50, який, зокрема, використовує Рада Європи, допомагає краще розуміти один одного, вибудовувати діалог і партнерські взаємини. Саме цей принцип закладений в освітній програмі «Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики».

Програма «Публічне адміністрування у сфері молодіжної політики» є пілотною. На паритетних засадах до проекту залучено провідних науково-педагогічних працівників ТНЕУ, керівників і менеджерів громадських організацій, тренерів і коучів. І саме ця багатогранність дасть слухачам необхідні знання та практичні навички у сфері реалізації молодіжної політики на рівні територіальних громад.

Освітня програма проекту складається з трьох сесій – загалом 100 академічних та 100 дистанційних годин, при цьому 50% дисциплін викладатимуть класичним, академічним методом, а 50% – у форматі тренінгів та зустрічей з відомими особистостями. Між сесіями учасники виконуватимуть практичні завдання, а фінальною буде робота на тему: «Стратегія розвитку молоді моєї громади».

Під час першої сесії учасники програми прослухали лекції викладачів ТНЕУ з психології управління, соціології молоді, етики та етикету, менеджменту тощо. Окремий навчальний модуль було присвячено темі «Субкультури та особливості співпраці з їх представниками», яку презентувала  Білик Надія Іванівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ. У результаті вивчення теми слухачі програми довідались про сутність субкультур, їх функції та види, унікальність і різноманітність молодіжних субкультур ХХ-ХХІ століть, особливості взаємодії з їх представниками.

 Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент кафедри ДІДУ


Акредитація бакалаврату спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа»

16-18 квітня на кафедрі документознавства, інформаційної діяльності та українознавства проходила акредитація бакалаврату спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».


Презентація повісті Лесі Орляк «Ти зробив усе, що зміг»

3 квітня 2018 року на юридичному факультеті ТНЕУ відбулася презентація художньо-документальної повісті Лесі Орляк під символічною назвою «Ти зробив усе, що зміг». У заході взяли участь видавець В. Ванчура, заступник декана О. Коваль, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства О. Гомотюк, викладачі кафедри ДІДУ, студенти спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності».

Автором твору є мати загиблого бійця в російсько-українській війні, тернополянина Олександра Орляка. Захищаючи Україну, юнак залишив свій слід в її історії під дебальцівськими згарищами у другій половині 2014 – на початку 2015 років.

Книга – це крик душі матері, біль втрати зболеного серця, який не дає їй спокою. Водночас, це – нерукотворний пам’ятник сину-герою, а також усім захисникам Української держави, які з початком російської агресії 2014 року на сході України, на противагу байдужості й зраді, проявили безкорисну відданість Батьківщині та готовність до самопожертви заради волі рідного народу.

У повісті авторка відобразила достовірні події, при цьому навіть не змінюючи імен персонажів, бо кожен із них, на її думку, по-своєму є творцем сучасної історії. Проте, головним героєм книги став старший син Лесі Орляк – Сашко. Його й інших персонажів твору, за порадою автора, слід сприймати і як реальних осіб, і як прообразів, символів усіх захисників української землі, її борців-героїв.

Немов не звичайна українська жінка, а зранене серце матері промовляло до учасників акції, доторкнувшись до струн душі кожного, зачарувавши своєю щирістю і мужністю, вразивши глибиною розповіді – «молитви за Україну». Не дивно, що в аудиторії панувала абсолютна тишина, схожа до тієї благоговійної аури, якою пройняте церковне богослужіння.

Важко було висловлювати свої враження і після завершення розповіді-сповіді авторки. У вологих очах педагогів, у задуманих поглядах студентства прочитувалася глибока шана і вдячність Лесі Орляк за святу місію пошанування світлої пам’яті захисників України, за величну справу плекання українського національного духу серед молоді, якій завтра належить будувати майбутнє нашої держави.

Низький уклін і велике спасибі авторці повісті за те, що доносить правду про російсько-українську війну, змушує замислитись про справжні цінності, розставляє акценти про головне, зрештою, робить усе, що може, на благо України.

Найкращим взірцем для матері став її син-герой, котрий, виконуючи свій громадянський і патріотичний обов’язок, захищаючи рідну землю від ворожої агресії, виконуючи бойове завдання і залишаючись вірним своїм бойовим побратимам, ЗРОБИВ УСЕ, ЩО ЗМІГ…

Про те, що такі заходи є потрібними для сучасної молоді, свідчать щирі слова студентки групи ДІД-41 С.Довгань: «3 квітня запам’ятається студентам кафедри ДІДУ презентацією книги Лесі Орляк «Ти зробив усе, що зміг». Леся Орляк – авторка трагічної історії про війну на Донбасі. Свою книгу матір загиблого Героя Олександра Орляка, молодшого сержанта, командира гармати протитанкового батальйону окремої гірсько-піхотної 128-ої бригади, який загинув у бою під Дебальцевим, присвятила світлій пам’яті сина та всіх полеглих захисників України. Тендітна жінка описала власні та синові переживання, почуття, людське ставлення до війни, яка забрала життя її старшого сина Сашка. Час від часу авторка витирала сльози, у неї тремтіли руки, але, водночас, спокійним голосом вона розповідала свою історію про сина, якого втратила у цій неоголошеній війні. Це була зустріч із неймовірно мужньою жінкою, матір’ю, яка виховала для України свого сина. Ця подія нікого не залишила байдужим і назавжди закарбувалася в пам’яті студентів».

 


ВІТАЄМО учасників Всеукраїнського конкурсу наукових робіт у галузі «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа»!

Переможцями І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у галузі «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» серед студентів вищих навчальних закладів України ІІІ-ІV рівнів акредитації у 2017 / 2018 н. р. у Тернопільському національному економічному університеті стали:

− студентка групи ДІД-31 Мартинюк Оксана (Тема роботи − «Організація та проведення добору кадрів в умовах сучасного інформаційного суспільства», шифр роботи «Добір кадрів»);

− студентка групи ДІД-31 Репецька Ірина (Тема роботи − «Актуальні питання ведення та обігу трудових книжок», шифр роботи «Трудові книжки»);

− студентка групи ДІД-21 Хомякова Вікторія (Тема роботи − «Автобіографія та резюме як документи щодо особового складу в сучасному інформаційному просторі», шифр роботи − «Порівняльний аналіз»).

Усі роботи були розглянуті незалежними рецензентами й отримали високий бал за оригінальність та унікальність тексту (http://hsf.opu.ua/chairs/dsia/science/student).

29 березня 2018 року відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу наукових робіт в Одеському національному політехнічному університеті, у якому Мартинюк Оксана стала переможницею та була нагороджена ДИПЛОМОМ ІІ СТУПЕНЯ. Науковий керівник: д-р філол. наук, доцент, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ Шкіцька Ірина Юріївна.


Геній Тарас Шевченко має жити у серці кожного українця!

Найкмітливіша творча учнівська молодь Тернополя зібралася 27 березня 2018 р. у виставковій залі Тернопільського національного економічного університету, щоби вшанувати пам’ять Тараса Григоровича Шевченка, взявши участь в інтелектуальній грі «Shevchenko Mind Game».

27 команд-учасниць та їхніх наставників привітав ректор ТНЕУ, доктор економічних наук, професор А. І. Крисоватий, який ще до початку гри усіх учасників назвав переможцями, адже усі з присутніх в залі уже очікують на завдання і впевнені у своїй конкурентоспроможності!

– Іноді мене запитують, а чи повинні організовуватися виховні заходи у школах і в університетах? Відповідаю – обов’язково, бо якщо ми не будемо виховувати особистість як інтелектуала, як людину-патріота, то ми втратимо державність, втратимо ту ідентичність, яка виокремлює нас з-поміж інших народів. Українці – великий народ! А Велетом Української культури є наш Пророк Кобзар. Цінності, які сповідував Великий Тарас, – є вічними цінностями українського народу! Вони закладаються з молоком матері, з повчаннями батька і настановами учителя. Бажаю Вам бути Великими українцями! Приємно, що на інтелектуальну гру Ви прийшли у вишиванках – в національному одязі, який ідентифікує наш великий народ у світі. Бажаю Вам ніколи не зупинятися і впевнено крокувати життям, як це робив Тарас Григорович Шевченко. До нових перемог! Хай щастить Вам, – побажав учасникам гри Андрій Ігорович.

Інтелектуальна зустріч була динамічною і насиченою! Команди-переможці, довівши, що бути українцем – гордо, а бути розумним – модно, отримали свої винагороди. Одне запитання в інтелектуальній грі (від ректора) – було винагороджене власне ректором Тернопільського національного економічного університету А. І. Крисоватим.

Голова журі – завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та документознавства, доктор історичних наук, професор О. Є. Гомотюк, вітаючи учасників інтелектуальної гри, подякувала усім за активну участь, відзначила, що приємно мати справу із найкращими, найрозумнішими, найерудованішими, найкреативнішими учнями усіх загальноосвітніх шкіл, гімназій, колегіумів міста Тернополя.

– Участь в інтелектуальній грі – це і форма комунацікації, і форма командної гри, і форма загалом пізнання один одного… Ми будемо раді читати і слухати ваші відповіді із розумінням, що кожне покоління бачить і читає Шевченка по-своєму… Для нас важлива думка кожного із Вас, адже одним із задумів нашої інтелектуальної гри є пошук обдарованої творчої молоді, – наголосила Оксана Євгенівна.

Організаторам заходу допомагали волонтери – студенти юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету. Кожна команда, на чолі із своїм капітаном, працювала за окремим столом. На відстані спостерігали за мозковим штурмом своїх підопічних керівники команд – вчителі.

Непросто було висококваліфікованому журі визначити переможців у даних розумових іграх, адже за найкращі знання Шевченкіани змагалися 27 команд у 9 турах. І все ж найкращою одностайно визнана команда з Тернопільської школи-колегіуму ім. Патріарха Йосифа Сліпого «Народжені перемагати».

Розповідаючи про свої враження від участі в інтелектуальній грі, учасники команди-переможця та її керівник відповіли на запитання: Яким, на їхню думку, є смак перемоги і Ким для кожного з гравців особисто є Геній Шевченко?

Максим Мохун, капітан команди «Народжені перемагати»:
– Ми щойно здобули перемогу у конкурсі «Shevchenko Mind Game». На мою думку, смак перемоги – це радість, адже ми справді дуже радіємо зі своєї перемоги в інтелектуальній грі. Ми впевнено до цього йшли, заздалегідь готувалися… І ми були переконані, що зможемо найкраще проявити свої знання із Шевченкознавства і переможемо, адже не випадково назвали свою команду «Народжені перемагати»!

Гравець команди Назар Луцишин: «Вважаю, що кожен українець має знати біографію Тараса Григоровича Шевченка так добре, як сьогодні знали її ми».

Гравець команди Христина Сухович: «Думаю, що кожен українець має знати не лише біографію Тараса Шевченка, а й пишатися його творами і не тільки зі шкільної програми… Шевченко має бути в серці кожного українця!».

Гравець команди Анастасія Жіденкова: «Вважаю, що Тарас Григорович Шевченко – наставник кожного українця і особисто мій!».

Гравець команди Дмитро Фірман: «Шевченка називають Пророком, Мойсеєм, Наставником… Але особисто я вважаю, що Шевченко для України має стати синонімом слова Лідер! Якби кожен з українців любив Україну так, як любив її Тарас Григорович Шевченко, то Україна зараз би була найкращою країною у світі!».

Гравець команди Сергій Волошин: «Вважаю, що українці повинні підтверджувати те, що вони є гідними громадянами своєї країни не словами «я люблю Україну», а вагомими вчинками прославляти Україну та відомих діячів культури, які вклали свою душу і віддали своє серце у розбудову нової гарної країни».

Тетяна Михайлівна Заверуха, педагог-організатор школи-колегіуму ім. Патріарха Йосифа Сліпого, керівник команди «Народжені перемагати»: «Я насправді дуже пишаюся своєю командо як цілком, так і кожним учасником зокрема, адже вони усвідомлено готувалися до участі в інтелектуальній грі. Також хочу відзначити, що команда «Народжені перемагати» уже не вперше на подібних заходах здобуває впевнену перемогу».

Розпитувала Марія Баліцька,
головний редактор газети ТНЕУ «Університетська думка»


ІІ Західноукраїнський інтелектуальний турнір «NATUS VINCERE» на кубок ректора ТНЕУ: історико-філологічна секція

21-22 березня на юридичному факультету ТНЕУ відбувся ІІ Відкритий Західноукраїнський інтелектуальний турнір «Natus Vincere» на кубок ректора ТНЕУ.

В історико-філологічній секції змагались за перемогу 9 команд (учні шкіл з Тернополя, Бережан, Волновахи, Мишковичів, Скориків, Шумська). Більшість з них уперше взяла участь у дебатах з важливих для сьогодення тем, інтелектуальних іграх, стрільбі в інтерактивному тирі. Кожен учасник турніру відчув важливість вміння комунікувати в одній команді.

Результати виступів команд оцінювало компетентне журі, до складу якого входили не лише викладачі та студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ, а й висококваліфіковані практики.

Під час урочистої церемонії нагородження було визначено переможців турніру, кращих учасників у командних та індивідуальних номінаціях. В історико-філологічній секції на 1 місці – команда «Народжені перемагати» (ТНВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого»), 2 місце у команди «Валькірії» (Тернопільська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 22) і 3 місце виборола команда «Скіфи» (Волноваська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 7 міста Волноваха Донецької області).

Від кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства дякуємо усім командам за участь у турнірі, з нетерпінням чекаємо зустрічі у наступному році! Зичимо вчителям, які приїхали разом зі своїми учнями, нових цікавих проектів, конкурсів, і, звичайно ж, нових перемог їхніх вихованців у майбутньому!

Своїми враженнями від турніру поділилась Ярина Герета, учитель ТОКШМ ім. І. Герети: «21-22 березня 2018 року команда «Шукачі за удачею» Тернопільської обласної комплексної школи мистецтв імені Ігоря Герети у складі 4 учениць Хореографічного відділу Анастасії Білик, Олени Музики, Віки Лазарюк, Діани Кривоус та 1 учня Художнього відділу Тимура Ковалевського вперше взяла участь у ІІ Відкритому Західноукраїнському інтелектуальному турнірі «Natus vincere» на кубок ректора ТНЕУ. Турнір проходив на Юридичному факультеті ТНЕУ.

Презентація, розминка із 20 запитань, дебати, конкурс капітанів (виконання 60 тестів за 120 секунд на комп’ютері), «мозковий штурм» у вигляді відеозапитань, історичне рівняння, і стрільба в тирі, де треба було попасти у 10 мішеней за 10 секунд – ось такі непрості завдання стояли перед учасниками турніру.

Але було ще й відвідання унікальної виставки картин і майстер-класу студента юридичного факультету Кирила Богданюка. А найголовніше – це новий цікавий досвід для наших дітей.

За участь у турнірі і 5 місце в історико-філологічній секції команда отримала Грамоту у номінації «Культура і мистецтво України», запрошення на виставу до Тернопільського драмтеатру, Подяку колишньому директору ТОЕКШМ ім.Ігоря Герети Гайдукевичу Остапу Івановичу за активну співпрацю і сприяння ефективній взаємодії освітніх закладів у напрямі якісної підготовки майбутніх фахівців та Сертифікат для мене, як для керівника-тренера команди-учасника турніру. А Оленка Музика отримала Грамоту у номінації «Кращий гравець турніру» та цінний приз – iPad.

Велике спасибі Ірині Ленько, Наталі Писуляк, Наталі Насалик за фахову підготовку наших учнів 10 класу, а Лесі Лепко – за формування і виховання класного колективу! Щира подяка батькам за таких кмітливих, ініціативних, креативних, розумних, здібних, комунікабельних, найкращих дітей і за вашу підтримку і допомогу!

Щиро дякую організаторам турніру та волонтерам, які так щиро опікувались нашою командою!»

Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент кафедри ДІДУ


Урочиста церемонія вручення дипломів магістра

17 березня на юридичному факультеті Тернопільського національного економічного університету відбулася урочиста церемонія вручення дипломів магістра. Випускники кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства (спеціальність «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа») отримали диплом магістра ТНЕУ.

Випускників привітали декан юридичного факультету Банах Сергій Володимирович, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Гомотюк Оксана Євгенівна, спеціаліст сектору реалізації заочних факультет-програм ТНЕУ Борисова Марина Семенівна, викладачі кафедри ДІДУ.

Слова вдячності від спільноти випускників 2018 року висловила староста групи, магістр Прокопишин Мар’яна:

«Дякую всім одногрупникам за таке цікаве навчання. Хоча ми навчались на заочній формі навчання, час, проведений з Вами, – безцінний! Тому бажаю Вам знайти свою правильну дорогу в житті, реалізуватись  у цьому великому світі. Хочеться також висловити слова подяки завідувачу кафедри Оксані Євгенівні Гомотюк, викладачам кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства та всім, хто був з нами вподовж навчання! Ви розумні, талановиті, чесні, терплячі, добрі, працьовиті. Бажаємо Вам наснаги у Вашій праці, щоб з легкістю здобували нові вершини, зичимо Вам вдячних і творчих  студентів, міцного-міцного здоров’я! Ми в спогадах назавжди збережемо Ваші поради і добрі слова, які Ви сказали нам на врученні! Дякуємо Вам за Вашу турботу, доброту, терпіння та повагу!»

Надія Білик, кандидат історичних наук, доцент кафедри ДІДУ

 


Презентація книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис»

 

Презентація книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» Книгу «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» представив сьогодні –16 березня 2018 р. – у залі засідань вченої ради ТНЕУ професор, доктор політичних наук, кандидат історичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ, заслужений працівник освіти України Микола Васильович Лазарович.

Зважаючи на те, що презентація книги відбулася напередодні 55-річчя автора, відтак і ректор ТНЕУ, професор Андрій Крисоватий, і заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик, і заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа, і заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, і завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавств, професор Оксана Гомотюк вітали Миколу Васильовича із презентованим виданням, і з ювілеєм.

«Сьогодні в нашому університеті непересічна і надзвичайно важлива подія – презентація книжки Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017): короткий нарис». Праця науковця ще раз нагадує кожному з нас, що історія України – це величні прагнення і жертовність, героїзм і відвага. Автор скурпульозно зібрав матеріали, щоб назавжди закарбувати в пам’яті події, які увійшли в історію України», – зазначив Андрій Ігорович Крисоватий.

За вагомий внесок Миколи Васильовича Лазаровича у розвиток освіти та науки краю, збереження історичної пам’яті нашого народу, патріотичного виховання молоді науковця відзначили грамотами та подяками Тернопільської обласної ради, Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської міської ради. Подяку від колективу кафедри ДІДУ науковцю вручила Оксана Євгенівна Гомотюк. Також відповідно до наказу ректора ТНЕУ Миколі Васильовичу Лазаровичу присвоєно звання «Почесний професор Тернопільського національного економічного університету».

Цікаво було слухати історика, політолога, воїна-добровольця, патріота України Миколу Лазаровича, який зумів у своєму виступі поєднати трагічність воєнних подій, біль втрати побратимів, іронію спотворення правдивої інформації про російсько-українську війну, мудрість українського народу, свідомість української молоді, єдність країни, надію на те, що війна у 2018 році завершиться, і йому уже не треба буде (як він це робить з року в рік!) переписувати дату.

До автора нововиданої книги «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» було багато запитань і від професорсько-викладацького колективу кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, і від студентів та колег з юридичного факультету, працівників ТНЕУ, на які Микола Васильович відповідав упевнено, аргументовано, чітко, час від часу пересипаючи сумні події із влучними жартами, відтак можемо назвати його ще й професійним психологом, який уміє подати інформацію так, щоби вона увійшла в серця слухачів, але не поселила тривогу і не завдала болю. Усі цифри, дати, статистичні дані, хронологія подій, імена і прізвища як позитивних, так і негативних героїв легко у потрібну мить наче виходять із потрібного файлу і Микола Васильович озвучує їх, час від часу перетинаючи ниточками сьогодення з минулим, події древньої доби з російсько-українською війною XXI століття.

Враженнями від презентації книги Миколи Лазаровича «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» діляться учасники заходу:

Василь Капустинський, другокурсник ЮФ: «У мене від презентації книги враження позитивне, а від самого автора я в захопленні. Звертаючись до студентської спільноти, хочу сказати, що мало звертатися до Миколи Васильовича: пане професоре… Миколу Васильовича Лазаровича потрібно цитувати – оце і буде конкретним підтвердженням, що ми є його учнями. Особисто я у своїй науковій роботі уже використовую наукові праці М. В. Лазаровича як джерела».

Леся Біловус, кандидат філологічних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету ТНЕУ: «Маю за велику честь працювати разом на одній кафедрі із професором Миколою Васильовичем Лазаровичем, вчитися у нього, переймати досвід викладання та досвід формування нового покоління студентської молоді. Презентація книги завжди проходить по-різному… Сьогоднішня презентація засвідчує, що успіх заходу залежить не тільки від самої теми, й від особи викладача, автора. Я в захопленні! І цим все сказано».

Роман Залубник, другокурсник ЮФ: «Мав честь бути студентом і слухати лекції професора Миколи Васильовича Лазаровича. Сьогодні я надзвичайно вражений і самою атмосферою, яка панувала під час презентації книги «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис», і словами самого професора про книгу. На жаль, поки що книгу я ще не читав, але я обов’язково придбаю, прочитаю і дуже сподіваюся на автограф автора».

Олександр Вашків, кандидат економічних наук, доцент кафедри підприємництва, торгівлі і маркетингу факультету економіки та управління ТНЕУ: «Враження сильні. Микола Васильович Лазарович – людина чесна, сумлінна, віддана, у першу чергу – відповідальна. А відповідальність – це любов. Це людина, яка живе з любов’ю до усіх нас».

Володимир Томахів, кандидат політичних наук, доцент: «Чудова презентація. Чудові виступи. Пізнавально. Дуже цікаво».

У день презентації книгу «Російсько-українська війна (2014-2017 роки): короткий нарис» з автографом автора отримала від Миколи Лазаровича мама військовослужбовця – кандидат економічних наук, доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту Вінницького навчально-наукового інституту та економіки ТНЕУ Інна Миколаївна Сисоєва.

«Мені дуже сподобалася презентація книги, і сама книга, яку я обов’язково прочитаю. Мій син – Роман Юрійович Мед – три роки був на війні, і я знаю цю ситуацію з іншого боку, навіть трішки зсередини, як мама військовослужбовця… Я дуже багато пережила… Скажу: небо над нами тримають наші діти і нам треба дуже шанувати наше мирне життя», – говорить Інна Миколаївна.

Презентація книги закінчилася, але слухачі не розходилися… Майже кожен із присутніх у залі засідань вченої ради ТНЕУ намагався якнайближче підійти до Миколи Васильовича Лазаровича, потиснути йому руку і сфотографуватися на згадку про зустріч з легендарним Професором Тернопільського національного економічного університету.

Розпитувала Марія Баліцька, головний редактор газети ТНЕУ «Університетська думка»


Маріанна Міллер – переможець в обласному етапі XVIII Міжнародного конкурсу української мови ім. П. Яцика

17 лютого відбувся фінальний етап XVIII Міжнародного конкурсу української мови ім. П. Яцика. Диплом І ступеня за перемогу в обласному етапі отримала Міллер Маріанна, студентка третього курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» (група ДІД-32).


Зустріч з письменницею Надійкою Гербіш

1 лютого в літературно-мистецькій вітальні Тернопільської обласної бібліотеки для молоді відбулася зустріч з українською письменницею, журналісткою, перекладачкою Надійкою Гербіш.

Коротко про авторку: Надійка Гербіш народилася в місті Збараж, там провела дитинство. В Тернополі закінчила класичну гімназію, гуманітарний ліцей при Тернопільському експериментальному інституті педагогічної освіти. Вищу освіту здобула в Київському національному лінгвістичному університеті за спеціальністю «Англійська мова та література». З 17 років почала роботу журналісткою в одному із регіональних журналів. Була учасником американської місіонерської групи «Helping Hands». Працювала перекладачкою, телеведучою, прес-секретарем, фотографом, редактором видавництва, викладачем, менеджером. Велику популярність здобула після видання книжок «Теплі історії до кави» та «Теплі історії до шоколаду», які високо оцінили шанувальники слова.

Творча зустріч з читачами розпочалась з невеликого концерту студентів Тернопільського музичного училища ім. С. Крушельницької: струнний квартет зіграв улюблені мелодії, які створили чарівний настрій у стінах бібліотеки.

За словами письменниці, теми для написання творів приходять залежно від того, над чим автор працює в конкретний період часу. Саме переклади стали першою сходинкою до літератури. Зокрема, серія книг «Теплі історії» з’явилась після того, як авторка перекладала книгу мемуарів Джорджа Буша. Це був складний текст і складні теми, тому їй захотілось протиставити щось тому світу тепле та світле.

Письменниця презентувала свою останню книгу «Мене звати Мар’ям» (2017), у якій провела паралель між біблійними подіями народження Ісуса і сучасними біженцями. Ця книжка про те, коли в місто приходить війна, тим, хто зумів вижити, залишається небагато: пам’ять, любов і болюче бажання вберегти найдорожчих. На думку авторки, це книжка «для батьків, щоб вони читали її зі своїми дітьми й переставали боятися. І для дітей, щоб читали її своїм батькам і самі не розівчилися любити». Головною у збірці стала історія маленької дівчинки-біженки, яка розчулює читача аж до сліз. Не дарма книга «Мене звати Мар’ям» отримала нагороду «Соціальна книжка року» від простору української дитячої книги «Барабука».

«Книжка – це не просто сторінки у палітурці, а спілкування з читачем. Людина, яка читає мої твори, буде відчувати те, що твориться у моєму серці», – поділилась Надійка Гербіш.

У зустрічі з письменницею взяли участь доценти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Білик Надія Іванівна та Конопліцька Олена Ігорівна.

 

 У Тернополі колядує патріотичний вертеп

У Тернополі такий вертеп виступає вперше. Організував його Молодіжний Націоналістичний Конгрес. «Свято Різдва в нас символізує відродження України», – розповідає організатор вертепу Микола Мисак. – «Вертеп є символічним, тож натомість звичних персонажів – історичні постаті: замість Ірода – Сталін, царі – повстанці, а втіленням чорта є НКВДист. Також є Жиди та Янгол. Кілька років тому схожий вертеп робили наші друзі зі Львова, ми в них позичили текст постановки, в Тернополі виконуємо її вперше. Кожен отримав свою роль, і шукав собі костюм, де міг. Колядки адаптовані на повстанський манер  – колись хлопці співали їх на Різдво в криївках, в лісах… Збереглись вони до сьогодні».

Вертеп, у якому задіяний і студент групи МСД-21 Василь Капустинський, зібрав на Театральній площі Тернополя чимало глядачів.

Посилання на джерело: https://te.20minut.ua/Podii/u-ternopoli-kolyadue-patriotichniy-vertep-stalin-zamist-iroda-povstant-10665138.html


Презентація книги «Філософія АТО»

14.12.2017 р. на юридичному факультеті відбулася спільна зустріч викладачів і студентів кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, кафедри економічної безпеки та фінансових розслідувань з радником директора Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, кандидатом юридичних наук, доцентом Григорієм Костянтиновичем Дорожком, на якій було презентовано останню книгу автора — збірку оповідань «Філософія АТО».


Всеукраїнська науково-практична конференція «Документно-інформаційний простір: історія, теорія, практика»

П’ятого грудня 2017 року з ініціативи колективу кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Документно-інформаційний простір: історія, теорія, практика» з участю делегацій із Республіки Польща, Словаччини і Молдови.

Організаційний комітет із проведення конференції очолив ректор університету, доктор економічних наук, професор А. І. Крисоватий. Учасників наукового заходу привітали проректор із наукової роботи ТНЕУ, доктор економічних наук, професор Зеновій-Михайло Васильович Задорожний та завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету ТНЕУ Оксана Євгенівна Гомотюк.

У роботі конференції взяли участь науковці Державного університету телекомунікацій (м. Київ), Донецького національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця), Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, а також колеги з Державного архіву Тернопільської області, Обласної бібліотеки для молоді (м. Тернопіль) і бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля». Активними учасниками наукового заходу стали магістранти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність».

Упродовж пленарного засідання колеги обговорювали такі теми: використання сучасних інформаційних технологій для збереження соціальної пам’яті суспільства, поняття національної ідентичності у сучасній гуманітарній науці, історичний складник документознавчої освіти.

Під час наукового заходу було репрезентовано арт-бук «Богдан Лепкий — велет українського духу» (автор — Оксана Миколаївна Лехіцька, провідний бібліотекар бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»).

Після завершення пленарного засідання учасники конференції розпочали роботу в секціях, проведення яких відбулося на базі юридичного факультету університету. У рамках заходу працювало п’ять секцій:

– Секція № 1 «Теоретико-методологічні засади документознавства» (Модератор – Гомотюк Оксана Євгенівна, доктор історичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 2 «Актуальні питання сучасних комунікацій» (Модератор – Шкіцька Ірина Юріївна, доктор філологічних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 3 «Соціокультурні аспекти інформаційної діяльності» (Модератор – Щербяк Юрій Адамович, доктор педагогічних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 4 «Бібліотеки, архіви, музеї в інформаційному суспільстві» (Модератор – Білик Надія Іванівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ);
– Секція № 5 «Підготовка фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи, соціальної сфери в умовах інформаційного суспільства» (Модератор – Біловус Леся Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ).

Зміст тематичних секцій конференції вирізняється актуальністю, науковою новизною, практичною цінністю, повною мірою розкриває стан проблем у кожному з напрямів, а представницький склад учасників дозволяє дослідити ці проблеми на найвищому науковому та практичному рівні.

Організаційний комітет конференції відзначив своєчасність та актуальність її проведення за визначеними у назві заходу напрямом і завданнями, науково-теоретичну і практичну значущість розглянутих питань, високий науковий та організаційний рівень.

Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Документно-інформаційний простір: історія, теорія, практика» стануть у нагоді науковцям, викладачам, аспірантам, здобувачам вищої освіти та іншим зацікавленим особам у подальших дослідженнях з питань європейської інтеграції України.

 


Тренінг з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві»

30 листопада 2017 року студенти третього курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» ЮФ ТНЕУ відвідали Тернопільську обласну бібліотеку для молоді у рамках тренінгу з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві». Популярна у молодіжному середовищі книгозбірня є яскравим свідченням того, як сьогодні бібліотека може змінюватися, відповідаючи на виклики інформаційного суспільства.Завдяки активній діяльності керівництва і персоналу в бібліотеці проходять процеси модернізації, впроваджено інноваційні послуги і дозвіллєві програми. Інформаційна установа має позитивний імідж.

Завдяки екскурсії студенти дізналися, що бібліотека надає вільний доступ до мережі Інтернет, читачі мають можливість використовувати сучасну комп’ютерну техніку та мультимедійне обладнання. Інтернет-центр реалізує програму тренінгів із комп’ютерної грамотності для людей середнього і старшого віку під назвою «Комп’ютер доступний кожному». Інформаційно-комп’ютерний центр для незрячих і слабозорих забезпечує  без бар’єрний  доступ до інформації молоді з особливими потребами.

Сучасний адаптивний сайт бібліотеки пропонує краєзнавчі ресурси про видатних краян, туристичний потенціал Тернопільщини, обдаровану молодь, а також віртуальні послуги: електронний каталог, бібліографічну довідку, віртуальні виставки літератури тощо. Так, бібліографічна довідка – це інформаційна служба бібліотеки, черговий оператор якої допоможе знайти інформацію про книги, статті, Інтернет-ресурси, а також підібрати список літератури за конкретною темою. Бібліографічна довідка працює 5 днів на тиждень і працівники бібліотеки протягом двох діб безкоштовно виконують замовлення. Користувачі також самостійно можуть здійснювати бібліографічний пошук інформації в електронному каталозі.

Цікавим проектом сайту книгозбірні є Quester, що містить пізнавальні вікторини, ігри, мандрівки тощо. В Інтернет-центрі студентам груп ДІД-31 і ДІД-32 була запропонована вікторина «Світ книги», у якій вони зі задоволенням взяли участь, перевіривши свої знання з книгознавства.

Гордістю бібліотеки є налагодження співпраці з іноземними представництвами і культурними центрами. Так, успішно діють інформаційно-бібліотечний центр «Вікно в Америку: для майбутніх лідерів» за підтримки Посольства США в Україні та заочний абонемент у рамках проекту «Бібліотеки – партнери Goethe-Institut «Мова. Культура. Німеччина». Без сумніву, ці грантові соціальні проекти впливають на формування духовного, творчого, інтелектуального потенціалу молоді Тернопільщини.

Студенти позитивно відреагували на інформацію, що у соціокультурній установі працює мережа навчальних клубів за інтересами, зокрема, літературні, моди і стилю, фото, кулінарії та цілий ряд мовних: навчальний клуб польської мови для початківців і середнього рівня, клуб ораторської майстерності англійською мовою, клуб німецької мови для початківців, клуб інтерактивного читання для школярів тощо. Усі заняття  – безкоштовні.

Бібліотека активно підтримує європейський вибір України шляхом надання доступу до актуальних інформаційних джерел про ЄС та євроінтеграцію, консультування та проведення інформаційно-просвітницьких заходів у Пункті Європейської інформації, відкритий за підтримки Української бібліотечної асоціації та Програми Європейського Союзу «Еразмус+». Книгозбірня приєдналася до Мережі Пунктів Доступу Громадян до інформації органів державної влади (Мережа ПДГ) за підтримки Програми сприяння Парламенту України та Української бібліотечної асоціації.

Приємно здивувала студентів  мультимедійна кімната «Smartkid», яка має сучасний дизайн, книги нового покоління, інтерактивні розвиваючі ігри, сенсорні моноблоки, планшети i-Pad, електронні читанки, приставку X-BoxKinnekt. Тут молоді батьки отримують безкоштовні послуги, спрямовані на всебічний розвиток дитини, мають можливість цікаво проводити сімейне дозвілля.

У книгозбірні діє тренінговий центр, де проходять заняття з питань використання сучасних інформаційних технологій у навчанні, роботі та дозвіллі. Для бібліотекарів і тих, хто мріє опанувати цю професію у майбутньому, на базі тренінгового центру періодично відбуваються семінари, тренінги, вебінари, спрямовані на підвищення кваліфікації бібліотечного персоналу. «Швидка юридична допомога» пропонує лекції, тренінги, консультації юриста з актуальних питань. Кваліфікований психолог готовий дати відповіді на питання, що хвилюють; онлайн консультація «Запитай у психолога» є безкоштовною та ще й гарантується анонімність і конфіденційність.

Бібліотека, як сучасний соціокультурний та інформаційний заклад, використовує ефективні форми бібліотечного маркетингу: розвиває соціальне партнерство, ініціює проведення рекламних кампаній, акцій з метою просування бібліотечних послуг; організовує бібліотечні заходи за межами книгозбірні. Майбутні документознавці та менеджери інформації мали можливість переглянути цікаву презентацію про ці та інші прогресивні форми бібліотечного маркетингу, використовувані тернопільськими фахівцями бібліотечної справи.

Неабиякий акцент у своїй праці традиційно книгозбірня робить на задоволення читацьких потреб користувачів шляхом використання інформаційних ресурсів бібліотечного фонду. На це працюють сайт, довідковий апарат, окремі соціальні проекти, відділи і сектори бібліотеки. Відповідно цей напрям також не оминають інноваційні зміни.Так, відділ комплектування фондів та каталогізування документів проводить акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Відділ міського абонементу пропонує спрощену електронну форму реєстрації користувачів і буккросинг – полицю вільного книгообміну і т. д.

Це далеко не повний перелік усіх інформаційних послуг і дозвіллєвих програм, що є в арсеналі діяльності Тернопільської обласної бібліотеки для молоді та з якими бібліотекарі ознайомили допитливих студентів.

У результаті тренінгу з дисципліни «Бібліотека в інформаційному суспільстві» студенти вкотре відчули, що їхні уявлення про бібліотеку як сховище творів друку, поступово зазнають глибоких змін. На жаль, такі стереотипи і досі панують у суспільній думці. Тоді як сучасна книгозбірня впевнено переростає в мультиресурсний, мультисервісний заклад, що забезпечує мультипотреби користувача. Це справді цікава соціокультурна установа, яка все більше нагадує центр спілкування, творчості, відпочинку. Це місце, куди хочеться знову і знову повертатися за новою інформацією та враженнями.


Тренінг з дисципліни «Корпоративна культура» для майбутніх менеджерів культури та документознаців

30 листопада студенти 2-го курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» взяли участь у тренінгу з дисципліни «Корпоративна культура». За сприяння керівника курсу кандидата історичних наук, доцента Надії Іванівни Білик захід відбувся у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» (бібліотеці №2 для дітей м. Тернополя).

Провідний бібліотекар установи Оксана Миколаївна Лехіцька презентувала унікальний авторський проект – арт-бук «Андрей Шептицький Митрополит Галицький». З її розповіді другокурсники довідались про маловідомі сторінки життя та діяльності Митрополита Української Греко-Католицької Церкви. Студенти були щиро захоплені правдивою та змістовною розповіддю про подвижництво глави УГКЦ, про його душпастирську місію на благо українського народу.

Під час тренінгу майбутні менеджери культури та документознавці навчились не лише добирати інформацію для створення арт-буку, а й репрезентувати культурно-мистецький і просвітницький проект для широкого загалу.

Пізнавальна презентація арт-буку запам’яталась гостинністю працівників культурної установи м. Тернополя. Під час заходу всі присутні взяли участь у фотосесії.


Тренінг з ораторської майстерності

Тренінг з ораторської майстерності для студентів спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» провела засновник Школи фінансового успіху «Rich and Happy» Наталія Орищак. Присутні студенти працювали у командах, виконували різні завдання. Одним із завдань, зокрема, було презентувати себе, вклавшись у хвилину. Після цього Наталя Орищак аналізувала виступи та вказувала на помилки, які допустили студенти. Тренер також продемонстувала серію слайдів про пози, жести, міміку, а також уривки із фільмів, де герої показують себе у різних ситуаціях.

Ось кілька думок студентів після тренінгу:

«Дуже цікавий і пізнавальний тренінг! А головне – практичний до застосування. Дає краще розуміння себе та людей довкола, і мотивує вдосконалюватись далі. Сподобалося те, що дали змогу висловитися та проаналізували наші помилки, поведінку під час публічного виступу». (Віта Чумак, група ДІД-31).

«Сьогодні мені випала нагода побувати на тренінгу дуже цікавої особистості Наталії Орищак, вражень від почутого і побаченого безліч. Насамперед хочу відзначити професіоналізм у сфері ораторської майстерності цієї жінки, дійсно її хочеться слухати і слухати. Тренінг тривав приблизно дві години, але було таке відчуття ніби п’ять хвилин, дружня і доброзичлива атмосфера панувала в аудиторії. Також хочу подякувати викладачам кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства за те, що організували нам зустріч з пані Наталею. Це не перша людина, яка ділиться своїм досвідом і знаннями зі студентами нашої спеціальності. Сподіваюся і надалі на зустрічі з такими яскравими людьми, які будуть давати нам максимум знань в тій чи іншій сфері людської діяльності. Дякую за набуті знання та чудовий настрій на весь день!» (Марія Косяк, група ДІД-31)

Захід відбувся в рамках діяльності Школи ділової комунікації, яка діє на кафедрі документознавства, інформаційної діяльності та українознавства.

 


Вистава «Мазепа» на тернопільській сцені: інтерпретація історичної епопеї Богдана Лепкого про Україну та українців

«Хто минувшини не знає, той про будучність не дбає» (Богдан Лепкий)

21 листопада на сцені Тернопільського обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка було поставлено п’єсу «Мазепа: сповідь перед людьми і часом», у якій автори Богдан Мельничук та Олег Мосійчук зуміли вдало відобразити сюжетну лінію історичної епопеї Богдана Лепкого «Мазепа». Було майстерно інсценізовано події, які несуть символічне значення в романі. Водночас, головні герої п’єси теж є глибоко символічними. Образи персонажів – не просто історичні постаті, а взірці певної поведінки (Іван Мазепа – приклад державного діяча, Іван Чуйкевич – відданого підлеглого, Пилип Орлик – послідовника гетьмана, Мотря – української жінки-патріотки, подружжя Кочубеїв – уособлення домінування особистих інтересів над державними). Тим самим розкрито ідеологічний аспект лепківського твору.

Значимість інтерпретації роману Б. Лепкого полягає в тому, що автори п’єси відобразили ідеї мазепинства в історії України ХХІ ст. Оригінальне завершення вистави – заперечення безповоротності історичної катастрофи, якою була битва під Полтавою, наголошення на тому, що поразки стають найкращими уроками.

Глядачі, серед яких були студенти другого курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» разом із куратором Надією Іванівною Білик, вдячні О. Мосійчуку за проникливе й сміливе режисерське трактування української класики, всім акторам театру за чудову гру, за можливість побачити на сцені великого гетьмана Івана Мазепу, що уособлює для українців ідею соборної держави.

Захід було приурочено до Дня національної гідності та з нагоди 145-ої річниці від дня народження письменника Богдана Лепкого.

 

 


Зустріч з письменником Богданом Мельничуком

15 листопада 2017 р. у читальному залі бібліотеки ім. Л. Каніщенка ТНЕУ за ініціативи кандидата історичних наук, доцента Надії Іванівни Білик відбулася зустріч студентів І-го курсу факультету обліку та аудиту з відомим тернопільським письменником, членом національних спілок журналістів, письменників, краєзнавців України та Наукового товариства імені Шевченка, редактором часопису «Літературний Тернопіль» Богданом Івановичем Мельничуком. Захід було приурочено Дню української писемності та мови.

Богдан Мельничук, автор чисельних книжок, які вийшли друком не лише в Тернополі, розповів студентам про генезис своїх творів. Першокурсники почули цікаві факти з життя митця, які стали поштовхом до написання маленьких ліричних шедеврів.

Модератором заходу виступив директор бібліотеки ім. Л. Каніщенка кандидат економічних наук, доцент К. З. Возьний. Працівники читального залу у рамках заходу підготували літературну виставку творів Богдана Мельничука «Його душа співає скрипкою…».

Про важливість таких зустрічей із відомими діячами культури Тернопільщини свідчать відгуки студентів першого курсу:

«Зустріч з Богданом Івановичем Мельничуком справила на мене неймовірне враження. Це настільки талановита людина, що слухати його розповіді, вірші було одне задоволення. Ми з одногрупниками отримали не лише позитивні емоції від спілкування з письменником, а й винесли для себе певний урок, адже Богдан Іванович розповідав життєві та надзвичайно повчальні історії. Я переконана, що ця зустріч запам’ятається нам на все життя. Такі зустрічі варто проводити якомога частіше, адже нам, молодому поколінню, необхідно зустрічатися із такими видатними людьми. Це ніби мотивація робити щось важливе для своєї країни, творити, а не проводити своє життя марно» (Олена Бондарук, ст. гр. ОПД–11).

«Богдан Мельничук – це людина з особливим характером і унікальним поглядом на світ. Це особливо помітно в його творчості, в спілкуванні з ним» (Сергій Грошко, ст. гр. ОПД–11)

«Був радий зустрічі з Богданом Мельничуком, відомим краєзнавцем, драматургом, поетом та просто хорошою людиною, його творчість – унікальна!» (Віктор Мульський ст. гр. ОПД–11).


Віват першокурсник!

9 листопада в рамках щорічного святкування Дня української писемності та мови на юридичному факультеті ТНЕУ відбулася символічна посвята у студенти першокурсників спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності».

Студентська «корпорація» поповнилася здібними, активними, свідомими молодими людьми, сповненими мрій та сподівань, а професорсько-викладацький колектив кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства отримав «свіжий ґрунт» для засівання «розумного, доброго, вічного».

Крок за кроком, наполегливо й успішно студенти груп ДІД-11 і МСД-11 проходять нелегкі етапи соціально-психологічної адаптації першокурсників до навчання у виші. Проте їм на допомогу завше готові прийти старші й досвідченіші друзі-студенти та викладачі-наставники.

У вітальному слові-зверненні куратори груп МСД-11 і ДІД-11 – доценти Марків Інна Степанівна і Мукомела Ірина Богданівна підкреслили, що майбутнє належить молодим. Отже, варто сміливо ставити цілі, незважаючи на перешкоди наполегливо працювати і це обов’язково гарантуватиме юним серцям високі результати. Будьте щасливими, наші дорогі першокурсники! Нехай успіх супроводжує вас не тільки у навчанні, а й в особистому житті, а згодом – у професійній і творчій реалізації.

Свято гордості, інтелекту і таланту вдалося на славу та вкотре засвідчило невичерпний ідейний і творчий потенціал майбутніх документознавців та менеджерів соціокультурної діяльності, помножений на мудрість і ентузіазм викладачів кафедри. А студенти-першокурсники у повній мірі відчули себе членами єдиної дружньої «кафедральної родини».


У ТНЕУ проведено диктант Національної єдності

9 листопада кафедра документознавства, інформаційної діяльності та українознавства виступила організатором проведення на юридичному факультеті радіодиктанту Національної єдності, у якому взяли участь викладачі  кафедри та ін. структурних підрозділів, студенти ЮФ.


День української писемності та мови

7 листопада у бібліотеці юридичного факультету університету відбулася  зустріч, приурочена до Дня української писемності і мови, на якій були присутні студенти груп  ДІД-31, ДІД-32 і МДС-31. Учасники цього заходу впродовж двох годин розповідали, ділилися інформацією про значний внесок у розвиток української мови, зокрема, наукового стилю, відомих учених-мовознавців, істориків. Чимало нового і цікавого дізналися про напрацювання в галузі мовознавства Агатангела Кримського, Івана Франка, Пантелеймона Куліша та інших.

Надзвичайно пізнавальними були виступи Мирослави Ядчишин та Юлії Калін про художників – уродженців нашого краю – Олега Шупляка та Івана Марчука; дехто вперше відкрив для себе їхню творчість.

У своїх виступах Алла Петровська, Вероніка Холопова, Галина Коломієць, Катерина Савчук, Люба Далевська, Ірина Ропецька, Тетяна Хомчин та інші наголошували про те, що для народу, який упродовж століть прагнув визнання, – мова не просто засіб спілкування, а найголовніша форма ідентифікації, винищити генетичний код українця неможливо, але це не привід для того, щоб продовжувати нехтувати своєю мовою та культурою… Разом зі студентами готувала цей захід і брала участь в обговоренні виступів старший викладач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Теофілія Вількова.


Науково-практичний круглий стіл «Українознавство: стан, проблеми і перспективи розвитку»

7 листопада на історичному факультеті Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка відбувся науково-практичний круглий стіл «Українознавство: стан, проблеми і перспективи розвитку», у якому взяли участь д. іст. н., професор, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Гомотюк О. Є., а також доцент цієї кафедри, к. філол. н. Біловус Л. І.

На розгляд виносились питання тенденцій розвитку українознавства у сучасному світі, його актуальності та ролі у національно-культурному відродженні. Окремо обговорювали різноманітні аспекти українства, зокрема української діаспори, чинників збереження національної ідентичності, геополітику та зовнішню політику України. Круглий стіл завершився обговоренням та ухваленням рекомендацій із покращення щодо вивчення і дослідження українознавчої проблематики.


Семінар «Україна–НАТО: формула безпеки»

3 листопада в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка відбувся семінар «Україна–НАТО: формула безпеки». Модератором заходу була Ірина Фріз, народний депутат України, голова Постійної делеґації України у Парламентській Асамблеї НАТО.

Доктор політичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Микола Васильович Лазарович виголосив доповідь у контексті проблематики семінару. Основний месидж виступу: вступ до НАТО як найефективнішої структури колективної безпеки в світі, крім оборонної складової, дасть змогу Україні дистанціюватися від РФ, встановити цивілізаційні межі для української влади, реформувати Збройні сили України тощо.


В етногалереї «Спадок» відбулась презентація арт-буку «Наречена», найкращої книги Форуму видавців 2017 року

3 листопада в етногалереї «Спадок» (ТЦ Атріум) відбулась небуденна подія – презентація арт-буку «Наречена», найкращої книги Форуму видавців 2017 року. Під час заходу авторка Ярина Винницька розповіла тернополянкам (на зустрічі переважала прекрасна частина файного міста) не лише про давні українські звичаї, а й про те, як бути щасливою.

Учасники презентації – доценти кафедри ДІДУ, викладачі дисципліни «Українознавство» Надія Іванівна Білик та Олена Ігорівна Конопліцька з донечкою Марічкою – мали змогу заглянути в бабусину скриню скарбів, де віками збиралося («ладувалося») придане, пізнати красу й магію автентичного весільного вбрання (вишитих сорочок, вінків і прикрас) з різних регіонів України.

На «дівочих посиденьках» присутні довідалися про неймовірну красу речей, які творили українські селянки в минулому столітті.

Учасники презентації були вдячні пані Ярині за можливість пізнати нове про унікальну українську культуру.

Особливо всім запали в душу такі слова авторки арт-буку «Наречена»:

«Селянка без освіти та світла робила унікальні речі, які гідні бути виставленими в паризьких будинках моди».

«Кожне село мало свій канон».

«Слід зберігати канон у музеях, але треба взаємодіяти з традицією».

«Бути щасливою – це як вишити сорочку своїми руками».

На згадку про подію всі мали можливість взяти участь у фотосесії, зазнимкуватись з авторкою й отримати автограф-побажання.

 


Міжнародна наукова конференція «Богдан Лепкий у полікультурному дискурсі Європи та Америки»

2 листопада в ТНПУ ім. В. Гнатюка відбулась Міжнародна наукова конференція «Богдан Лепкий у полікультурному дискурсі Європи та Америки», приурочена 145-річниці від дня народження Богдана Лепкого.  У роботі пленарного засідання взяли участь не лише доценти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Н. І. Білик та О. І. Конопліцька, а й студенти другого курсу В. Капустинський і В. Гурзель.

У доповіді кандидата історичного наук, доцента Надії Іванівни Білик «Публіцистика Богдана Лепкого як історичний документ» об’єктом дослідження стало відображення лепківського погляду на події початку ХХ століття в історії України. Лепкознавець акцентувала увагу на рецепції публіцистом подій Першої світової війни, державотворчої місії Українських Січових Стрільців, трагічних моментів втрати національної незалежності, провела вслід за Б. Лепким паралелі з минулим – добою гетьманів Б. Хмельницького, І. Виговського, І. Мазепи  та сьогоденням.

Кандидат філологічних наук, доцент Олена Ігорівна Конопліцька виголосила доповідь «Твори Б. Лепкого в авторських жанрових означниках», у якій наголосила на різноманітті літературознавчих термінів, використаних письменником для позначення своїх творів.

Учасники конференції отримали сертифікати про участь у науковому заході.

 


«Сакура» як часточка Японії в Тернополі

26 жовтня 2017 року студенти першого курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» відвідали мистецьку виставку доктора економічних наук, професора кафедри міжнародної економіки Ірини Олегівни Іващук «Ханамі, з якого все почалося», яка демонструвалася у виставковій залі ТНЕУ.

На вернісажі студенти ознайомилися з картинами, що несуть у собі не лише особливе авторське світосприйняття (адже кожна з них має власну історію), а й якусь особливу енергетику щирої та світлої жіночої душі.

Студенти були вдячні Ірині Олегівні за чудові емоції та можливість поринути у світ прекрасного. За словами Христина Симчишин, «біля кожного з експонатів хотілося затриматись, спинитись, побути наодинці».

Модератором заходу виступила куратор групи ДІД-11, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Ірина Богданівна Мукомела.


За ідею не помирають, за ідею треба жити!

21 жовтня студенти та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства побували на премʼєрі у ТНЕУ гостросюжетного українського бойовика «Червоний».

Фільм затягує у моторошну атмосферу післявоєнного ГУЛАГу, вивертає назовні людські душі, показуючи справжнє єство. Стрічка несе ідею: за будь-яких умов треба лишатися Людиною, не відхрещуватися від своїх національних коренів, бо без них ти — манкурт.
Приємно тішить, що автори фільму не закладають у свій твір одвічне питання поразки та меншовартості українців. Ми знаємо історію свого народу, знаємо, чим закінчилося протистояння УПА, однак тут Данило Червоний — не просто не гине, він — переможець, ватажок, який веде свій «ключ» на волю.

 


З нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці відбувся корпоративний захід для студентів групи ДІД-21 в етногалереї «Спадок» родини Демкур

13 жовтня студенти другого курсу спеціальності «Документознавтво та інформаційна діяльність» відвідали знану в Тернополі етногалерею «Спадок» родини Демкур. Захід було приурочено одному з найбільших християнських свят в Україні – Покрові Пресвятої Богородиці.

У колекції відомих меценатів Тараса та Ірини Демкур зібрано не лише унікальні зразки українського народного одягу з різних етнографічних регіонів, а й представлено давні українські ікони Богородиці.

З розповіді куратора етногалереї пані Анни студенти довідалися про своєрідність жіночого та чоловічого народних строїв, специфіку виготовлення жіночих прикрас і домотканного полотна для сорочок. Водночас, детально було висвітлено значення символічних зображень в орнаментах вишиванок загалом та борщівської вишивки, зокрема.

На завершення екскурсії студенти з великим задоволенням взяли участь у фотосесії, обравши для себе народний одяг гуцулів.

Про важливість таких заходів свідчать відгуки студентів. Зокрема, Вікторія Хомякова наголосила на тому, що «Етногалерея – неймовірне колоритне місце, яке вражає різноманітністю експонатів. Кожен з них настільки унікальний, що виникає бажання детальніше розглянути його та більше дізнатися про всі культурні надбання колекції. Після відвідування галереї розумієш, що українська культура є неповторна».

Влад Гурзель зазначив, що «Етногалерея – це захоплива місцина, де ти з головою поринаєш у світ давнього гуцула. Різноманіття вишитих сорочок, їх геометричні орнаменти вражають. Одягнувши стрій гуцула, взявши в руки люльку, якій понад сто років, ти миттєво починаєш почувати себе тим давнім українцем. Бажаю всім відвідати етногалерею «Спадок» родини Демкур».

Модератором заходу виступила куратор групи ДІД-21, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Надія Іванівна Білик


Студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» майстерно зіграли у виставі «Кайдашева сім’я», приуроченій 20-річчю юридичного факультету

6 жовтня в рамках святкування ювілею юридичного факультету ТНЕУ на сцені Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Шевченка представлено виставу «Кайдашева сім’я».

У головних ролях були задіяні студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності». Зокрема роль Карпа зіграв Василь Капустинський (гр. МСД-21), Лавріна – Роман Залубник (гр. МСД-21), Мелашку – Зоряна Гонзуля (гр. МСД-31), Долю  – Мирослава Ядчишин.

Роль Кайдаша зіграв завідувач кафедри психологічних та педагогічних дисциплін Анатолій Вихрущ, Кайдашиху – завідувач кафедри міжнародного права, міжнародних відносин та дипломатії Наталія Кравчук.

На сцені нашого театру виставу грали сотні разів, однак, п’єса у виконанні викладачів та студентів ЮФ ТНЕУ  надовго запам’ятається всім оригінальною інтерпретацією, харизматичними акторами та креативним підходом. Вдячні глядачі після фінальної сцени ще довго аплодували та просили акторів про вихід «на біс».

Колектив кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства щиро вітає своїх студентів із дебютом.

 


Міжнародна наукова студентська конференція «Новації та виклики юридичної освіти»

4 жовтня 2017 р. відбулася Міжнародна наукова студентська конференція «Новації та виклики юридичної освіти». У науковому заході з нагоди 20-ліття юридичного факультету ТНЕУ взяли участь студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність».

Мартинюк Оксана (ст. гр. ДІД-31) виступила з доповіддю на тему «Специфіка поведінки молодих людей в Інтернет-соцсередовищі». У дослідженні виявлено ставлення українців молодого віку до соціальних Інтернет-мереж, показано та проаналізовано шляхи самопозиціонування і самоствердження молоді в Інтернет-просторі, з’ясовано причини, що зумовлюють певний тип поведінки у віртуальному середовищі. Науковий керівник – д.філол.н., професор кафедри ДІДУ Шкіцька Ірина Юріївна.

Холопова Вероніка (ст. гр. ДІД-32) виступила з доповіддю на тему «Особливості медійної Інтернет-реклами». У дослідженні мережа Інтернет розглядається як платформа для реалізації бізнес-проектів, зокрема розміщення реклами. Серед різновидів Інтернет-реклами виокремлено медійну рекламу, що має вигляд текстово-графічного подання інформації. З’ясовано особливості медійної Інтернет-реклами, показано шляхи підвищення ефективності рекламних Інтернет-повідомлень, окреслено репрезентовані в них принципи здійснення маніпулятивного впливу. Науковий керівник – д.філол.н., професор кафедри ДІДУ Шкіцька Ірина Юріївна.

Коломієць Галина (ст. гр. ДІД-32) виступила з доповіддю на тему «Графічні засоби підвищення емоціогенності Інтернет‑повідомлень». У доповіді розглянуто графічні засоби підвищення емоціогенності Інтернет-повідомлень, що слугують компенсації відсутності невербального складника в опосередкованому спілкуванні: виокремлено й проаналізовано основні види графічних засобів, з’ясовано їх функції. Графічний складник Інтернет-повідомлення показано не тільки як засіб передачі емоцій, а й гармонізатор спілкування, маркер грамотності та соціального статусу комунікантів. Науковий керівник – д.філол.н., професор кафедри ДІДУ Шкіцька Ірина Юріївна.

Ваврикович Катерина (ст. гр. ДІД-32) виступила з доповіддю на тему «Медіаграмотність: правила користування Facebook». У виступі зосередилася на розгляді проблеми медіаграмотності та її основних завдань, компетентностей, та найновіших висновків опитаних експертів. Дослідницею запропоновано п’ять головних принципів медіаграмотності. Студентка зробила висновок про те, що медіаграмотність – основна властивість соціальних мереж, яка допомагає користувачам помічати цензуру, пропаганду або однобокість новин. Особливу увагу приділено шведському педагогу Йорану Андресу, який сформулював кілька порад безпечної поведінки у популярному Facebook, що стали визначальними для медіаосвіти.

 

 

 

 

 


У рамках діяльності Школи ділової комунікації студенти спеціальності «Документознавтво та інформаційна діяльність» відвідали тренінг «Як започаткувати власну справу: юридичні аспекти»

4 жовтня в рамках діяльності Школи ділової комунікації студенти спеціальності «Документознавтво та інформаційна діяльність» відвідали тренінг «Як започаткувати власну справу: юридичні аспекти». Захід проводив Тернопільський осередок Української Галицької партії.

Юридичні моменти започаткування бізнесу, досвід започаткування стартапу, сприяння розвитку підприємництва у Тернополі. Про все це розповідали досвідчені юристи, спеціалісти-практики й успішні малі підприємці.

Координатор економічної групи Партії Галина Васильченко представила промовців.

Першою виступала Катерина Сойко – юрист, адвокат, тренер у справах реєстрації підприємницької діяльності. Вона детально охарактеризувала усі нюанси підприємницької діяльності.

Далі слухали Сергія Зварича. Підприємець з 15-річним досвідом. Керівник та засновник центру «Комфорт Оптика» та майстерні швейного обладнання «Шпулька». «Комфорт-Оптика» одна із спеціалізованих оптик в Тернополі, яка пропонує послуги на основі передових технологій та за доступною ціною. Мета центру – допомогти клієнтам з легкістю і комфортом потурбуватись про очі. Майстерня «Шпулька» надає широкий спектр ремонтно-налагоджувальних та інших послуг, пов’язаних з обслуговуванням швейних машин. Підприємець цікаво розповів про свій шлях у бізнесі, неодноразово наголошуючи, що потрібно вкладати душу у те, що робиш, тоді можна віддатися роботі сповна.

Ще один підприємець, який ділився досвідом з тернополянами – Ярослав Філіц. Підприємець вже понад 15 років. Почав працювати й заробляти з 13 років, адже так склались сімейні обставини. Наразі створює перехід від підприємництва до системного бізнесу. Є власником двох мереж роздрібних магазинів – магазини з продажу брендового жіночого одягу та салони з продажу вікон, дверей, меблів. Є проекти по будівництву. Створює проект мережі бістро української кухні. Зізнається, що коуч-сесії з підприємцями та людьми, які хочуть особисто розвиватись на тему бізнесу, фінансів, продажів, управління, проводить для душі, адже це йому дуже подобається.

Розповіді викликали безліч запитань, починаючи від «Який потрібен стартовий капітал і звідки його брати?» до «Чи доводилося звільняти людей і за що?».

Присутні отримали довідник, де зібрано основну первинну інформацію, необхідну для реалізації власної бізнес-ідеї. У підсумку зустрічі організатори висловили думку, що поради успішних підприємців стануть безцінними для підприємців-початківців, а також тих, хто лише збирається розпочинати власну справу.


«Кайдашева сім’я» у виконанні студентів і викладачів ЮФ

З нагоди відзначення 20-річчя юридичного факультету ТНЕУ професорсько-викладацький колектив і студенти ЮФ запрошують усіх на музичну комедію (за мотивами п’єси І. Нечуя-Левицького на лад юридичного факультету ТНЕУ) «Кайдашева сім’я».

У головних ролях виступатимуть викладачі та студенти ЮФ, зокрема студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності».

Дійство відбудеться 6 жовтня 2017 року о 18.00 год. у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Шевченка.


Місце зустрічі – сучасна бібліотека

Упродовж  років кафедру документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ЮФ університету  єднають дружні та ділові стосунки  з Тернопільською обласною бібліотекою для молоді. Особливо пишаємося тим, що у бібліотеці працюють випускники нашої кафедри.

28 вересня 2017 року студенти кафедри (групи ДІД-21, МСД-21, ДІД-31, ДІД-32) взяли участь у ярмарку бібліотечних послуг, який організувала і провела згадана установа в рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек та приуроченого йому єдиного в Україні літературного фестивалю «БібліофестVII: Бібліотечний тренд Файного міста». Організатори таких заходів популяризують відомих і невідомих авторів, читання книг, бібліотечну систему у цілому, а також порушують проблему реформації бібліотечних закладів в умовах розвитку сучасного інформаційного суспільства.

Урочистості розпочала директор бібліотеки Леся Степанівна Гук. Зі словами привітань виступили почесні гості – представники міської та обласної влади. Опісля учасники бібліотечного свята, зокрема студенти кафедри ДІДУ, побували на   ярмарку, що відбувався у дворі бібліотеки.

Так, у локації «Бібліотека open air» студенти ознайомлювалися з новинками художньої, науково-популярної, довідкової літератури, аудіо- та електронними книгами українською та іноземними мовами. Виставки «Віртуальна реальність» презентувала послуги бібліотеки з використанням сучасних інформаційних технологій, проведенням віртуальних вікторин, виставок; «Арт-простір» зацікавила гостей свята книгами, журналами, альбомами з різних напрямів мистецтва. Несподіванкою для гостей та учасників було  «Подвір’я дитинства», яке представило послуги для батьків і дітей: вікторини, конкурси, настільні та комунікативні ігри, презентації Pop-up книг, мультимедійні казки. Студенти, звісно ж, не оминули фотозони «Бібліотека по-домашньому», фотографуючись у незвичайному форматі. Упродовж ярмарку відбувалися цікаві майстер-класи від умільців народної творчості, особливо сподобалися красуням-студенткам уроки з бісероплетіння. Акцію увінчав пізнавальний тренінг з ділового костюма.

Без сумніву, студенти вкотре переконалися, що зовсім поруч є місця, де безкоштовно можна знайти будь-яку інформацію, поспілкуватися, обмінятися думками, подискутувати, зустрітися з цікавими людьми та просто корисно провести час. А ще подібні заходи розвінчують поширені стереотипи про книгозбірні як заскурузлі радянські рудименти, а навпаки, сприяють реформуванню бібліотек у сучасні європейські центри спілкування, творчості та відпочинку.

Радість бібліотечного свята розділили з улюбленими студентами і їх викладачі – доценти кафедри: Наталя Мирославівна Ліщинська, Олена Ігорівна Конопліцька, Інна Степанівна Марків.


Святкування Всеукраїнського дня бібліотек

27 вересня 2017 року з нагоди святкування Всеукраїнського дня бібліотек студенти групи ДІД-11 спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету відвідали Тернопільську обласну універсальну наукову бібліотеку, де працівники розповіли про історію її створення, ознайомили із відділами та секторами.

Студенти дізналися, що наукова бібліотека була заснована 15 листопада 1939 року на основі приватних колекцій. Це була перша державна бібліотека на території області.

Сьогодні – це головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення регіону, обласне книгосховище, обласний депозитарій краєзнавчої літератури, центр книгообміну і міжбібліотечного абонемента. Щорічно тут обслуговуються майже 24 тисячі читачів.

Працівники бібліотеки розповіли студентам про головні відділи установи, а саме: інформаційно-бібліографічний, міський абонемент, відділи технічної літератури, літератури іноземними мовами, літератури з мистецтва і питань культури, краєзнавчої літератури та бібліографії, автоматизації та механізації бібліотечних процесів, а також з роботою у читальному залі.

Студенти відвідали кожний із відділів, де їм було продемонстровано різноманітну літературу для їх розвитку і навчання, а також дізналися, що фонд бібліотеки – універсальний, тобто, тут представлені монографії та зібрання праць видатних вчених, письменників, класиків світової літератури та сучасна художня література українських  і зарубіжних авторів; енциклопедичні та довідкові видання, навчальна література.

Приємною несподіванкою для студентів стала інформація про бібліотечний ресурсно-інформаційний центр «Вікно в Америку», який надає вільний доступ до ексклюзивних книг, журналів і дисків англійською мовою з усіх галузей знань, клуб вивчення англійської мови за участю волонтерів та ін.

Водночас, у бібліотеці відбуваються цікаві виставки нової літератури, вечори-зустрічі з відомими людьми «Знайомство зблизька», щорічний рейтинг популярних художніх книг «Бестселер року».

Наприкінці  екскурсії усі студенти із задоволенням зареєструвалися читачами  бібліотеки, ознайомилися із особливими  правила та зробили фото на згадку.


Студенти другого курсу побували на «Тернопільських театральних вечорах»

22 вересня студенти другого курсу спеціальностей «Менеджмент соціокультурної діяльності» й «Документознавство та інформаційна діяльність» побували на «Тернопільських театральних вечорах», які цього року було приурочено 130-річниці від дня народження Леся Курбаса. Шостого дня XV Всеукраїнського фестивалю сцена належала Чернівецькому академічному обласному музично-драматичному театру ім. Ольги Кобилянської. На суд поважного журі, очолюваного народним артистом України, знаним режисером Федором Стригуном, чернівчани представили Love-story з антрактом «Сяй, мій божевільний діаманте!» за мотивами п’єси відомого сценариста і продюсера Айвона Менчелла «Бабине літо».

На понад дві години глядачі наче перенеслися у Нью-Йорк, адже саме там живуть головні героїні Доріс, Люсіль та Іда, ролі котрих блискуче виконали заслужені артистки України Діна Анепська, Лариса Попенко та Наталія Гунда. Вони зачепили серця глядачів, змусили їх думати, шукати паралелі із сьогоденням, адже, коли падає завіса, життя продовжується. І в ньому вирує танго пристрасті чи вальс кохання.

Студенти ДІД-21 та МСД-21 вдячні акторам із Чернівців за чудову виставу.


Студенти Влад Гурзель і Василь Капустинський взяли участь у спортивно-патріотичній тереновій грі «РЕВИН ЯР»

Студенти другого курсу Влад Гурзель (гр. ДІД-21) і Василь Капустинський (гр. МСД-21) подолали непростий шлях на північний схід України, щоб на власні очі побачити сумських націоналістів і назавжди зруйнувати стереотип про «східняків». Юнаки стали учасниками спортивно-патріотичної теренової гри «РЕВИН ЯР», яка відбувалася впродовж 14-17 вересня 2017 р. на Сумщині.

Усі учасники гри були поділені на дві команди «жовті» та «червоні», які змагалися за прапори одна одної. Перемогу здобули ті, хто захопив прапор суперника та відстояв свій. З кожним роком це робити складніше, адже командири «куренів» досконало вивчають терен гри, вдосконалюють свою тактику й стратегію.

Наші студенти були приємно вражені гостинністю сумчан, знайшли нових друзів та побратимів по духу, а, головне, переконалися, що, попри всі негаразди, український народ – єдиний!


Музей ТНЕУ в контексті корпоративної культури закладу відвідали студенти другого курсу

15 вересня 2017 року студенти-другокурсники спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» і «Менеджмент соціокультурної діяльності» відвідали музей історії Тернопільського національного економічного університету. Захід було приурочено вивченню дисципліни «Корпоративна культура» під керівництвом кандидата історичних наук, доцента кафедри ДІДУ Білик Надії Іванівни.

Усіх вразила розповідь директора музею Віталія Григоровича Михайлиці про яскраві речові та документальні матеріали, що відображають історію та основні етапи діяльності вищого навчального закладу. Молодь ознайомилась із основними віхами становлення альма-матер за 50 років: від невеличкого філіалу Київського інституту народного господарства до звання Тернопільського національного економічного університету. Нині в університеті функціонують 9 факультетів, 6 навчально-наукових інститутів, 4 коледжі та 4 філії, де навчаються студенти з 23 областей України.

ТНЕУ гордиться своїми випускниками, адже багато відомих політиків, економістів, банкірів, фінансистів, юристів закінчили наш навчальний заклад. Серед них В. А. Ющенко – президент України (2004–2010 рр.). Усім присутнім було цікаво побачити оригінальний підпис Віктора Андрійовича у книзі відвідувачів музею, який політик залишив з нагоди ювілею університету.

Кожен, хто відвідає музей, з гордістю буде називати себе студентом Тернопільського національного економічного університету, який має таку славну історію розвитку.


Як випускниця ТНЕУ по-новому відкрила для себе університет: актуальне інтерв`ю

Чорнобривцями барвистими в обіймах сонця заквітчав вересень початок нового навчального року в Україні, у Тернополі і у Тернопільському національному економічному університеті першокурсникам, які не встигнуть й оком моргнути, як у них виникне питання працевлаштування…

Будь, як улюблений викладач

Відтак, засвічуємо малесенький Промінчик Надії тим, хто хоче бути схожим на улюбленого викладача і мріє поєднати свою долю з рідним вищим навчальним закладом, як це свого часу зробили десятки успішних випускників нашого університету – нинішні кандидати і доктори наук, численні висококваліфіковані працівники, серед яких випускниця юридичного факультету за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність», інженер І категорії відділу інформації та зв’язків з громадськістю ТНЕУ Анна КІСЬ.

– Аню, чи могли Ви собі уявити, вступаючи на юридичний факультет Тернопільського національного економічного університету, що залишитеся працювати у рідній Альма-матер і будете інформувати Світ про університетське життя?

– Звісно, при вступі я й подумати не могла, що навчання у ТНЕУ стане для мене доленосним… Але коли наближалося до завершення навчання в університеті, про своє працевлаштування думала все частіше і частіше… До речі, я впевнена, що саме ще під час навчання кожен студент починає шукати найкращі можливості для власної самореалізації, будує певні плани. Говорячи про робоче місце, маю на увазі серйозну постійну роботу. Звісно, до своєї сьогоднішньої роботи, навчаючись в університеті, я працювала багато де, адже переконана, що студент – це така особистість, яка просто не може спокійно всидіти на місці, постійно перебуває в русі. Однак зрозуміло, що всі ці роботи були для мене тимчасовими. І вже коли я поступила на 5 курс і стала студенткою магістратури, мені запропонували спробувати себе у прес-службі університету.

Чесно кажучи, спочатку я довго вагалася – адже нелегко отак одразу залишати бурхливе студентське життя, а також переповнювали переживання стосовно насправді серйозної роботи і чи впораюся я з нею, а ще чи зможу поєднати з роботою навчання, написання магістерської роботи… Однак ще під час випробувального терміну робота буквально захопила мене з головою. Я заново відкрила для себе університет! А ще здається, що такого шаленого ритму і насиченості подіями не зустріну більше в жодному місці. Робота мені дуже полюбилася… Зараз я дуже рада бути частиною університету і, як Ви кажете, інформувати Світ про його діяльність, адже життя у нас настільки насичене, що справді вистачить на цілий Світ!

«Університетом керували студенти!»

–  У  ТНЕУ завжди багато заходів, у яких беруть участь не лише студенти і викладачі університету, а й гості різного посадового рівня, інколи і найвищого державного… Аню, чи можете пригадати, коли, готуючись до інтерв’ю, Ви хвилюватися найбільше?

– Справді, ТНЕУ – це освітній заклад, який завжди відкритий до зустрічі з цікавими особистостями, партнерами, готовий до реалізації нових проектів. Упродовж трьох років роботи доводилося брати інтерв’ю і в активних громадських діячів, і державних службовців, політиків, і українських та зарубіжних науковців… Та найбільше хвилювалася, напевне, вперше. І це було інтерв’ю не з відомою особистістю, а з нашими студентами. Це були перші дні моєї роботи на посаді фахівця відділу інформації та зв’язків з громадськістю ТНЕУ. Саме тоді, у жовтні, в університеті був день студентського самоврядування, який багатьом запам’ятався таким гаслом: «Університетом керували студенти!». У цей день молодь ТНЕУ зайняла робочі місця ректора, проректорів, деканів, керівників структурних підрозділів…, а я, як представник прес-служби, завітала до кожного «у їхній» кабінет і спілкувалася про плани «на новій посаді», враження і т.д. Чомусь це інтерв’ю зі своїми ровесниками запам’яталося найбільше. Можу сказати, що хвилювання присутнє і досі, при кожній підготовці до інтерв’ю чи зустрічі. Але воно не таке, під яким розуміють страх, а те, яке змушує хвилюватися за справді якісний і хороший результат роботи.

Підтримка ректора

– Спілкування є основою роботи у відділі інформації та зв’язків з громадськістю. Не секрет, що постійне живе спілкування з людьми забирає багато сили, інколи навіть виснажує… Але наступного дня маємо бути знову бадьорими у спілкуванні, привітними до людей і усміхатися… Кожен має власні методи самовідновлення… Все ж цікаво, що Вас надихає на подальшу активну діяльність, нові плани, відкриття?

– Так, за понад два роки роботи я уже переконана, що спілкування є основою нашої роботи, адже доволі часто потрібно супроводжувати організацію різного роду заходів – від фотовиставок і арт-вечорів до всеукраїнських і міжнародних конференцій, симпозіумів, змагань… У даному випадку дуже важливою є злагоджена робота команди. Впевнена, що відділ інформації та зв’язків з громадськістю є саме тією командою, яка допомагає реалізувати усі найцікавіші та найкреативніші ініціативи.

Керівник відділу Олена В’ячеславівна Васильків вміло гуртує навколо себе талановиту молодь університету, яка часто виступає генератором цікавих ідей. Нещодавно усі ми мали нагоду переглядати фотовиставку «Поет живе у кожному», присвячену Всесвітньому дню поезії, де студенти на фото перевтілювалися у відомих митців – схожість більшості насправді вражала!

Також молодь і викладачі, працівники вишу мали чудову нагоду взяти участь у виставці-антистрес «Надай малюнку життя», розфарбовуючи картини у холі центрального корпусу ТНЕУ, забуваючи про буденні проблеми і поринаючи у світ мистецтва. Таких проектів є багато. Приємно, що усі ці ініціативи – від мистецьких виставок до масштабних міжнародних заходів – знаходять підтримку в адміністрації університету. Ректор нашого вишу Андрій Ігорович Крисоватий завжди готовий підтримати молодь, професорсько-викладацький колектив університету у втіленні в життя найсміливіших ідей та проектів. Це справді надихає на подальшу активну діяльність, нові плани та відкриття.

Той момент, коли справа, яку робиш, — потрібна

– Аню, яка подія у ТНЕУ вплинула на Вас настільки, що захотілося жити по-новому?

– Важко одразу сказати, адже подій насправді дуже багато. Кожна додає нового досвіду, завжди маєш нагоду розвиватися, удосконалюватися. Заставляє жити і рухатися далі саме усвідомлення того, що справа, яку ти робиш, є потрібною.

Якщо говорити про щось дійсно особливе, то для мене цікавим досвідом була організація майстер-класу з писанкарства, який я проводила для діток військовослужбовців-учасників проекту «Україна–Норвегія», що реалізовується в університеті.
Це справді було незвичайно, адже потрібно було працювати навіть не зі студентами, а значно молодшими учнями (наймолодшому учаснику майстер-класу було всього три рочки!). Спершу навіть трішки розгубилася, зустрівшись з аудиторією, але це тривало недовго. Наша зустріч пройшла пізнавально і просто чудово. Адже, коли бачиш оченята, які горять цікавістю, маленькі ручки, які, не важливо вміло чи не вміло, але із захопленням пишуть свої перші у житті крашанки, а пізніше з гордістю і дитячою радістю дарують їх батькам – забуваєш про все на світі, навіть про те, що ти вже майже на годину запізнюєшся на наступну зустріч.

Це був надзвичайно позитивний день, після якого мені захотілося жити по-новому, адже він допоміг відкрити багато нового у собі, додав безліч хороших емоцій і вражень.

“Ми працювали і вдень, і вночі (справді вночі!)”

– Яка подія у Вашій роботі була наймасштабнішою?

– Наймасштабнішою та найграндіознішою у моїй роботі було святкування 50-річного ювілею нашого рідного Тернопільського національного економічного університету. Підготовка до цього дня була справді шаленою. Об’єм роботи просто неможливо описати! Це був період, коли ми працювали і вдень, і вночі (справді вночі!); період коли здавали і нерви, і техніка; період безлічі напрацювань, ідей і багато-багато-багато іншого. Чого варта лише одна підготовка книги про історію університету! Але ми це зробили! І це було насправді феєричних два дні, які не залишили байдужим жодного. Незважаючи на неймовірну втому та все інше, я була рада і горда тим, що є частинкою величезного і потужного механізму – Тернопільського національного економічного університету!

Відзначення 50-річчя ТНЕУ ще раз підкреслило і нагадало нам про те, що ми – одна університетська спільнота, якій є чим пишатися, яка впевнено прямує у майбутнє, яка здолає усі перешкоди і виклики сьогодення. Цей день справив на мене найбільший вплив за усі роки навчання та роботи у нашому вищому навчальному закладі.

Університет — світ пошуків, перемог, досягнень і здійснених мрій

– Аню, Ви – творча і різностороння особистість, яка бачить у студентській молоді їхні найкращі риси, йде стежиною життя з усмішкою, впевнено долаючи перепони на шляху, – що побажаєте студентам нашого університету, особливо першокурсникам, які довірили свою Долю ТНЕУ?

– Дякую за чудові слова (усміхається – примітка ред.) і бажаю кожному із нас вдалого нового навчального року! А тепер хочу звернутися до студентів і сказати: не зважаючи на те, чи Ви старшокурсник, чи лише вступили на перший курс не важливо якого факультету, маєте знати, що перед Вами у нашому університеті відкривається цілий світ пошуків, перемог, досягнень і здійснених мрій. Якщо Ви ще не знайшли себе сьогодні, то обов’язково знайдете завтра, головне – працювати над собою, ставити мету і йти до неї, не зважаючи на те, що говорять інші і які виникають перешкоди на Вашому шляху до мрії…

Тільки від Вас залежить те, яким буде Ваше завтра. Життя в університеті – це не тільки наполегливе навчання. Серед Вас немає успішних і неуспішних, сильніших і слабших – кожен з Вас унікальна і неповторна особистість зі своїми сильними сторонами. Якщо Вам не вдається підкорити усі закони вищої математики – не біда. Впевнена, що натомість Ви маєте активну життєву позицію, або вмієте прекрасно співати, драйвово танцювати, або малюєте прекрасні картини чи кумедні карикатури; можливо, бачите себе у спорті, можливо – ведучим радіоефіру чи на студентському телебаченні, можливо, у вас відмінні організаторські здібності… і, переконана, багато-багато іншого. Не бійтеся показати себе! Тернопільський національний економічний університет – це саме те місце, де вам допоможуть реалізуватися, розкрити усі грані власного таланту і, можливо, з часом Ви також станете працівником рідної Альма-матер. Заявляйте про себе, мрійте, і нехай кожна ваша мрія блискуче здійсниться!

– Дякую Вам, Аню, за щирість спілкування, адже саме Ваша відвертість і є Промінчиком Надії для тих, хто забажає поєднати своє життя з Альма-матер і набутими знаннями, власною креативністю та ерудованістю в галузі економіки, правознавства чи інформаційною діяльністю примножуватиме славу рідного Тернопільського національного економічного університету!

Розпитувала Марія Баліцька, головний редактор газети ТНЕУ «Університетська думка», член Національної спілки журналістів України.


1 вересня - День знань у ТНЕУ відсвяткували студенти та викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства!

День знань у ТНЕУ — це завжди свято, сповнене усмішками першокурсників. Студентська родина кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства гостинно прийняла у свої ряди дівчат і хлопців, які вирішили пов’язати своє професійне майбутнє зі спеціальностями кафедри «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» (спеціалізація «Документознавство та інформаційна діяльність») й «Менеджмент соціокультурної діяльності». Нехай їм щастить у здобутті актуального для сьогодення фаху.


Похід до театру першокурсників юридичного факультету

Завершення навчального року першокурсники спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Політологія» відзначили переглядом вистави «Як наші діди парубкували».

В основі сюжету п’єси – взаємини дівчини Олени та парубка Тимоша, які вирішили поєднати свої долі. Почуття закоханих, безумовно, були близькі і сучасній молоді.

Режисер-постановник Олег Мосійчук підібрав вдалу команду акторів тернопільського обласного театру (Євген Лацік, Наталя Олексів, Михайло Безпалько, Ігор та Оксана Сачко) для втілення на сцені музичної комедії Володимира Канівця. Вони зуміли відтворити неймовірну атмосферу українського народного побуту, насичену жартами та сміхом.

Організували захід куратори груп Білик Надія Іванівна та Гурик Мирослава Іванівна.


Workshop «Погляд у майбутнє»

13 червня 2017 року студенти-старшокурсники спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» і викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства провели перший workshop під назвою «Погляд у майбутнє».

Workshop – колективний навчальний захід, учасники якого отримують нові знання і навички у процесі динамічної групової роботи. Його мета – допомогти ініціативним людям писати успішні проекти, втілювати свої ідеї, знайти себе в житті.

Захід відбувся в актовій залі юридичного факультету за участю відомих людей Тернопільщини, які досягли успіхів у різних сферах діяльності.

Серед них – головний редактор редакції інформаційних програм Тернопільської державної телерадіокомпанії Ігор Бенцал, завідувач кафедри психологічних і педагогічних дисциплін, доктор педагогічних наук, професор Анатолій Вихрущ, арт-директор нічного клубу «Алюр», власник кафе «Лампа» Олесь Зіньків, комерційний директор поліграфічної компанії «Zaza Print» Юлія Чемерис, успішна тернопільська блогерка Аліна Френдій.

Захід, що відбувся, став справжньою «майстернею, де твориться успіх». Гості ділилися своїми життєвими історіями, рецептами успіху, порадами тим, хто вагається і ще не знайшов свою дорогу в житті.

Позитивні враження захід залишив у студентів. Вони зазначили, що «цікаво було познайомитися з успішними людьми, послухати їхні життєві історії, поради, що в житті повинна бути ціль, якої потрібно досягати, набиратися знань, досвіду, крок за кроком будувати власне життя», що «потрібно вірити у власні сили, завжди вчитися нового, розвиватися і вдосконалюватися», що «просто треба любити те, що робиш».

Найбільше студентам та присутнім запам’яталися слова професора Анатолія Вихруща «Пізнай самого себе». Тоді людина зрозуміє, яким шляхом далі йти. А кожен день варто починати зі слів «Я здорова!», «Я гарна!», «Я сильна!».

З неабиякою цікавістю присутні слухали Аліну Френдій, яка продемонструвала особливості представлення аканту в мережі Instagram.

Шоумен Лесик (як він сам одразу себе назвав) ділився історіями зі свого життя, дав конкретні поради, з чого починати певну справу, адже він досяг вже чималого. Його настанови: починати з малого, виробити звичку закінчувати справу, не опускати руки після невдач, потрібно використовувати усі шанси в житті, перемоги досягаються через невдачі.

Комерційний директор Юлія Чемерис захопила присутніх своєю життєвою історію, як досягти успіху, маючи перед собою мрію та йти до неї. Зі свого досвіду вона розказала студентам, на що треба звернути увагу при написанні резюме та проходження співбесіди. Основна думка: «не має таких слів «не можу» і « не знаю», є тільки бажання і віра у власні сили».

Захід пройшов у дружній атмосфері, дав можливість учасникам збагатитися новими знаннями, обмінятися нестандартними ідеями. Сподіваємося, проведення подібних заходів допоможе багатьом молодим людям стати успішними і буде доброю традицією для кафедри й факультету.


У Житомирському державному університеті імені Івана Франка відзначили переможців Всеукраїнської студентської олімпіади з історії України

Нещодавно на базі історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка відбувся заключний етап Всеукраїнської студентської олімпіади з історії України. У змаганнях за звання найкращого знавця історії української державності взяли участь 94 студента з різних навчальних закладів країни. Нарівні змагалися учасники від профільних і непрофільних (технічних, економічних) вузів.  Тернопільський національний економічний університет представляли студенти юридичного факультету, першокурсники Василь Капустинський (спеціальність «Менеджмент соціокультурної діяльності») та Владислав Гурзель (спеціальність «Документознавство та інформаційна діяльність»).

У роботі журі брала участь доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства Гомотюк О.Є.

Члени журі відзначили, що всі учасники олімпіади показали ґрунтовні знання з історії України. Високі результати у тестуванні та виконанні творчого завдання показали студенти, які навчаються на історичних спеціальностях у класичних університетах  (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка). Але студенти економічних і технічних спеціальностей також посіли призові місця. Зокрема студент ТНЕУ Василь Капустинський був нагороджений грамотою за здобуте IV місце. Цей результат підтвердив, що в нашому університеті на належному рівні викладається історія України.

 


Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Сучасні тенденції розвитку інформаційно-комунікаційного простору»

Студенти кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавста долучилися до Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Сучасні тенденції розвитку інформаційно-комунікаційного простору» (27-28 квітня 2017 р., Київ).


«Стежинами Тарасового слова»: конкурс на краще прочитання поетичних творів

9 березня у виставковій залі ТНЕУ відбувся конкурс на краще прочитання поетичних творів Т. Г. Шевченка та творів, присвячених генію України під назвою «Стежинами Тарасового слова». Захід проводився між факультетами, інститутами, коледжами з метою спонукання студентів ТНЕУ до глибшого прочитання творів Т. Г. Шевченка в рамках загальноуніверситетського тижня Шевченкіани. Переможцем став студент юридичного факультету, спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності» Василь-Яків Капустинський. Диплом 3 ступеня виборола студентка спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» Наталія Безушко. Колектив кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ щиро вітає переможців!


Наукова конференція «Освітній простір ХХІ століття: реалії, новації, перспективи»

23 лютого 2017 року в Тернопільському національному економічному університеті відбулася науково-практична конференція «Освітній простір ХХІ століття: реалії, новації, перспективи». Професорсько-викладацький колектив вищого навчального закладу разом з директорами і вчителями шкіл міста Тернополя й області обговорили проблеми й перспективи розвитку освітньої галузі в Україні.

Відкрила роботу учасників пленарного засідання завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства, доктор історичних наук, професор Гомотюк Оксана Євгенівна.

Викладачі кафедри ДІДУ взяли участь у роботі секційних засідань.                                                                               Зокрема доктор політичних наук, професор Лазарович Микола Васильович розповів про створення Українських Січових Стрільців та їх значення в розбудові української державності. У презентації доктора педагогічних наук, професора Щербяка Юрія Адамовича йшлося про проблему сучасної молоді – комп’ютерну залежність. Цікавою була розповідь кандидата історичних наук, доцента Білик Надії Іванівни про особовий фонд Богдана Лепкого та його збереження в музеї письменника в м. Бережани.

У виставковій залі ТНЕУ вперше в Тернополі для освітян та студентів було представлено виставку художника Олега Кіналя «Князі Галицькі-Острозькі – будівничі держави». Наталія Теодозіївна Кутна-Кіналь розповіла про історію створення портретів княжої династії України-Русі.

Особливістю науково-практичної конференції стало те, що її учасниками також були учні 10-11 класів шкіл м. Тернопіль та області.


Українознавчі студії в ТНЕУ

Серед обов’язкових гуманітарних дисциплін, які викладаються в ТНЕУ, особливе місце посідає «Українознавство». Мета вивчення курсу – сформувати в студентів відчуття причетності до тисячолітньої історії та культури українського народу; пізнати себе як національну спільноту, вслід за Т. Шевченком дати відповідь на питання: «Хто ми, чиїх батьків ми діти?» Таким чином, дисципліна спрямована на відродження історичної пам’яті.

— Коли з’явився термін «українознавство» і хто був фундатором українознавства як науки? Із таким запитанням я звернулася до Надії Іванівни Білик – доцента кафедри Документознавства, інформаційної діяльності та українознавства юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету.

Термін «українознавство» з’явився в ХІХ ст., коли постала потреба утвердити українське на противагу російській імперській ідеології. Фундатором українознавства як науки став відомий український вчений і політичний діяч Михайло Грушевський. Українознавство репрезентує сукупність знань про Україну як частину світової цивілізації. Предметом українознавчих студій є феномен українства.

В умовах російсько-української війни, окупації Криму, освіта в Україні має бути національною. Вищі навчальні заклади повинні не тільки навчати майбутніх фахівців, а й виховувати свідомих громадян української держави. З цією метою запроваджено в ТНЕУ нову дисципліну «Українознавство», серед основних завдань якої варто виділити: дослідження генезису України та українства, історії формування української нації; визначення основних рис ментальності українця; пізнання унікальної культурної спадщини українства, популяризація національних традицій, виховання поваги до творців української культури.

У ХХІ ст. гостро постала проблема збереження національної ідентичності. Сучасний світ визначається процесами глобалізації, наслідком чого є втрата культурної самобутності народів. Поняття «самобутність» тісно пов’язане з поняттям «незалежність», оскільки без усвідомлення власної самобутності не можна бути незалежним.

Про актуальність вивчення дисципліни «Українознавство» свідчать такі відгуки студентів-першокурсників ТНЕУ:

Ілона Ляхович, ЕЕП–11: «На жаль, у сучасному світі чимало людей позбавлені пам’яті про своє культурне минуле, молодь не пам’ятає свою історію. Це і є головною проблемою культурної ідентифікації в ХХІ ст. Як на мене, завжди потрібно пам’ятати своє минуле, свої сімейні традиції і передавати їх з покоління в покоління, незважаючи на міграцію за кордон.

Місце проживання не змінює того, ким ти є за національністю в світі. Тому потрібно чим більше дізнаватись про культуру українського народу, своєї сім’ї».

Аліна Сторожук, ПТБД–11: «Дисципліна «Україно-знавство» відіграє важливу роль у теперішній час. Вона показує історичне та культурне життя України, а також української діаспори за кордоном. Закріплює в людини відчуття патріотизму, любові до національних цінностей і традицій. Нагадує нам, якою ціною ми маємо нашу незалежну Україну і ще як багато ми маємо зробити для її розквіту».

Надія Гавор, ПТБД–11: «Завдяки курсу «Україно-знавство» я простежила генезис рідного народу, нашої мови, а особливо культури. На основі цих фактів я зробила висновок про місце, роль та історичну місію України та світового українства».

Тарас Гаврилишин, ЕМЕ–11:  «Для себе з курсу українознавства я дізнався багато цікавої інформації, яку має знати кожен свідомий українець. Наприклад українські знаки-символи. До вивчення цієї дисципліни я не знав значення багатьох символів, а тепер з легкістю можу сказати, що означає символ квітки мак або символ того чи іншого дерева, чи символ тої чи іншої тварини. Загалом мені було дуже цікаво вивчати цей предмет, адже це те, про що має знати кожен громадянин України».

Марія Баліцька, член НСЖУ

Грудень 2016 р.


ТРЕНІНГ ІЗ ДИСЦИПЛІНИ «Теорія і практика референтської та офісної діяльності»

28 листопада 2016 року студенти 3-го курсу спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» взяли участь у тренінгу  з дисципліни «Теорія і практика референтської та офісної діяльності». Метою заходу була підготовка студентів до співбесіди з роботодавцем. Консультантами виступили працівники Центру працевлаштування та зв’язків з випускниками ТНЕУ: директор Зеновій Іванович Кривий і провідний спеціаліст Олена Володимирівна Борисяк.

Варто зазначити, що сьогодні ринок праці характеризується широким спектром нових професій і форм зайнятості. Наслідком цього є зміна підходів до пошуку та підбору персоналу, водночас зростають вимоги до кандидатів на вакантні посади. За таких умов молодий фахівець повинен бути обізнаним із тенденціями ринку праці, володіти відповідними компетенціями, вміти їх презентувати роботодавцю.

Під час тренінгу студенти ознайомились із можливостями працевлаштування за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність». Зокрема О. В. Борисяк відзначила, що на підприємствах великого значення набуває посада висококваліфікованого офіс-менеджера, робота якого спрямована на забезпечення життєдіяльності офісу, формування позитивного іміджу компанії як бізнес-партнера. Водночас, все більше роботодавців звертають увагу на кандидатів, які володіють іноземними мовами й можуть на належному рівні виконувати обов’язки референта.

Студенти дізнались про основні джерелами пошуку роботи, як аналізувати оголошення про вакансії, зацікавити роботодавця та отримати запрошення на співбесіду.

Під час тренінгу документознавці презентували свої професійні досягнення, вчились писати резюме, взяли участь у фотосесії для резюме.

З. І. Кривий запросив студентів до участі в конкурсі на найкраще резюме, який проводиться за сприяння Центру, наголосив, що переможці будуть нагороджені цінними подарунками.

Пізнавальною та захоплюючою для майбутніх документознавців стала презентація доцента кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ Надії Іванівни Білик на тему: «Вимоги до зовнішнього вигляду професіонала». Учасники тренінгу отримали рекомендації щодо формування іміджу фахівця.

Студенти були вдячні модераторові тренінгу, доценту Н. І. Білик за організацію заходу, який був спрямований на побудову їх успішної професійної кар’єри в майбутньому.


ІІ Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Документно-інформаційні комунікації в умовах глобалізації: стан, проблеми і перспективи»

23 листопада 2016 р. у м. Полтава відбулась ІІ Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Документно-інформаційні комунікації в умовах глобалізації: стан, проблеми і перспективи». У конференції взяли участь викладачі кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ д. і. н. Гомотюк О. Є., к. філол. н. Біловус Л. І., к. і. н. Недошитко І. Р.

Науковий захід присвячено актуальним питанням сучасного документознавства, інформаційної діяльності, соціальних комунікацій, окреслено проблеми маркетингу інформаційних продуктів і послуг, прикладні аспекти застосування сучасних інформаційних технологій.


У МАЙСТЕРНІ ХУДОЖНИКА ЯРОСЛАВА ОМЕЛЯНА ПОБУВАЛИ ДОКУМЕНТОЗНАВЦІ

Осінь була щедрою на різноманітні культурно-мистецькі акції для студентів спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність». Йдеться про виставку малярських робіт київських художників у ТНЕУ, презентацію нової книги письменника Андрія Любки в книгарні «Є», участь у віртуальній мандрівці «Книжкові храми світу» (за сприяння Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки), зустріч з тернопільським художником Ярославом Омеляном. Кожна подія стала пам’ятною для документознавців, оскільки репрезентувала багатогранність української культури в наш час.

23 листопада у контексті вивчення дисципліни «Теорія і практика референтської та офісної діяльності» студенти третього курсу побували у майстерні Ярослава Омеляна. Вони мали змогу оглянути твори знаного тернопільського художника, познайомитись із його здобутками в галузі станкової та прикладної графіки, акварелі й рисунка. Студенти були захоплені неповторними українськими пейзажами, краєвидами міста Тернополя, портретами сучасників, чисельними екслібрисами митця. Майбутні офіс-менеджери та референти переконались, наскільки оригінальними можуть бути мистецькі роботи в контексті оформлення сучасного офісу.

Юні шанувальники творчості Ярослава Омеляна були вражені непростою долею митця, якому довелося відбути дев’ять років заслання в Сибіру за часів тоталітарного режиму. Водночас, студенти були захоплені неймовірною людяністю пана Ярослава у житті та творчості. Мистецька спадщина художника – це своєрідна школа духовності, адже в ній представлено світоглядні цінності української культури, що визначають її унікальність.

Майбутні документознавці довідались про створення особового фонду Ярослава Омеляна в Державному архіві Тернопільської області та підготовку до друку бібліографічного покажчика творчості митця.

На згадку про зустріч кожному студентові групи ДІД-31 Ярослав Омелян презентував відкритку із ліногравюрою «Шевченко в Кременці». Для наукової бібліотеки ТНЕУ художник передав альбом «Екслібриси пам’яти» (Тернопіль, 2016), у якому надруковано понад 100 книжкових знаків, присвячених визначним представникам українського народу.

Модератором заходу виступила Білик Надія Іванівна, доцент кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства.


НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ЧИТАЧІВ ЯК СКЛАДОВА ВИХОВНОЇ РОБОТИ БІБЛІОТЕКАРЯ

17 листопада за сприяння Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу спільно з бібліотекою-музеєм «Літературне Тернопілля» проведено семінар-практикум для бібліотекарів шкіл м. Тернополя.

У рамках заходу, приуроченому виховній роботі бібліотекаря в школі, виступила лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана і Левка Лепких, доцент ТНЕУ, кандидат історичних наук Надія Іванівна Білик. Лепкознавець ознайомила присутніх з постаттю діяча українського національно-культурного відродження Богдана Лепкого, презентувала впорядковані нею видання творів митця та монографію «Культурологічна спадщина Богдана Лепкого».

Про значимість Богдана Лепкого говорили лауреати Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана і Левка Лепких режисер Орест Савка, директор ЗОШ №14 м. Тернополя Олег Тернопільський, ін.

На завершення семінару-практикуму виступили актори Тернопільського народного драматичного театру-студії «Сузір’я», які представили фрагмент з вистави «Сотниківна» за повістю Б. Лепкого. Твори письменника прозвучали у майстерному виконанні учнів 6–9 класів ЗОШ №14 м. Тернополя.

На згадку про захід гості свята сфотографувались із колективом бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля».

Інформацію про подію представлено на сайті установи: http://librarymuseum.blogspot.com/2016/11/17-2016.html

 


Відбулося святкування Дня спеціальності Ділових, Ініціативних, Дружніх!

     9-10 листопада на кафедрі документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ відбулися урочистості з нагоди Дня спеціальності. Атмосфера родинного тепла, щирість, посмішки, радість, професіоналізм, відчуття гордості та покликання до нових звершень – усе поєдналося в одному часовому просторі – на святі Дня спеціальності.

     Щирі слова вітань на адресу студентства та професорсько-викладацького колективу кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства від імені ректора вищого навчального закладу, доктора економічних наук, професора Андрія Ігоровича Крисоватого висловив проректор з науково-педагогічної роботи ТНЕУ, доктор економічних наук, професор В. Я. Брич. Василь Ярославович подякував працівникам кафедри за сумлінну працю та побажав творчих успіхів, сміливих проектів і здійснення задумів. Проректор вручив професорсько-викладацькому колективу та найуспішнішим студентам грамотами від ректора.

     Цьогоріч День спеціальності кафедри ДІДУ співпав з Днем української писемності та мови. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народжується те, чим може пишатися народ.

     До вітальних слів долучився декан юридичного факультету ТНЕУ, кандидат юридичних наук Сергій Володимирович Банах, побажавши спільноті кафедри натхнення, цілеспрямованості, ніколи не зупинятися на досягнутому й підкорення найвищих вершин.

    Куратор груп ДІД-11 та МСД-11 доцент Білик Надія Іванівна вручила першокурсникам посвідчення студента кафедри ДІДУ, корпоративні символи кафедри ДІДУ, пам’ятний плакат про святкові заходи на ЮФ упродовж вересня-жовтня, у яких студенти брали участь, ювілейну газету ТНЕУ, диск випускника університету Едуарда Романюти.  Студентська молодь була приємно вражена.

    У цей святковий день юнаки та дівчата теж не залишилися осторонь. Піснею привітала викладачів і студентів третьокурсниця Божена Сердюк, проникливий вірш прозвучав від студентки групи ДІД-31 Ірини Щурко. Музичне вітання подарувала доцент кафедри Наталя Мирославівна Ліщинська. Від імені п’ятикурсників щиро та з гумором привітали присутніх Роман Шкрибайло та Діана Чемера.

     Завідувач кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ Оксана Євгенівна Гомотюк подякувала усім за надзвичайну атмосферу свята, цінні подарунки, привітальні слова та побажала нових звершень, творчого пошуку, удосконалення та професійного розвитку. «Світ наповнений словами, які доносять до кожного з нас найрізноманітнішу інформацію. Ми живемо в час інформаційного суспільства, а хто володіє інформацією, той володіє світом», – підкреслила Оксана Євгенівна.

     Ще однією цікавинкою зустрічі стати презентації груп старшокурсників. Молодь доклала максимум зусиль, щоб креативно, весело та цікаво презентувати себе, показати свої вміння, захоплення та найяскравіше розповісти про життя студентів спеціальності.

     Сьогодні перед молодими людьми стоїть дуже важливе завдання: відродити, внести в життя, повернути в повсякденність рідну мову. Зробити це під силу молодим людям, котрі повні сил та енергії. Під час зустрічі кожен мав нагоду переконатися, що саме такими є студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність», які щороку приєднуються до лав Ділових, Ініціативних, Дружніх!

     На завершення свята гості подарували колективу кафедри солодкий сюрприз.  На жаль, швидко промайнула щаслива мить свята, котра, безперечно, залишиться у серці кожного надовго. Однак потрібно не зупинятися на досягнутому, головне пам’ятати, що тільки спільними зусиллями, прагненням до знань і самореалізації можна стати корисним для своєї країни, своєї альма-матер та своєї родини!


Посвята студентів першого курсу

8 вересня 2016 року першокурсники кафедри документознавства, інформаційної діяльності та українознавства склали присягу студента юридичного факультету ТНЕУ. За традицією, основну частину дійства було організовано на даху корпусу ЮФ, куди студенти груп ДІД-11 та МСД-11 піднялися разом зі своїм куратором Надією Іванівною Білик. У святковій атмосфері декан юридичного факультету Сергій Володимирович Банах разом із заступниками та студентським активом гучними оплесками вітали новобранців на червоній доріжці. Старости груп Тетяна Кирилюк та Василь Капустинський зачитали урочисту обітницю, а молодь дружно присягнула бути вірними обраній справі. Згодом кожен першокурсник мав нагоду скріпити слова присяги своїм підписом на прапорі юридичного факультету і стати учасником колективного фото. Корпоративний захід було продовжено під стінами факультету, де старшокурсники підготували для новобранців не лише різноманітні конкурси, а й святкове пригощення.


Стажування та практика в Akademia Pedagogiczna CONVIVENTIA (Варшава, Польща)

З 25 квітня по 8 травня 2016 р. у рамках проекту «Електронна адміністрація в органах місцевого самоврядування», обміну досвідом, проведення презентації щодо наукових інтересів, можливості налагодження наукових зв’язків між навчальними закладами студенти спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» (Ковальчук М., Макогон І., Міноцька Л., Порохняк В.) із керівником Біловус Л. І. проходили стажування та практику в Akademia Pedagogiczna CONVIVENTIA (м. Варшава, Польща). Ними було відвідано і прослухано лекції «What is Europe? Identity though Diversity» в Університеті кардинала Степана Вишиньського, «Електронний обіг документації», студенти-документознавці мали візити до Urząd Marzałkowski, Польського Сейму, Бібліотеки Варшавського університету, Експертно-апеляційної ради Варшави, Kancelaria Radcowska Sp.K. “Chmaj I Wspólnicy” з метою знайомства з роботою цих органів та набуття практичних навичок. Студенти отримали можливість ознайомитись із інноваційними методами електронного адміністрування різних органів місцевого самоврядування Польщі та практичної роботи з документами на основі платформи ELDOC; отримання відомостей про роботу інформаційної установи та практичних занять у Бібліотеці Варшавського університету; знайомства з державними органами влади Польщі, інноваційними методами їх функціонування.

У результаті стажування усіма учасниками отримано Сертифікати засвідчення його успішного проходження.